שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  30% מהרופאים בארץ מאשפזים שלא לצורך
  יותר ויותר תביעות מוגשות בזמן האחרון נגד רופאים, מה שגורם להם לנקוט ב"רפואה מתגוננת". מחקר חדש מגלה ש-60 אחוז מהרופאים שולחים לבדיקות שלא תמיד נחוצות, 30 אחוז מאשפזים שלא לצורך ו-12 אחוז רושמים תרופות מיותרות - רק כדי להיות מכוסים מפני תביעות עתידיות

  כמעט 60 אחוז מהרופאים שולחים את החולים לבצע יותר בדיקות, בשל חשש שיוגשו נגדם תביעות רשלנות רפואית – כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת בן-גוריון. עוד עולה כי רופאים רושמים תרופות מיותרות, מבצעים פעולות פולשניות ומאשפזים שלא לצורך בשל החשש מתביעות שיגישו המטופלים.

   

  המחקר, שהוצג אתמול (ד') בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות, בדק לראשונה בישראל את היקף ומידת החשש של רופאים מתביעות נגדם,

  תופעה הנקראת "רפואה מתגוננת". במחקר השתתפו כ-880 רופאים, המייצגים מגוון של מקצועות הרפואה. נמצא כי 60 אחוז מהרופאים נוקטים ב"רפואה מתגוננת".

   

  מהתוצאות עולה כי החולים לא רק נשלחים לעבור בדיקות מיותרות, בשל החשש של הרופאים מפני תביעות. 51 אחוז מהרופאים ציינו כי הם מפנים חולים לייעוצים וחוות דעת נוספות, 30 אחוז מהרופאים דיווחו כי הם מאשפזים חולים שלא לצורך, בשל חשש מתביעות. 24 אחוזים מציעים לחולה לעבור פעולות פולשניות, בהן ביופסיות שלא לצורך בשל החשש מתביעות. 17 אחוזים נוקטים ברפואה "שלילית": נמנעים מביצוע פעולות מיותרות. ו-12 אחוזים רושמים לחולה תרופות שלא לצורך.

   

  החשש של הרופאים מתביעות אינו ערטילאי: רבע מהמשתתפים במחקר דיווחו כי הוגשו נגדם תביעות בגין רשלנות רפואית. 39 אחוז מהנשאלים ציינו כי הם רואים בכל חולה פוטנציאל לתביעה בגין רשלנות רפואית.

   

  לאור הנתונים אין פלא שיותר ממחצית מהרופאים (52 אחוז) ציינו כי במציאות הנוכחית לא צריך לדווח על טעויות שנעשו בטיפול, אלא אם יובטח חיסיון ואו חסינות משפטית.

   

  בנוסף ציינו 233 רופאים (מעל רבע מהנחקרים) כי מטופלים הגישו נגדם תלונות שונות בשל יחס לא הולם (28 אחוז), חוסר שביעות רצון מהטיפול (21 אחוז), אי היענות לתביעות המטופל (10 אחוז) והמתנה ממושכת בתור (7 אחוז).

   

  החוקר אלעד אשר ציין כי "רפואה מתגוננת שכיחה מאד בקרב רופאים בישראל. למציאות זו תתכנה השלכות מרחיקות לכת על איכות הטיפול הרפואי, עלותו ועתיד מקצוע הרפואה בישראל".

   

  בארצות-הברית היקף התופעה גדול יותר מאשר בישראל: במחקר שבוצע בשנת 2003 ותוצאותיו פורסמו ב-JAMA, עיתון ההסתדרות הרפואית האמריקנית דיווחו 93 אחוזים מהרופאים כי הם נוקטים ברפואה מתגוננת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רפואה מתגוננת. רופאים יעשו הכל כדי למנוע את התביעה הבאה נגדם
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים