שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יוסי שגב מקים קרן למאבק בחובות הטייקונים
  פרסום ראשון: הקרן תשקיע באיגרות חוב "מסוכנות" ותפעל משפטית נגד בעלי הון שינסו לשמוט חובות ולהתחמק מהחזר חובם

   על רקע הקולות הנשמעים באחרונה מצד בעלי חברות רבים לבצע שמיטת חובות במהלך 2009, יוצא משרד עורכי הדין שגב ושות' במהלך נגד היוזמה האפשרית.

   

  משבר האג"ח:

  האם פרשקובסקי יחזיר את חובותיו?

  האם שטיינמץ יחזיר את חובותיו?

  4 ימים של ראלי באג"ח הטייקונים

   

  ל"כלכליסט" נודע שעו"ד יוסי שגב, בשיתוף גורמים פרטיים בשוק ההון, הקים לאחרונה קרן המתמחה בהשקעה באיגרות חוב שיכולת הפירעון שלהן עומדת בסימן שאלה, ובמקביל תפעל לגבות את החובות מצד החברות. לפי ההערכות, הקרן מתכננת להשתלט על החברות שיקרסו באמצעות אחזקה באג"ח שלהן. מיזם זה הוא הראשון מסוגו בארץ. 

   

  מבחינה עסקית, תבקש הקרן לנצל את ההזדמנויות העסקיות הקיימות היום בשוק האג"ח, ולרכוש איגרות הנסחרות בתשואת זבל, כדי להניב למשקיעיה תשואה גבוהה. לפי הערכות, עד כה כבר גייסה הקרן מאות מיליוני שקלים ורכשה כמה איגרות חוב, והיא ממשיכה לגייס עוד כסף.

   

  עו"ד אופיר נאור, שותף בכיר במשרד שגב ושות', מסביר: "הקרן לא תהסס לקנות גם איגרות חוב בעייתיות של חברות שבעליהן מנסים לנצל את המצב הקיים היום בשוק, כדי לפטור את עצמם מההלוואות שלקחו, ולהימנע מתשלום החוב. מבחינתנו, המצב הקיים היום, שבו בעלי הון מבקשים שמיטת חובות, הוא בלתי נסבל. אנחנו, ציבור החוסכים, נתנו הלוואות לבעלי הון והיום אנחנו מממנים את כל ההרפתקאות העסקיות שלהם, הכוללות בין היתר רכישות של קרקעות בבולגריה, רפתות בהודו ויהלומים באפריקה".

   

  עוד הוסיף נאור: "מדובר באנשים שמרגישים חזקים ורוצים לנצל את המצב ששורר היום בשוק, כדי להתחמק מלהחזיר את הכסף שלקחו. כאשר הם רצו לקבל את ההלוואות מהציבור, הם לא הפסיקו לספר כמה הם מנהלים מדהימים, בעלי חזון ויכולת ניהול כסף גבוהה - כך גייסו 285 מיליארד שקל. היום הם מספרים שהם טעו, ויש משבר וספק אם יוכלו להחזיר לציבור את הכסף".

   

  האם זה לא תפקידם של הגופים המוסדיים לבצע את המלחמה הזו?

   

  "לגופים המוסדיים אין כלים ארגוניים ומשפטיים ראויים, כדי להתמודד עם הבעיה. המדינה טוענת שהפתרון הוא להכניס יד לכיס, לבנות קרנות ממשלתיות שיתנו הלוואות לבעלי ההון - והחובות ימוחזרו. אולם אני בדעה שהמנגנונים הללו מלאים ברצון טוב, אך שהם לא יפתרו את הבעיה. הפתרון הוא להקים קרן, שבאמצעים משפטיים, אנליזה וחבירה להון פרטי בלתי תלוי תוכל, במידת הצורך, לתבוע חברות המתחמקות מתשלום. החשוב הוא שהקרן שלנו מבוססת על עובדת היותנו לא 'נגועים' - לא מייצגים בנקים או בעלי הון גדולים. אנחנו נטולי אינטרס, ולכן נוכל להילחם בכל חברה".

   

  מה יהיה היקף הקרן, ומדוע להשקיע בקרן שלך כשאפשר לרכוש את האג"ח בשוק?

   

  "לא אכנס למספרים, אך ככל שנגייס יותר, כך יתאפשר לנו יותר בקלות להתמודד עם בעלי החברות. הקרן תהיה קרן פתוחה, אבל נדרוש היעדר תלות מצד המשקיעים. אני בטוח שהמודל הזה יכול לקרוץ גם לגופים מוסדיים מסוימים, וישנה אפשרות שבעתיד יחברו אלינו גופים שיזהו שאנחנו מציעים אלטרנטיבה אמיתית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים