שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בכיר בי-ם: סיכוי לערוץ המצרי, אך יש עוד אופציות

גורם בכיר בירושלים אמר ל-ynet כי אם לא יושגו היעדים באמצעות הערוץ המצרי - יש עוד אפשרויות. הבכיר העריך: "ההכרעה אם הולכים להפסקת אש או למבצע רחב יותר בעזה, תיפול כנראה עד יום שישי". גרמניה וצרפת: מוכנים לפעול למניעת הברחות ופתיחת המעברים

"אנחנו נותנים צ'אנס לערוץ המצרי בלב פתוח ובנפש חפצה. אם נשיג באמצעותו את היעדים שלנו מה טוב. אם לא - יש אופציות אחרות". כך אמר אמש (יום ד') ל-ynet גורם בכיר בירושלים, ברמזו כי עדיין קיימת אפשרות להעמקת המערכה הצבאית בעזה.

 

עופרת יצוקה - הזירה המדינית:

 

"המהלך הצבאי בעזה נמשך בכל העוז, בהתקפות מהאוויר, מהים ומהיבשה כדי לשחוק עוד את כוחו של החמאס, כפי שהחליט המטבחון. ההכרעה אם הולכים להפסקת אש או למבצע רחב יותר בעזה, תיפול כנראה עד יום שישי", אמר הבכיר.

 

ישראל תבקש בקהיר לברר האם הצעת מצרים כוללת את מה שהיא מבקשת: הפסקת הטרור וירי הרקטות מעזה,

ותנאים שימנעו מהחמאס להתחמש. במקביל היא מבקשת ללמוד מארה"ב האם המעצמה תפעל - בשיתוף נאט"ו - לעצור את הברחות אמצעי הלחימה, ובראשם טילי קרקע-קרקע, ביבשה ובים, לפני הגעתם לגבול רפיח.

 

בתוך כך, פירסמו הלילה צרפת וגרמניה הודעה משותפת, בה קראו לישראל ולחמאס להפסיק את הלחימה בעזה. על פי ההודעה, פריז וברלין מוכנות לפעול למניעת הברחות אמצעי לחימה ופתיחת המעברים לרצועה. "נעשתה התקדמות חשובה בנושא בימים האחרונים", נכתב בהודעה.

 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, ייצא לקהיר ויבקש לשמוע את תשובות החמאס כפי שניתנו למצרים. כמו כן יבקש לברר האם המצרים נכונים לסיוע טכנולוגי אמריקני-גרמני ואחר, שיאפשר את סתימת מנהרות פילדלפי. המצרים ירצו לדעת אם ישראל נכונה להפסיק את האש בתנאים שלהם החמאס הסכים.


חיילים בגבול הרצועה. גם הערוץ הצבאי נמשך (צילום: AP)

 

נציג חמאס לשיחות בקהיר אמר אמש: "ננסה בכל דרך להשיג את מטרותינו כדי לסיים את התוקפנות, להסיר את המצור ולפתוח את המעברים". הודעתו, הגם שנשמעה כעושה שימוש בכפל-לשון, הייתה מתונה ביחס לדברים שאמרו דוברי הארגון בשבועות שבהם מתנהלת הלחימה בעזה.

 

מאמץ מקביל בוושינגטון

מאמץ ישראלי נוסף הנעשה במקביל מרוכז בידי מנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ', שיבקש בוושינגטון לברר מהן הערבויות שנותנות ארה"ב, נאט"ו, גרמניה, הולנד, טורקיה וגורמים נוספים,

לעצירת אמצעי הלחימה שמקבל החמאס מאיראן ומהחיזבאללה. אברמוביץ' צפוי להבהיר לגורמי הממשל האמריקנים עימם ייוועד, שמניעת ההתעצמות המחודשת של החמאס היא תנאי בל יעבור מבחינת ישראל להפסקת הלחימה בעזה.

  

בדיון המטבחון המשולש אמש עלו התביעות הישראליות בשני הערוצים המדיניים המקבילים, האמריקני והמצרי. חברי המטבחון, ראש הממשלה, שרת החוץ ושר הביטחון, דנו בתביעות הישראליות מהקהילה הבינלאומית. הכותרת, כאמור, היא תביעה בלתי מתפשרת של ישראל להפסקת הטרור מעזה לזמן לא מוגבל, ומניעת חימושו מחדש של החמאס בנשק ובטילים.

 

החזרת גלעד שליט, למרות שאינה חלק ממטרות המלחמה בעזה, הינה בגדר "בונוס" מתבקש שלא מדברים עליו כלפי חוץ. המטבחון המצומצם מתואם בעמדותיו בנושאים אלה, למרות הדי המחלוקות על הדרך להשגתם.

  

עם שובם של גלעד מקהיר ואברמוביץ מוושינגטון, צפויה פגישת מטבחון נוספת של אולמרט, לבני וברק

עם ראשי מערכת הביטחון. בהתכנסות צפויה ליפול הכרעה אם תפנה ישראל לערוץ המדיני תוך הסכמה להפסקת האש, או לחילופין תעמיק את המבצע בעזה.

 

גורמים בכירים בירושלים הבהירו: "ממשלת ישראל נחושה להמשיך בערוץ המדיני ובערוץ הצבאי במקביל, עד שבמי מהם יבשילו התנאים שישרתו את המטרות שהוגדרו ביציאה למבצע - הפסקת ירי מוחלטת וחד משמעית ומניעת חימוש החמאס וגרורותיו בעזה מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי המטבחון - אולמרט, לבני וברק
צילום: איי פי
עמוס גלעד. בדרך לקהיר
צילום: AP
הפצצה ברפיח
צילום: AFP
חיילי מילואים ברצועה
צילום: AP
מומלצים