שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הרופא מעזה: "עדיין מחכה להסברים"

יממה אחרי ששלוש בנותיו הובאו למנוחות, דורש ד"ר אבו א-עייש מג'בליה תשובות: "שיגידו 'טעינו'. שיגידו את האמת", ומתעקש: "אם היה אצלי מישהו מחמאס, הייתי יורה בו". בבית החולים שיבא צובאים המבקרים על חדרו ומבקשים לנחם

קולו כבר צרוד מראיונות לתקשורת ומקינה, אך ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש מג'בליה, ששלוש מבנותיו ואחייניתו נהרגו בסוף השבוע מאש צה"ל, ממשיך היום (א') לבקש רק דבר אחד: לקבל שיחת טלפון משר הביטחון, אהוד ברק, ובה הסבר לתקרית.

 

"כולם בני אדם. הוא אדם אחראי. שיגיד: עז א-דין, היתה טעות. שיגיד את האמת - טעינו. אני מקבל את זה. שיגיד את האמת וילמד לקח, אם הוא רוצה לשים בלילה את הראש על הכרית עם מצפון נקי. אני מקריב את הדם של הבנות שלי וזה ילווה אותו כל החיים", אמר.

 

בשעה שאבו אל-עייש תבע הסברים מצה"ל, בא הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי לבקר את פצועי צה"ל בבית החולים שיבא בתל-השומר. אשכנזי שהה כמה מאות מטרים מהחדר בו עדיין מאושפזת אחת מבנותיו של אבו אל-עייש, אך ביקור אצל האב השכול לא היה חלק מהתוכנית.

 

"נציג של צה"ל חייב להגיע אלי ואסביר לו את האמת. האמת אצלי", אומר הרופא. "כשיש לצה"ל מטרה מדוייקת הם מחסלים אותה. אם יש מישהו שם ירה, למה לא הפגיזו אותו?

אצלי בבית לא היה שום ירי, ולא היה אף אחד מחמאס שהתקרב לבית שלנו. אם מישהו מחמאס היה מתקרב הייתי יורה בו בעצמי - יש אצלי בבית ילדים ואנשים", הוסיף.

 

אבו אל-עייש סיפר על הדקות שאחרי ההפגזה: "בדקות הראשונות השתגעתי, לא ידעתי מה קרה. הרגשתי כמו מישהו ששוחטים אותו. רץ בדירה, מסתכל בחלקי הגופות, מי מת ומי לא. הסתכלתי וראיתי שמיאר הלכה. ביסאן, שהיתה הבכורה, נשמה את הנשימה האחרונה. התחלתי לספור את הגופות ואז ירדתי למטה לצעוק".

 

המבקרים באים ומנחמים

אתמול נערכו בעזה הלוויותיהם של שלוש הבנות: ביסאן (20), סטודנטית למנהל עסקים, מיאר (15) ואיה (13) ושל האחיינית נור (17). האב, שנמצא לצד מיטת בתו שאדה בת ה-18, שנפצעה אף היא בהפגזה, לא יכול היה להגיע להלוויה: "אח שלי מנחם אותי ואומר לי 'בעזה כולה לא היתה לווייה גדולה כל כך כמו הלוויה של הבנות שלך'". עכשיו הוא מבקש שהכוחות יאפשרו לאחיו להגיע לביתו ולקחת כמה תמונות משפחתיות של הבנות שנהרגו.

 

מאז הגיע לבית החולים שבו עבד פוקדים את חדרו מבקרים רבים, המבטאים את אורח חייו המיוחד: רופאים שמכירים אותו מסורוקה ומשיבא, חברים בארגוני שלום, חברי הכנסת אבישי ברוורמן ונדיה חילו וגם סתם אנשים שקראו ושמעו את סיפורו והגיעו לנחם.

 

אחת המבקרות, אנאל הרפז, מרכזת במחנה השלום "creativity for peace", הכירה שלוש מבנותיו של ד"ר אבו אל-עייש והגיעה היום לבית החולים כדי לסייע בטיפול בשאדה הפצועה: "התחלנו את הפעילות בשנת 2003", היא מספרת. "הנערה הפלסטינית הראשונה שהגיעה היתה ביסאן שנהרגה. שנה לאחר מכן הגיעו עוד שתיים מהבנות.

הן עדינות ומקסימות, בנות של אהבה. לעולם לא שמעתי מילה רעה מהן, רק איך אפשר לשפר ואיך אפשר להיות ביחד. הן ממש פרחי שלום".

  

בצה"ל אמרו היום כי הם ממשיכים לבדוק את התקרית ומבהירים כי התחקיר טרם הסתיים, בין היתר משום שכוחות רבים שפעלו באזור עדיין נמצאים בשטח. בצבא שבו וציינו כי הבניין בו מתגוררים הרופא ובני משפחתו, שימש חמושים כדי לירות לעבר הכוחות. עם זאת, הם לא פוסלים את האפשרות כי יושבי הבית נפגעו ממקור אש אחר, כלומר מאש של חמושים, או ממטענים שהונחו באזור. הערכה היא כי בתוך זמן קצר יוכלו לפרסם גירסה ראשונית של חקירת האירוע.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"האמת אצלי". ד"ר אבו אל-עייש
צילום: רויטרס
הבת עדיין מאושפזת
צילום: מיטל יסעור בית אור
מומלצים