שתף קטע נבחר

סולודקין: הלבישו תיק לזדורוב כי הוא עולה חדש

חברת הכנסת הגיעה לשלב ההגנה במשפטו של הנאשם ברצח תאיר ראדה, וטענה כי "תפרו לו תיק בחקירה רשלנית ודורסנית". היא לא חסכה שבטה גם מהשופטים: "הם שותפים להצגה". בפרקליטות זעמו: "הטלת רפש ללא בסיס עובדתי"

רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה, זוכה הבוקר (יום א') לתמיכה מפתיעה מצד חברת הכנסת מרינה סולודקין (קדימה), שהגיעה לבית המשפט בנצרת וטענה כי כתב האישום הוגש נגדו, מאחר שמדובר בעולה חדש: "מלבישים עליו תיק".

 

סולודקין טענה כי "מדובר בחקירה רשלנית ודורסנית, וכמוה גם ההודאה, שאינה מבוססת על ראיות ונגבתה תחת לחץ. את התיק הלבישו עליו כי הוא עולה חדש. זה לא קורה רק לרוסים - אצל האתיופים

המצב יותר גרוע, וכלפי הערבים ההתנשאות בבתי משפט היא כבר מסורת".

 

הח"כית, הממוקמת במקום העשירי ברשימת קדימה לכנסת, טענה כי ההליך המשפטי נגד זדורוב לוקה בחוסר הגינות. "אנשים שלא נולדו כאן לא יודעים את החוקים", אמרה, "לא יכול להיות שרק על-פי הודאה, ישפטו את האיש הזה". סמוך לפתיחת המשפט, הגישה סולודקין הצעת חוק שנקראת "חוק חזקת החפות", ממנה עולה כי לא יואשם אדם רק על סמך הודאה.

  

סולודקין העידה כי המתינה לשלב ההגנה במשפטו של זדורוב, שמתנהל כעת. היא הסבירה כי מאוד חשוב לה לשמוע מה יענה הנאשם לשאלות הפרקליטות. "אני מתכוונת להגיע לרוב הדיונים. יש לי תפקיד בקהילה הרוסית, אני מגנה על זכויות העולה", אמרה. "כבר מההתחלה חשבתי שמשהו לא בסדר בתיק הזה. לא יכול להיות שאדם יודה ויחזור בו. אני מאוד לא אוהבת את השיטה של המדובבים. זה מאוד רוסי, שייך לשיטות של משטרים טוטליטריים".

 

"נגיע עד לעליון"

בהתייחסה לדיון שנערך היום, אמרה: "אני נמצאת כאן שעה וזה כבר מספיק לי כדי להבין ששלושת השופטים משתתפים בהצגה שמבקשת להראות שהמשטרה והפרקליטות היו בסדר, ועל סמך מה שהיה יענישו אותו. אני מקווה שהם יבינו שההודאה אינה מבוססת על ראיות". 

  

לדברי סולודקין, מאז שנעצר זדורוב היא נועדה עם שר המשפטים ואף פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, במאמצים לסייע. במקביל,היא נמצאת בקשר הדוק עם אשתו של זדורוב, אולגה. "אני אלך איתה עד הסוף, אם יהיה צורך אגיע איתה עד לבית המשפט העליון", הצהירה.

  

בבית המשפט יענה היום זדורוב על השאלות של נציגות הפרקליטות, עורכות הדין שילה ענבר ומירית שטרן, ויצטרך להסביר טענות שונות שהעלה עורך דינו במהלך המשפט.

 

זדורוב, שבדיון שהתקיים ביום חמישי שעבר נשבר ופרץ בבכי, נראה היום זחוח ובטוח בעצמו. התביעה תנסה להוכיח לבית המשפט כיצד לאורך כל הדרך הוא שיקר, וייאלץ להתייחס לטענות שהעלה עורך דינו לפיהן נמנעו ממנו אוכל ושינה במשך שעות ארוכות, ובימים ארוכים של חקירות - מה שהופרך באמצעות סרטי וידיאו בהן הוא נראה אוכל ארוחה דשנה ונם את שנתו.

 

תגובות נזעמות בבתי המשפט ובפרקליטות

במערכת בתי המשפט כינו את דבריה של סולודקין "השמצה פרועה" והביעו צער על ההתבטאות: "שופטי בית המשפט בנצרת יושבים על מדוכת תיק זדורוב מאות שעות, וקיבלו לידיהם אלפי מוצגים. יש להביע תמיהה נוכח העובדה כי ח"כ סולודקין, לאחר כשעה של שהות באולם בית המשפט, כבר חרצה את דינה בשאלה הנדונה", נמסר.

 

במחוז הצפון של פרקליטות המדינה אמרו: "קראנו בצער ובתדהמה את דבריה המקוממים של ח"כ מרינה סולודקין. הטענה כי כתב האישום הוגש רק בשל היות הנאשם עולה חדש אינה ראויה כלל להתייחסות.

 אנחנו מבקשים להביע שאט נפש מדבריה כאילו שותף כבוד ההרכב הדן בתיק ל'הצגה'. צר לנו כי חברת כנסת בישראל בחרה להטיל רפש במערכת אכיפת החוק ובבית המשפט ללא כל בסיס עובדתי, וזאת על סמך שהות של שעה קלה בדיון שנוצלה רובה ככולה לקבלת כיסוי תקשורתי".

 

עורכי הדין דוד וגליל שפיגל מסרו בתגובה: "הסניגוריה מביעה את מורת רוחה מההתלהמות כלפי בית המשפט. העובדות שנאמרו כלפי בית המשפט אינן נכונות כלל וכלל, בית המשפט עושה עבודתו נאמנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולודקין. "מגנה על זכויות העולה"
צילום: חגי אהרון
זדורוב. לא ידע את החוקים?
צילום: חגי אהרון
מומלצים