שתף קטע נבחר

למעלה משליש מהילדים בארץ - בעודף משקל

סקר שנמשך שבע שנים מצא כי 36 אחוז מבני עשר סובלים מהשמנת יתר. עוד נמצא כי השמנת יתר בגיל שלוש נשמרה לאורך שנים. חוקר: "הסקר מעמיד את ילדי ישראל במקום לא מחמיא בין ילדי העולם"

השמנת יתר בגיל שלוש מנבאת סיכוי להשמנת יתר גם בגיל מבוגר יותר. כ-90 אחוז מהילדים שהוגדרו כבעלי עודף משקל או כסובלים מהשמנה בגיל שלוש, שמרו על מדדים אלו גם בגיל שש ובגיל עשר. כך מצא מחקר שנערך במרכז לבריאות הילד של שירותי בריאות כללית בבאר-שבע. עוד נמצא כי יותר משליש מבני העשר היו בעלי עודף משקל או סבלו מהשמנה.

 

בשאלון שהועבר להורי הילדים שהשתתפו במחקר נמצא כי הורים רבים מאמינים שעודף משקל בילדות ייעלם עם הזמן, אך מתוצאות המחקר עולה כי עודף המשקל בגיל הרך נשאר והופך לעודף משקל או השמנה בגיל מבוגר יותר.

 

המחקר נערך במשך שבע שנים ובמסגרתו נערכו כ-1,200 שקילות של ילדים. במהלך השנים 2002-2008 נשקלו ונמדדו ילדים בני שש, ואותם הילדים זומנו לשקילה נוספת כעבור ארבע שנים בגיל עשר. בנוסף, נלקח מתיקיהם הרפואיים תיעוד של משקלם בגיל שלוש. תוצאות המחקר הוצגו בכנס התזונה Nutrition 2009, התערוכה והוועידה המדעית לתזונה בישראל.

 

נמצא כי בממוצע לאורך שבע שנות המחקר 29 אחוז מבני השש היו בעלי עודף משקל (משקלם היה גבוה מהאחוזון ה-85, כלומר גבוה מ-85 אחוז מבני גילם). מחציתם אף הוגדרו כסובלים מהשמנה (שקלו יותר מ-95 אחוז מבני גילם).

 

בשקילה נוספת בגיל עשר נמצא כי בממוצע 36 אחוז מהילדים סבלו מעודף משקל, מהם 18.8 אחוז ענו להגדרה של השמנה. גם ממצאים אלו היו עקביים לאורך כל שנות הסקר.

 

נמצא כי כמעט כל הילדים שהוגדרו כבעלי עודף משקל בגיל שש, סבלו מכך גם בגיל עשר: 88 אחוז מהילדים שסבלו מעודף משקל בגיל שש הראו את אותם המדדים גם בגיל עשר. מבין הילדים שהוגדרו כשמנים בגיל שש נמצא כי 86 אחוז נותרו באותו אחוזון משקל גם בגיל עשר ו-14 האחוז הנותרים ירדו מעט במשקל והוגדרו כבעלי משקל עודף.

 

בנוסף לשקילות נבדקו בתיקים הרפואיים של הילדים שהשתתפו במחקר נתונים לגבי משקלם בגיל שלוש. נמצא כי למעלה מחמישית מבני השלוש היו בעלי עודף משקל, כאשר 15 אחוז מהם סבלו מהשמנה. כ-90 אחוז מילדים אלו היו בעודף משקל או הוגדרו כשמנים בגיל שש ובגיל עשר.

 

"תוצאות הסקר בבאר שבע מעמיד את ילדי ישראל במקום גבוה ולא מחמיא בשיעורי ההשמנה בין מדינות העולם", ציין עורך הסקר, ד"ר יאיר בר דוד מהמרכז לבריאות הילד של שירותי בריאות כללית בבאר-שבע ומבית החולים סורוקה. הוא ציין כי עדיין לא ניתן לומר בודאות כי ילד שמן יהפוך בעתיד למבוגר שמן וכי מתוכנן המשך מעקב לאורך גיל ההתבגרות אחרי הילדים.

 

"חינוך למניעת השמנת יתר בקרב ילדים צריך להתחיל מוקדם ככל האפשר כאשר ההורים הם המטרה העיקרית. ילדים שכבר בגיל שלוש סובלים מעודף משקל צריכים להתחיל ולעבוד איתם, וההורים צריכים להחליט על אופי התזונה והפעילות הגופנית של ילדיהם".  

 

עוד ציין כי מחקרים אחרים מצאו כי תוצאות טובות של ירידה במשקל הושגו כאשר הילד נמצא בטיפול של צוות רב מקצועי ולא רק בטיפול של דיאטנית. 

 

יש לכם שאלות על תזונה ודיאטה לילדים? היכנסו לפורום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוא לא לבד. שמנים בישראל
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים