שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אולמרט: החמאס יירה ל-60 ק"מ אחרי עוד רגיעה

בפגישה עם שרי חוץ מאירופה, אמר ראש הממשלה כי הוא דוחה את ההצעה להפסיק את האש ליומיים. על האפשרות לרגיעה: "לפני הרגיעה הם ירו ל-20 קילומטרים, אחרי הרגיעה הם יורים ל-40 ואם תהיה עוד רגיעה הם יגיעו ל-60 קילומטרים ויותר"

ישראל אומרת לא להפסקת אש קצרה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דחה הבוקר (יום ג') את בקשת נציגי האיחוד האירופי להפסקת אש של 48 שעות ברצועת עזה ואמר כי ישראל עומדת בהבטחתה לספק מוצרי מזון בסיסיים ותרופות לתושבי הרצועה.

 

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים 

 

אולמרט אמר בלשכתו בירושלים, בפגישה עם שרי חוץ של מדינות אירופאיות: "תראו לאן הם יורים? הם מגיעים עד גדרה. לפני הרגיעה הם ירו ל-20 קילומטרים, אחרי הרגיעה הם יורים ל-40 ואם תהיה עוד רגיעה הם יגיעו ל-60 קילומטרים ויותר. אני מכבד את האו"ם ומוסדותיו, אך עתה יש לפעול על-פי ההסדר האזורי שמובילים האמריקנים".

 

דבריו של אולמרט באים אף על רקע דבריו של דובר ארגון חמאס, אבו עוביידה, שאיים אתמול כי טווח הרקטות יגדל וכי מספר גדול של ישראלים צפויים להיכנס לטווח. הצהרה זו מצטרפת לניסיונות בלתי פוסקים מצד איראן וסוריה להבריח ולו מספר קטן של רקטות מדגם משופר לרצועת עזה.

 

עד כה מרבית הרקטות לטווח של עד 20 ק"מ שנורו לעבר ישראל היו פרי תוצרת עצמית של חמאס וצויידו ב"דשן סוכר". ככל שיחלפו הימים צפוי הארגון לעבור לירי של יותר ויותר רקטות עם חומר נפץ תקני. כל זאת, כשההנחה היא שבחמאס מסוגלים להמשיך בירי הרקטות לטווחים של 20-40 ק"מ למשך שבועות.

 

ראש הממשלה התייחס גם לדיון הצפוי באו"ם בנושא עזה, ואמר כי יש מקומות עדיפים לדון בנושא. "יש לתת הזדמנות למהלך אזורי שיכלול את כל המדינות המעורבות. זה יותר אפקטיבי, כדי למנוע את הפגיעה באזרחי ישראל".

 

אולמרט אמר לשרי חוץ האירופים: "הדבר הראשון במעלה מבחינתנו הוא הפסקת ההברחות וההתעצמות של החמאס. די לנו במחוות, אנחנו רוצים מעשים שיבטיחו ביטחון לתושבי הדרום". ראש הממשלה הציע לשרים להצטרף ליוזמה האזורית ולפעול, כך שמצרים תשתלט על ציר פילדלפי ותמנע הברחות לרצועת עזה. 

 

האירופים: לשקול הפסקת אש ליומיים

השרים מאירופה - שר החוץ הצ'כי קארל שוורצנברג , שר החוץ השבדי קארל בילט והנציבה ליחסי חוץ של האחוד האירופי, בניטה פררו וולדנר הציעו שישראל תשקול בכל זאת הפסקת אש ל-48 שעות.

 

אולמרט דיווח לשרים האירופים על מתווה הרגיעה המתגבש, שבמרכז ארה"ב ומצרים. הוא הבהיר להם ש"הכוונה היא לשים 'שמיכה בינלאומית' שתכבה את האש בעזה". ראש הממשלה הבהיר שהסדר זה צריך להיעשות בלא החמאס, שעליו יש לכפות את הפסקת הירי: "אם הוא ירה, ישראל תגיב".

 

שרי הטרויקה הביעו דאגה מהמצב ההומניטארי בעזה. כמו כן, ביקשו מראש הממשלה להקים חדר מצב משותף לנושא ההומניטארי. אולמרט נענה לבקשה זאת, למרות שאמר שלמצב ההומניטארי בעזה דואגת גם ישראל שהכניסה תוך כדי לחימה מאות משאיות של מזון ותרופות וגם חיילי צה"ל מסייעים כדי שאלה יגיעו לאזרחים באזורי הלחימה בעצמם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ. הטווח יגדל
צילום: פלאש 90
מומלצים