שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חיילים יצאו מעזה: "לחמאס לא יצא החשק"

צה"ל מדלל כוחות, אבל האם היעדים הושגו? חיילים בשטח לא ממש חשים כך - במיוחד כשגלעד שליט עוד בשבי. מילואימניק סיפר על הכוח הרב שהופעל, וההרס: "היו מופעי זיקוקים ואש, אזרחים שילמו את המחיר"

צה"ל החל הבוקר (יום א') לדלל את כוחותיו ברצועת עזה. כך הותר הערב לפרסום. חלק מהחיילים החלו לצאת סמוך לתחילת מועד הפסקת האש, ב-2:00. ראש הממשלה ושר הביטחון הכריזו אמש שיעדי המבצע הושגו, אבל בקרב חיילים שיצאו ניכרה תחושת החמצה.

 

הרמטכ"ל בפקודת יום: הושגו כל יעדי המבצע

 

"נראה שיכולנו לעשות עוד - והרבה, יש הרגשה כאילו זה הסתיים מוקדם יותר", סיפר ל-ynet אחד החיילים. חיילי מילואים שפעלו ברצועה סיפרו שהאויב לא היה מאיים כפי שהצטייר, והדגישו את הפגיעה הקשה באוכלוסיה הפלסטינית.

 

הכוחות שנשארו בתוך רצועת עזה פותחים עין בעיקר על אזורי שיגורי רקטות בצפון הרצועה. לפי שעה צה"ל הגיב בצורה מתונה למספר הפרות של החמאס, אולם השעות והימים הקרובים הם אלה שיקבעו האם גם הם ייצאו וחיילי המילואים ישובו לביתם, או שבצה"ל יחזרו לבצע מהלך התקפי רחב היקף.

 

עצירת המבצע בלי שיתוק מוחלט של החמאס, בעוד החייל החטוף גלעד שליט נמצא עדיין בתוך הרצועה, גוררת סימני שאלה. לדברי אחד המילואימניקים, "אני בטוח שכל חיילי המילואים פה היו מוכנים לתת עוד חודש אם היינו יודעים שבסיומו גלעד שליט יחזור איתנו הביתה".


יוצאים עם סימני שאלה (צילום: AP) 

 

גם חיילים אחרים ציינו כי מבצע שכזה, תוך הפעלת עוצמה כה רבה, חייב להסתיים עם תחושה שלחמאס "יצא כל החשק" לירות טילים לעבר ישראל. "אפשר להמשיך ולפעול בלי שום בעיה, גם בתוך השטח הפלסטיני הבנוי, בתוך העיר עזה או בכל מקום אחר. רק שיגידו לנו ונעשה את זה", טענו.

 

תושבים בעזה נותרו ללא תשתיות

המשפחות הרבות שבאו הבוקר לבסיס צה"ל בצאלים ולבסיס במשמר הנגב על מנת לבקר את יקיריהם, מעידות על שובם של חלק מהבנים לשטח ישראל. הקרובים הגיעו עמוסים במאכלים, ממתקים ובקבוקי שתייה, וזכו לראות את בניהם לאחר שבוע או יותר, וגם שמעו חוויות על הפעילות בתוך הרצועה.


הריסות בג'בליה. כוח רב הופעל (צילום: AP)

 

חיילי מילואים שפעלו בתוך הרצועה סיפרו כי היתה תחושה שמדובר באויב מאיים הרבה יותר. "בסך הכל היה די שקט, הכוחות הסדירים עשו כאן עבודה טובה ולמען האמת כמעט ולא היו אירועים מיוחדים בשבוע ימים שהיינו בפנים", סיפר אחד החיילים.

 

חבריו לפלוגה אמרו שהוכנו היטב לפעילות והיו מצוידים בכל המידע הרלוונטי לקראת כל איום אפשרי. הם התעדכנו במדורי החדשות על המתרחש, "ושמעו גלגל"צ".

 

החיילים מספרים כי ממדי ההרס והחורבן בתוך הרצועה גדולים, ומשפחות רבות איבדו את בתיהם: "הצבא הפעיל אש רבה,

ממש מופעים שלמים של זיקוקים ואש על מנת לאבטח את הכוחות, אבל לצערנו מי ששילם את המחיר זאת האוכלוסייה הפלסטינית שנותרה ללא בתים ואפילו ללא תשתיות מינימליות".

 

גם מקרב החיילים הסדירים שפעלו בעזה נשמעו תיאורים דומים על הרס רב, אבל הם מסבירים כי האש הכבדה נבעה מהצורך להגן על הכוחות: "כמות המלכודות והמטענים היתה עצומה, ופשוט אסור לקחת סיכון בכזה מקום. שכונות אזרחיות שנראות תמימות הפכו להיות שכונות של החמאס, שבכל בית שני מחכה מטען או מנהרה", סיפר אחד מלוחמי השריון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יכולים להמשיך בלי בעיה"
צילום: רויטרס
אשה בהריסות בג'בליה
צילום: רויטרס
מומלצים