שתף קטע נבחר

זירת הקניות

50 אחוז מהציבור יחשבו על הסביבה בקלפי

בלעדי - סקר שנערך עבור החברה להגנת הטבע לקראת הבחירות: 50 אחוז מהציבור לוקח בחשבון את העמדות הסביבתיות של המועמדים לראשות הממשלה והמפלגות בהצבעתו; כ-40 אחוז אינם מתחשבים בשיקולי סביבה בבחירות. כ-39 אחוז מרוצים מתפקוד הממשלה הנוכחית בשמירה על הסביבה; 49 אחוז אינם מרוצים

מחצית מהציבור מתחשב בעמדות הסביבתיות של המועמדים בבחירות בבואו להצביע - כך עולה מסקר שבוצע עבור החברה להגנת הטבע לקראת הבחירות לכנסת.

 

הסקר, אותו ביצעה חברת "גאוקרטוגרפיה", שאל "באיזו מידה העמדות הסביבתיות של המועמדים לתפקיד ראש הממשלה והמפלגות השונות, משפיעים על שיקולי הצבעתך?".

 

11.1 אחוז מהנשאלים אמרו כי שיקולי ההצבעה שלהם מושפעים במידה רבה מאוד מהעמדות הסביבתיות של המועמדים; 14.5 אחוז אמרו כי הם מושפעים במידה רבה ו-21.5 אחוז מהנשאלים אמרו כי הם מושפעים במידה בינונית. לעומת זאת, 12 אחוז מהנשאלים אמרו כי הם מושפעים במידה מועטה ו-26.8 אחוז מהנשאלים אמרו כי העמדות הסביבתיות של המועמדים בבחירות אינן משפיעות כלל על שיקולי הצבעתם.

 

האם באמת איכפת להם מהסביבה?

 

שאלה אחרת בסקר בדקה באיזו מידה מרוצים בציבור מטיפול הממשלה הנוכחית בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה כמו שמירה על מקורות המים, צימצום זיהום האוויר, צימצום הפגיעה בטבע ובשטחים הפתוחים. התברר שכ-39 מרוצים מתפקוד הממשלה במידה כזו או אחרת, ואילו 49 אחוז אינם מרוצים.

 

4.5 אחוזים השיבו כי הם מרוצים מאוד. 8.1 אחוזים אמרו כי הם מרוצים במידה רבה ו-27 אחוז אמרו כי הם מרוצים במידה בינונית. לעומתם, 18.1 אחוז אמרו כי הם מרוצים במידה מועטה ו-31.4 אחוז אמרו כי אינם מרוצים כלל מטיפול הממשלה הנוכחית בנושאי איכות סביבה.

 

רוצים תחבורה ציבורית ושטחים פתוחים

הנשאלים בסקר התבקשו להשיב באיזו מידה לדעתם טיפול נכון בנושאי איכות סביבה חשוב לבריאותם ובריאות משפחתם. 62.1 אחוז אמרו כי נושאי איכות סביבה חשובים במידה רבה מאוד; 22.7 אחוז אמרו כי הם חשובים במידה רבה ו-8 אחוזים אמרו כי הם חשובים במידה בינונית. לעומתם, 1.8 אחוזים אמרו כי נושאים אלה הם בעלי חשיבות מועטה ו-1.5 אחוז אמרו כי הם אינם בעלי חשיבות כלל.

 

36.8 אחוז מהנשאלים בסקר אמרו כי יש חשיבות מרובה מאוד להגדלת תקציבו של המשרד להגנת הסביבה, שעומד כיום על כעשירית האחוז מתקציב המדינה הכולל. 26 אחוז אמרו כי יש חשיבות מרובה ו-19.1 סבורים כי הדבר חשוב במידה בינונית. 4.2 אחוזים אמרו כי הם אינם רואים חשיבות רבה בהגדלת התקציב ו-3.8 אחוזים אמרו כי הדבר אינו חשוב בעיניהם כלל.

 

כ-88 אחוז מהציבור מאמין במידה כזו או אחרת כי יש לשפר את התחבורה הציבורית בישראל כאלטרנטיבה לרכב הפרטי וכדי להאבק בזיהום האוויר. 6.6 אחוזים אינם חושבים כך. 89.8 אחוז סבורים במידה כזו או אחרת כי חשוב לשמור על השטחים הפתוחים מחוץ לערים ולמנוע בנייה כדי לשמור על הטבע, בעלי החיים ומרחב פתוח לפנאי ונופש. 5.1 אינם חושבים כך.

 

הסקר בוצע השבוע, בקרב מדגם מייצג של 500 גברים ונשים באוכלוסייה הבוגרת ביישובים היהודיים בישראל, והוא חלק מפעילות החברה להגנת הטבע לקידום העיסוק בנושא סביבה בקרב המועמדים לראשות הממשלה ולכנסת. בחברה אמרו כי מטרתם היא שהמפלגות השונות ישלבו נושאים אלה במצע שלהם, ויטפלו בהם עם בחירתם.

 

"שמירת סביבה - לא רק למפלגות 'ירוקות'"

"למרות שהסקר בוצע יומיים בלבד לאחר ההודעה על הפסקת האש בדרום, ומקץ חודש שבו הנושא הביטחוני עמד במרכז תשומת הלב של כולם, התוצאות ממחישות כי מרבית הציבור רואה את נושאי איכות הסביבה ושמירת הטבע כחשובים מאוד", אמרו בחברה להגנת הטבע לאור תוצאות הסקר.

 

"הציבור סבור כי לא נעשה מספיק בתחום זה מטעם הגורמים הרשמיים, והציבור רוצה לראות עשייה רבה יותר בכל אותם תחומים התורמים לאיכות ורווחת חייו ובריאותו – שמירה על שטחים פתוחים ועל הטבע, תחבורה ציבורית, זיהום אוויר ותקציבים גדולים יותר לאכיפה נגד פעילות אנטי סביבתית.

 

"אנו מקווים כי המועמדים לראשות הממשלה והמפלגות יבינו כי לא ניתן להתעלם מחשיבות הנושאים הסביבתיים, וכי ההתעסקות בנושאים אלה היא לא רק נחלתם של מפלגות 'ירוקות', אלא אמורה להיות בבסיס של כל מפלגה המתמודדת בבחירות, במידה והיא רוצה לייצג את הציבור ולפעול עבורו". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
העמדות הסביבתיות משפיעות. אילוסטרציה
צילום: רויטרס
מומלצים