שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

התחקיר: ייבדקו פעולות הטנקים וחיילי הרגלים

לשתי התקריות, בהן נהרגו 4 חיילים מאש של כוחותינו, מאפיינים זהים - בשניהם ירה טנק פגז לעבר מבנה בו שהו חיילים, שנחשדו כמחבלים. ההרוגים הם: רב-סרן דגן ורטמן ממעלה מכמש, סמ"ר ניתאי שטרן מירושלים, רב-טוראי יוסף מועדי מחיפה וסרן יונתן נתנאל מקדומים

בצה"ל חוקרים את שתי התקריות שבהן קיפחו את חייהם אמש ארבעה חיילים בשל ירי בשוגג של טנקים לעבר כוחות צה"ל. מהתחקירים הראשונים עולה, כי שני המקרים הם בעלי מאפיינים דומים. בשניהם, ירו טנקים פגז חלול לעבר מבנה, שבו על-פי החשד הסתתרו מחבלים - אך בפועל היו בו חיילים.

 

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים  

 

המקרה הראשון, בו נהרגו שלושה חיילים, אירע אמש בפאתי מחנה הפליטים ג'בליה ברצועת עזה. טנק ירה פגז לעבר בית בו היו חיילים מחטיבת גולני, לאחר שזוהו בטעות כמחבלים. בנוסף נפצעו בתקרית 24 חיילים, אחד מהם באורח אנוש. ההרוגים הם: רב-סרן דגן ורטמן - תושב מעלה מכמש בן 32. הוא יובא למנוחות ב-15:30 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. סמ"ר ניתאי שטרן, תושב ירושלים בן 21, יובא למנוחות בשעה 13:30 באותו בית עלמין. ההרוג השלישי הוא רב-טוראי יוסף מועדי - תושב חיפה בן 19. הוא יובא למנוחות ב-15:00 בית העלמין בירכא.

 

התקרית השנייה, בה נהרג קצין צה"ל מחטיבת הצנחנים, אירעה בשעות הלילה בצפון הרצועה. אחד הקירות במבנה בו שהה הקצין קרס - ככל הנראה מפגיעת פגז טנק. בתקרית נהרג סרן יונתן נתנאל, תושב קדומים בן 27. טרם נקבע מועד להלווייתו. נתנאל היה סגן מפקד פלוגה בגדוד 202 של הצנחנים

 

שאלה מרכזית שעלתה בתחקיר - היא סוגיית האישור לירי והאם בשני המקרים בוצע הנוהל על פי הכללים בצה"ל. קצינים בצה"ל ציינו כי על אף שני האירועים הקשים, יש לציין כי מדובר בשדה קרב בו מתרחשים אירועים רבים בו זמנית.

יש מורכבות רבה בניהול הירי תוך כדי הניסיון לאתר מחבלים. בתחקירים מתמקדים בצה"ל הן בפעילות של הטנקים, אולם גם בודקים האם כוחות החי"ר פעלו כנדרש ודאגו לתאם את כניסתם למבנה באופן הראוי.

 

בשני האירועים מדובר בטנקים מאותה חטיבה, אולם אין מדובר כאן בכשל הקשור לחטיבה, אלא במורכבות של התימרון הקרקעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנק ברצועה
צילום: AFP
רב"ט יוסף מועדי
צילום רפרודוקציה: שי וקנין
מומלצים