שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מפלגת "הירוקים" על סף פירוק

ל-ynet נודע כי מספר 2 במפלגה, הדס שכנאי, עומדת לפרוש ממנה ולחבור ל"תנועה הירוקה". בתנועה מעוניינים בצירופה, אך יש גם מי שסבורים כי אם לא תביא עימה את המותג "ירוקים", לא ניתן יהיה למנוע את פיצול הקולות, והסיכוי לעבור את אחוז החסימה קטן. בתוך כך, חברה "התנועה הירוקה" לתנועת "מימד" והן ירוצו במשותף לכנסת

הרשימות לכנסת הבאה מתבהרות, אך במפלגות הירוקות עדיין שורר בילבול. עיקר המבוכה היא סביב שאלת איחוד הכוחות בין שני הגופים המרכזיים המתמודדים במירוץ - מפלגת "הירוקים" של פאר ויסנר ו"התנועה הירוקה" בראשות ערן בן-ימיני. ברקע כמובן, החשש שפיצול הקולות ימנע משתי המפלגות גם יחד לעבור את אחוז החסימה, בעוד שאיחוד כוחות יסייע להם להפוך את פוטנציאל הבוחרים שלהן למנדטים בכנסת.

 

מי שעשתה צעד משמעותי ראשון היא "התנועה הירוקה", שהודיעה אמש (ג') על חבירה לתנועת "מימד" לצורך הקמת רשימה משותפת לבחירות. מנגד, במפלגת "הירוקים" מתרחבים הקרעים. ל-ynet נודע כי מספר 2 ברשימה, הדס שכנאי, נמצאת על סף עזיבה ומעבר ל"תנועה הירוקה". ההערכות היא שעזיבת שכנאי תגרור איתה עזיבה של חברי מפלגה נוספים.

 

גורמים בשתי המפלגות אישרו את המידע, ואמרו כי המעבר יושלם לאחר שיוחלט מעמדה של שכנאי ברשימת "התנועה הירוקה" לכנסת.

 

שכנאי, מזכ"ל "הירוקים" ששימשה עד הבחירות כחברת מועצה מטעמם בתל אביב, מצויה מזה זמן בנתק עם יו"ר המפלגה ויסנר, על רקע ניסיונה להביא לאיחוד בין שתי המפלגות. על אף ההצהרות שיצאו משתי המפלגות, גורמים המכירים את הנושא אמרו כי המכשול העיקרי במגעים לאיחוד הכוחות היה ויסנר.

 

ב"תנועה הירוקה" מסתייגים מויסנר ואינם מעוניינים לשתפו ברשימה מאוחדת. הוא מצידו, אינו מסכים לוותר על הובלת הגוף המאוחד לכנסת, במיוחד על רקע הצלחת מפלגתו בבחירות לרשויות המקומיות.

 

האם שכנאי תביא "נדוניה"?

גורמים במפלגות אמרו ל-ynet כי לאחר שכשל ניסיון של שכנאי לאחד בין המפלגות, היא צפויה להודיע על עזיבת "הירוקים", כאמור. בן-ימיני מעוניין לראות את שכנאי חוברת לתנועתו, אך הוא צפוי להיתקל בהתנגדות מבית. גורמים ב"תנועה הירוקה" אמרו ל-ynet כי הם אינם רואים תרומה רבה בהצטרפות שכנאי אם היא לא מביאה עימה את המותג "הירוקים", ושאחרת לא יימנע פיצול הקולות בבחירות.

  

אך גם אם לא תביא עימה לתנועה את הנדוניה האמורה, עזיבת שכנאי עדיין תיחשב מכה ל"ירוקים" משום שבתפקידה כמזכ"ל המפלגה שמה רשום על חלק משמעותי מההצלחה בבחירות המקומיות. "מדובר באחד משני עמודי התווך של המפלגה", אמר גורם המכיר את המפלגה. בנוסף, מדובר בטלטלה נוספת במפלגה לאחר שבתחילת השבוע פרש ממנה שמואל גלבהרט, יו"ר "הירוקים" של חיפה, שעבר ל"תנועה הירוקה".

 

ובצד השני, אנשי "התנועה הירוקה" מקווים שהחבירה ל"מימד" תאפשר להם להיבחר לכנסת גם בלי איחוד כוחות עם "הירוקים". בתנועה רואים באיחוד עם "מימד" חיבור טבעי, בעיקר נוכח הרקורד העשיר של יו"ר התנועה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, בחקיקה ופעילות סביבתית-חברתית בכנסת.

 

"הרב מלכיאור הוא בעל הברית המובהק של התנועה הסביבתית שסייע רבות למאבקי הארגונים הסביבתיים בכנסת ובממשלה", אמר בן-ימיני.

 

האיחוד טעון עדיין אישרור של אסיפת חברי "התנועה הירוקה", אולם על פי הודעה משותפת שפורסמה, בראש התנועה המאוחדת יעמדו במשותף מלכיאור ובן-ימיני. הצדדים הסכימו כי רשימות שתי התנועות תשתלבנה לסירוגין ברשימה המשותפת.

 

ממפלגת "הירוקים" נמסר בתגובה: "ברצוננו להבהיר כי הגברת שכנאי אינה מס' 2 במפלגה. יתר על כן, לאחרונה הועברו קובלנות כנגדה על התנהלות בלתי תקינה והנהלת מפלגת 'הירוקים' ביקשה ממנה שלא להשתתף בישיבות. המפלגה נמצאת כיום בעיצומו של מהלך רחב, שבו גופים ואנשים מרכזיים רבים מצטרפים לשורותיה וישתקפו ברשימתה לכנסת. בימים הקרובים תוצג רשימה אשר תוביל את 'הירוקים' לניצחון בבחירות.

 

"אנו מברכים את 'מימד' בדרכה החדשה, אולם מוסיפים שבניגוד ל'רעשי הסביבה' של המצטרפים החדשים, רצוי שיבדקו את ההליכים הדמוקרטיים ב'מימד' – מפלגה אשר גזלה מנדט וכספים ממפלגת העבודה, ומעולם לא התמודדה בבחירות דמוקרטיות באופן עצמאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
על סף פרישה מ"הירוקים". שכנאי
צילום: גבי מנשה
חובר ל"מימד". בן-ימיני
מומלצים