שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

קצין בכיר מספר מעזה על מנהרות חטיפה שנחשפו

קצין, הנמצא עמוק בשטחי עזה, שוחח באמצעות טלפון מוצפן וסיפר על שגרת היום הקשה של הכוחות הקרקעיים המשתתפים במבצע "עופרת יצוקה". הבכיר חושף את האסטרטגיות הזדוניות של חמאס, את פחדיו ואת הקשיים שבפעולה בלב ליבה של אוכלוסייה אזרחית

כוח צנחים, שפועל באזור אל-עטטרה, שבצפון רצועת עזה, זיהה היום (ג') מלכודת בדמות בובה ומתחתיה מנהרה, שיועדה לחטיפת חיילים. כמו-כן חשפו הכוחות מצבורי נשק רבים. במקביל, תקף חיל האוויר בשעות הבוקר 40 יעדים, בהם רכב שנשא משגר לטילים נגד מטוסים.

 

קצין בכיר בצה"ל סיפר בשיחה מוצפנת מעומק רצועת עזה: "אנחנו מוצאים הרבה מאוד מנהרות, אמצעי לחימה, טילי נ"ט, רימוני יד, מטעני חבלה ואמצעים שהוכנו לצורך פיגועים בעתיד, כמו אופנועים שישמשו לחטיפה".

 

עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים:

 

הקצין שהוביל את חייליו לתוך עזה בתחילת המבצע הקרקעי מתאר מציאות מורכבת, שבה תשתיות הטרור נמצאות בלב ליבה של האוכלוסייה האזרחית. לכן, לא תמיד ניתן לדעת אם האדם התמים ברחוב מתכנן לבצע פיגוע קשה. "אנחנו אמנם לא נלחמים נגד צבא, אבל יש כאן הרבה מאוד אירועים של לחימה, גם מטווח קצר, ואנו פועלים בצורה איטית ויסודית", ציין הקצין. 


מסגד שנהרס בתקיפת צה"ל, אתמול (צילום: AP)

 

"הרבה מאוד אזרחים ברחו עם תחילת הלחימה, חלקם עזבו בחיפזון והשאירו את ביתם כפי שהוא, אפילו באמצע ארוחה", הוסיף הבכיר. "אולם לעתים יש פה קבוצות של אזרחים שעוברים. למשל, נשים וילדים שעוברים בטור עם דגל לבן. אנחנו כמובן לא פוגעים בהם, אבל כמעט בכל שעה מתקבל מידע, כמו דיווח על מחבלת מתאבדת שמבקשת להתפוצץ ליד חיילים. לכן, מעבר לפן הרגשי וההומניטרי - אנו נוקטים באמצעי זהירות כדי לשמור על שלומם של החיילים".

 

עוד סיפר הקצין כי היו כמה מקרים שבהם הגיעו אנשי חמאס לכוחות החיילים. אמש התקרב מחבל לעבר אזור שבו נמצאים חיילים ופתח באש לכל עבר. הכוח לא היסס ומיהר להשיב בירי. המחבל נפגע ונהרג.

 

"לא פועלים בעדינות"

לדברי הקצין, חמאס נמנע מלנהל קרב יריות "רגיל" מול חיילי צה"ל, משום שהוא יודע כי אין ביכולתו להגיע להישגים לנוכח הכוח המסיבי שנכנס לרצועה. לכן החמושים מעדיפים להשתמש באלמנט ההפתעה ולפתוח באש קרוב ככל האפשר לכוחות. מנגד, לעתים שולח חמאס צלפים ויורה פצצות מרגמה בשל אותו החשש.

 

הבכיר אמר כי בתים רבים ברחבי הרצועה ממולכדים והדבר מחייב פעילות זהירה. "אנו משתדלים לפעול בצורה איטית באמצעות כוחות הנדסה, כלבים וכל אמצעי שיש בידינו, כדי לא ליפול למלכודות שלהם. גילינו גם מסגד ממולכד ופוצצנו אותו", הדגיש.

 

לדבריו, אחת משיטות הפעולה של חמאס היא למלכד בתים באופן

כזה שהחיילים ייפגעו מיד עם כניסתם. לאחר מכן, לפי אותה השיטה, ינסו פעילי חמאס לחטוף אותם דרך מנהרות תת-קרקעית.

 

"הפעילות הזאת מחייבת אותנו לפעול באופן אגרסיבי כלפי השטח והמבנים. הנזק בשטח גדול מאוד על מנת לחשוף את כל אותן המלכודות של חמאס. אנחנו לא פועלים בעדינות ומשאירים צלקות בקרקע ובמבנה. כל זאת כדי לסכל פיגועים ולהגן על החיילים שלנו", סיכם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקו האש. חייל בעזה
צילום: AP
פגיעה באזרחים. תקיפה בזייתון
צילום: AFP
מומלצים