שתף קטע נבחר

פרס לפצועים: תדמית? קודם כל נישאר בחיים

נשיא המדינה ביקר ב"בילינסון" חיילים שנפצעו במהלך מבצע עופרת יצוקה והתייחס לביקורת שהוטחה נגד ישראל. על הלחימה בעזה אמר: "להיכנס לשטח בנוי זה כמו להיכנס לגיהנום, אך מבחינת התוצאות - ההישג היה נפלא"

נשיא המדינה, שמעון פרס, ביקר הבוקר (יום ב') חיילים פצועים המאשופזים בבית החולים בילינסון בפתח-תקווה. במהלך הביקור התייחס פרס לתמונות הקשות ששודרו מרצועת עזה המופגזת, ואמר: "כששואלים אותי על כך אני עונה שכדי שהתדמית תהיה טובה - אנו צריכים להישאר בחיים".

 

פרס, אחד הפוליטיקאים הישראלים שזוכה להוקרה רבה בעולם, נדרש גם לביקורת שהוטחה בישראל נוכח המבצע - ולטענה על כך שמדובר היה בתגובה לא מידתית. "את המפגינים נגד ישראל אני שואל - איפה הייתם במשך שמונה שנים שיישובי עוטף עזה והדרום הופגזו ללא הפסקה? למה לא שמענו אתכם אז?".


פרס ואיתן קריטי (צילום: לע"מ)

 

כשביקר את איתן קריטי, חייל גבעתי שנפצע מכדור ברגלו, אמר הנשיא: "אני לא יודע אם אני סומך על הפקחים. אני סומך רק על דבר אחד - על המכה שאתם, החיילים, הנחתתם על אחד הארגונים הפחות אנושיים בעולם".

 

לדברי הנשיא, על אף שראשי הארגון טוענים לניצחון, זהו למעשה ניצחונה של ישראל. "ארגוני הטרור מתרברבים, וכך גם צפינו שיהיה, אך הניצחון כולו שלנו. גם נסראללה טוען שניצח, אבל מאז הוא רק מזמר. הוא אומר שכוחם גדל פי שלושה, הוא יושב ומדבר, אבל הוא לא הולך להילחם. אפשר להזמין אותו להופעות". 

 

דקות לפני שנכנס אל חדרו של קריטי, הודה החייל כי הוא מתרגש מן הביקור, אך לדעתו מטרות הלחימה לא הושגו: "הדבר הראשון שרצינו להשיג זה את שחרורו של גלעד שליט, וכמובן את הפסקת הרקטות. לדעתי, לא השגתי את מה שרצינו".

 

קריטי הוסיף כי בימים שלפני הכניסה לעזה, הבין את חשיבותו של המבצע: "שמענו אזעקה וראינו את הפאניקה אצל תושבי הדרום, והבנו עד כמה זה נחוץ. כתושב המרכז, איני נחשף לכך בדרך כלל, אבל עכשיו אני מבין את הדרומיים וזה דבר ממש קשה".

 

"להיכנס לשטח בנוי זה כמו גיהנום"

הנשיא ביקר גם את החייל מור שקד, שנפצע גם הוא מכדור ברגלו. פרס התעניין בנסיבות הפגיעה, וששקד תיאר את השתלשלות האירועים אמר הנשיא: "להיכנס לשטח בנוי זה כמו להיכנס לגיהנום, אך גם מבחינת התוצאות וההישגים מדובר בנס. נהגתם בצורה נפלאה, ראו שאתם משוכנעים שזה מה שעליכם לעשות, והיתה חברות מדהימה בין כל החיילים".

  

עוד הוסיף הנשיא על המבצע: "צריך לזכור שזוהי פעם ראשונה בהיסטוריה שמדינה דמוקרטית נלחמת במדינת טרור. במדינה דמוקרטית יש ערכים ובמדינת טרור אין בכלל יחס לחיים, וההוכחה לכך היא כל המתאבדים - וזהו דבר שאסור על פי כל הדתות".

 

פרס ציין כע חמאס מנהל למעשה כמה מלחמות שונות, והזכיר את המהפכה נגד הרשות הפלסטינית, את הזירה מול מצרים, וכמובן את מאבקם בישראל. "הם לא רוצים לדבר איתנו, הם רק רוצים להשמיד אותנו", סיכם פרס, "אבל אנחנו עם עיקש, עם עקרונות, שלא מוותר".

 

יותר מ-50 פצועים בבתי החולים

נכון להבוקר, בבית החולים בישראל מאושפזים כ-40 חיילים ו-13 אזרחים שנפגעו במהלך שלושת השבועות של מבצע "עופרת יצוקה". הפצועים מאושפזים בבתי החולים סורוקה בבאר-שבע, ברזילי באשקלון, קפלן ברחובות, בילינסון בפתח תקווה, שיבא בתל-השומר והדסה בירושלים.

 

מבין החיילים, מצבו של אחד מוגדר קשה מאוד. מדובר בחייל גולני ואל נג'אם שנפצע באירוע שבו טנק צה"ל ירה בשוגג לעבר בית שבו היו חיילים. הוא

מאושפז מאז האירוע כשהוא מחסור הכרה ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ בשיבא.

 

שישה חיילים נוספים מאושפזים במצב קשה, בהם סגן-משנה אהרון קרוב, שעזב את אשתו הטריה כמה שעות לאחר חתונתם וחייל גולני בן שפיצר. שניהם מאושפזים בית החולים בילינסון. בסורוקה מאושפז במצב קשה החייל דביר בר-חי

 

מבין האזרחים, מצבם של שלושה מוגדר קשה - בהם הילד אוראל יליזרוב בן השבע שנפגע מרסיס בבאר-שבע - ושני תושבי אשדוד שנפגעו לפני כשלושה שבועות, בנפילת הרקטה שממנה נהרגה אירית שטרית. לבתי החולים השונים פונו במהלך הלחימה כ-800 פצועים חיילים ואזרחים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס מבקר את עידו אנדר
צילום: לע"מ
חוזרים מעזה
צילום: רויטרס
מומלצים