שתף קטע נבחר

פישר הוריד את הריבית ב-0.75% ל-1.75%

זאת, בניסיון לתמוך ביצוא ולעודד את הכלכלה, על רקע המשבר הכלכלי והורדת שיעור הריבית הדרמטית בארה"ב. על אף צעדי הבנק המרכזי, הבנקים לא מתרגמים את הורדות הריבית להורדת עלות האשראי ללקוחות

נלחמים בהאטה בצמיחה : נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הוריד אמש (ב') את הריבית במשק ב-0.75% ל-1.75% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ומעולם.

 

הפעם המתין הנגיד עם המהלך למועד ההחלטה הקבוע, יום שני האחרון בכל חודש, זאת למרות הורדת ריבית דרמטית שאירעה בארה"ב מוקדם יותר החודש. הנגיד הפתיע בכך את מרבית האנלסטים, שהעריכו כי כמו בפעמים הקודמות יגיב הנגיד בהורדת ריבית מיידית. גם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר - שהיה שלילי - תמך בהורדת הריבית החודש. 


הריבית ירדה ב-0.75% (מקור: בנק ישראל)

 

הערכות במשק נעו סביב הורדה של 0.5% ל-1% בריבית. האנליסטים שחזו קיצוץ של פחות מ-1% הניחו שהנגיד ינסה לשמור תחמושת לזמנים קשים יותר הצפויים למשק. זאת, כדי שיישאר לו טווח פעולה בהחלטות הריבית בשנה הקרובה, הצפויה להיות קשה מזו המסתיימת. 

 

המערכת הבנקאית מתעלמת

הבנקים בישראל, מלבד מבצעים המועילים לתדמיתם, לא מקלים על משקי הבית הפרטיים והעסקים במשק, ולא מתרגמים את הורדות הריבית להוזלת עלות

האשראי ללקוחות. על רקע זה, בצעד יוצא דופן מבחינתו, תקף הנגיד מוקדם יותר החודש את המערכת הבנקאית.

 

מדד נובמבר

המדד השלילי שנרשם בחודש נובמבר (0.6%), המשקף זליגה של המשבר בשוק ההון לכלכלה הריאלית במשק, יחד עם מכת הפיטורים וההאטה בפעילות היצרנית, היווו אף הם גורמים התומכים בהחלטה.

 

יו"ר הבנק המרכזי האמריקני, בן ברננקי, הוריד החודש את הריבית בארה"ב לשפל של כל הזמנים בניסיון לעצור את ההידרדרות הכלכלית העולמית. מדובר בפועל בביטול ריבית החובה - אך הריבית נקבעה על טווח של 0%-0.25%, כיוון שלא ניתן להזין ריבית 0% במערכת המחשבים של הפדרל ריזרב. הורדת הריבית החלישה את הדולר מול המטבעות המובילים בעולם, כולל השקל.

 

התחזקות השקל מול הדולר פוגעת ביצוא הישראלי ומשליכה על יכולת התחרות של המשק בשווקים בחו"ל. הפחתת הריבית על ידי פישר, בדומה לצעדים נוספים, נעשתה גם כדי לתמוך ביצוא ולצמצם את פער הריביות שנפתח מול הדולר.

 

ירידת המחירים בנובמבר נבעה מצמצום בביקושים המקומיים, המשפיעים על רמת המחירים, בד בבד עם ירידה ב"אינפלציה המיובאת" - של הסחורות בכלל והנפט בפרט - שצנחה מהשיא אליו הגיעה לפני חודשים ספורים בלבד.

 

הערכות בשוק - טרם לקיצוץ

הראל שי, מנכ"ל קרנות נאמנות בגאון בית השקעות, העריך היום שהנגיד יוריד את הריבית ב-0.5%. בד בבד קראו בבית ההשקעות לקצץ בריבית באופן חד יותר.

שי, ציין, בהתייחס ללחימה בעזה, כי "שבמידה והמבצע בעזה יסתבך, המשק המקומי ייקלע למשבר פנימי נוסף על המשבר החיצוני עימו הוא מתמודד - המיתון העולמי". חששות אלו, לדעתו, מגבירות את הצורך בקיצוץ חד בריבית.

 

גיא דנש, מנהל השקעות בקופות הגמל של הלמן-אלדובי, העריך כי הנגיד יקצץ בריבית ב-1%. לדבריו, הפחתה הנמוכה מ-0.75% "תתקבל בהרגשת אכזבה מצד שוק ההון ונראה ירידות שערים באפיקים השקליים בימים הקרובים".

 

רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות, העריך כי בנק ישראל יפחית את הריבית ל-1%, אך סייג את הדברים ואמר כי "נקיטת גישה שמרנית תביא את בנק ישראל לכדי הפחתה של 0.75% בלבד".


פורסם לראשונה 29/12/2008 18:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר: שוב מוריד
צילום: גיא אסייג
דרוש קיצוץ חד. הראל שי
צילום: אסנת קרסננסקי
מומלצים