שתף קטע נבחר

בגלל עזה: בוליביה ניתקה היחסים עם ישראל

"לנוכח הפגיעה החמורה בחיי אדם ובאנושות, בוליביה מנתקת את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל", הודיע נשיא בוליביה אוו מוראלס בנאום שנשא בפני דיפלומטים בארמון הנשיאות בלה פס. הוא טען כי יש להעמיד את אולמרט לדין פלילי, וליטול מהנשיא פרס את פרס הנובל לשלום שבו זכה

נשיא בוליביה אוו מוראלס אמר היום (ד') כי בעקבות המבצע הצבאי הישראלי ברצועת עזה, החליט לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

 

עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים:

 

מוראלס הודיע על הצעד בנאום שנשא בפני דיפלומטים בארמון הנשיאות בבירה לה פס. "ברצוני להכריז כי לנוכח הפגיעה החמורה בחיי אדם ובאנושות, בוליביה מנתקת את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל", הכריז הנשיא. יצויין כי בלה פס אין לישראל שגריר.

 

נשיא בוליביה טען כי המבצע הישראלי "מאיים ברצינות על שלום העולם", ואף דרש שראש הממשלה אהוד אולמרט יעמוד לדין פלילי בגין אחריותו למותם של מאות פלסטינים. היום דיווחו מקורות רפואיים בעזה כי מניין ההרוגים הפלסטיניים ברצועה מאז שהחל המבצע חצה את קו ה-1,000.

 

מוראלס לעג למועצת הביטחון של האו"ם - שאותה כינה "מועצת החוסר-ביטחון" - בשל תגובתה "הפושרת" לטענתו למבצע בעזה. הוא דרש מהאו"ם לערוך כינוס של האסיפה הכללית כדי לגנות את הפלישה הישראלית לעזה. כן דרש מוראלס כי יש ליטול מהנשיא שמעון פרס את פרס נובל לשלום שבו זכה - מאחר שלא מנע את המבצע בעזה.

 

מוראלס, שמאלני בעמדותיו, הוא ידיד קרוב של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס, וונצואלה מעניקה סיוע רב לארצו של מוראלס. ביום רביעי שעבר הודיע צ'אבס כי החלט לגרש את שגריר ישראל בקרקאס, שלמה כהן, במחאה על מעשיה של ישראל בעזה, שאותם כינה "שואה". בנאום שנשא צ'אבס מאוחר יותר, קרא להעמיד לדין את נשיאי ישראל וארה"ב בבית משפט בינלאומי. עם זאת, צ'אבס לא הודיע על ניתוק היחסים הדיפלומטים עם ישראל.

  

מוקדם יותר, הודיעה מאוריטניה, אחת המדינות הערביות היחידות שמקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל, כי החליטה להשיב את שגרירה בתל-אביב לנואקשוט לצורך התייעצויות. גם ראש ממשלת ירדן, נאדר א-דהבי, אמר כי ארצו שומרת לעצמה את האפשרות לבחון מחדש את קשריה עם ישראל. "ממשלת ירדן שומרת לעצמה את כל האפשרויות ובכלל זה להעריך מחדש את הקשרים עם כל גורם שהוא ובמיוחד עם ישראל. כל זאת מתוקף השמירה על האינטרס הלאומי העליון", אמר.  

 

לא תהיה השפעה על המטיילים מישראל

"משרד החוץ מודע לדיווחים הבאים מבוליביה", אמר הערב דובר משרד החוץ לתקשורת הישראלית, יוסי לוי. "עד לרגע זה לא הגיעה פניה רישמית לשגרירנו בלימה, בירת פרו, האחראי על היחסים עם לה פס". מוקדם יותר, אמרו גורמים במשרד החוץ בירושלים כי הודעתו של מוראלס לא תשפיע על המטיילים הישראלים השוהים במדינה.

 

דורית, ישראלית המתגוררת בלה פס, שמעה על ניתוק היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לבוליביה מאמצעי התקשורת

בישראל. לדבריה, "כאן לא מדברים על זה בכלל. אנחנו שומעים מדי פעם על הנעשה בעזה בכלי התקשורת הזרים כמו CNN ו-BBC - אך התקשורת המקומית כמעט ולא עוסקת בזה".

 

לדבריה, לניתוק היחסים לא תהיה כלל השפעה על הישראלים במדינה. "עכשיו זו ממילא לא עונת התיירות, ואין כאן בכלל מטיילים מישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפה רוני גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוראלס. מנתק
צילום: רויטרס
מוראלס וצ'אבס. הולך בדרכו
צילום: AP
מומלצים