שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיתוני ערב צוהלים חוסיין אובמה: "החל עידן חדש"
  קבלת פנים חמה לנשיא הנכנס בעיתוני העולם הערבי: "אמריקה נכנסת לעידן חדש, המוכיח שעם כל הביקורת - הדמוקרטיה המערבית היא שיטת הממשל ההולמת ביותר", פוסק "אל-קודס אל-ערבי". והקריקטוריסטים? ממשיכים להתעלל בג'ורג' בוש

  "עידן חדש בין ארה"ב לעולם הערבי והמוסלמי" - זוהי תמצית המסר שופע האופטימיות של מרבית עיתוני הבוקר בעולם הערבי. העיתונות הערבית קיבלה הבוקר (יום ד') את נשיא ארה"ב הנכנס, ברק אובמה, בתקווה - ונפרדה בבוז מהנשיא היוצא, ג'ורג' בוש.

   

  "אובמה, נשיאה ה-44 של ארה"ב: 'בחרנו בתקווה במקום בפחד'", ציטטה הכותרת של היומון  "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון.

  "בדבריו הוא הפנה מסר של פיוס לעולם המוסלמי: 'פנינו לדרך חדשה הנסמכת על אינטרס משותף וכבוד הדדי'. הוא דיבר על נסיגה מעיראק, הזהיר את הקיצוניים, והדגיש כי כוח לבדו לא יספק ביטחון", ציין העיתון.

   

  גם העיתון הלונדוני המתחרה, "אל-חיאת", כמו הרוב הגדול של העיתונים בעולם הערבי, הדגיש בכותרתו הראשית את המסר לעולם הערבי והמוסלמי בנאומו של הנשיא הטרי: "נעזוב את עיראק בדרך אחראית ונותיר אותה לתושביה; נפנה לדרך חדשה ביחסינו עם העולם המוסלמי".


  "תמונתה של ארה"ב". קריקטורה בעיתון "א-שרק אל-אווסט"

   

  אובמה פנה בנאום ההשבעה שלו אתמול לעולם המוסלמי ואמר: "אנו מחפשים דרך חדשה המבוססת על אינטרסים משותפים ועל כבוד הדדי. למנהיגים ברחבי הגלובוס המבקשים עימות או להטיל את חוליי חברתם על המערב, דעו שעמכם ישפטו אתכם על פי מה שתבנו ולא מה שתהרסו. לאלה הנאחזים בשלטון בדרכי שחיתות וכחש או השתקת מתנגדיהם, דעו שאתם בצידה הלא נכון של ההיסטוריה. אך אנחנו נושיט יד אם תסכימו לשחרר את אגרופכם הקפוץ". הוא הבטיח "להשאיר את עיראק לעמהּ ולהנחיל שלום ראוי באפגניסטן".

   

  "אל-קודס אל-ערבי": ניצחון גדול לתנועת השוויון של לותר קינג 

  היומון הלונדוני בעל הקו הנצי, "אל-קודס אל-ערבי", הדגיש הבוקר בכותרתו הראשית מיהו הנשיא החדש: "ברק חוסיין אובמה - הנשיא השחור הראשון של ארה"ב; נשא נאום אופטימי והבטיח אמריקה חדשה". 

   

  במאמר המערכת של העיתון, שסלד מהנשיא היוצא בצורה יוצאת דופן, ניתן להתרשם מהקרדיט הניתן לנשיא החדש. "אובמה עושה היסטוריה", קבעה כותרת המאמר,

  "כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן היום כנשיא האפרו-אמריקני הראשון הוא הניצחון הגדול ביותר לתנועת השיוויון בזכויות ובחובות אותה הוביל הרפורמיסט מרתין לותר קינג באמצע המאה העשרים... עידן חדש מתחיל בארה"ב היום, עידן המוכיח כי הדמוקרטיה המערבית, על אף כל ההסתייגויות שיש לנו ממנה, היא עודנה שיטת הממשל ההולמת ביותר, הצודקת ביותר והמתאימה ביותר למיעוטים אתניים ודתיים.

   

  "נכון שהדמוקרטיה הזאת נחטפה בידי 'חונטה' של הניאו-שמרנים, ואחר כך הוכשרה לכניסה למלחמות ולביצוע פשעים נגד האנושות, כפי שקרה באפגניסטן ובעיראק, ובסיוע למעשי הטבח הישראליים נגד הערבים בלבנון, פלסטין ומצרים. אולם נכון גם שאותה הדמוקרטיה הצליחה להפוך את המדינה המורכבת ממהגרים מכל הגזעים והדתות למדינה החזקה בהיסטוריה".


  בוש משאיר לאובמה עולם נפיץ ומברך אותו במזל טוב. "אל-מוסתקבל", לבנון

    

  "אמריקה הופכת את העמוד של בוש (בספר ההיסטוריה) ומקבלת את פניו של הנשיא הראשון ממוצא אפריקני", הכריז "אל-אהראם" הממסדי המצרי. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המקורב לחיזבאללה, הציג את תמונתו של הנשיא היוצא, ג'ורג' בוש, כשהוא מנופף לשלום בעת שהוא יורד ממסוקו, תחת הכותרת "הקיסר האחרון". הרבה אהבה לא היתה כלפי בוש, בלשון המעטה. גל האופטימיות כלפי אובמה ניכר היטב גם בעולם הערבי, ויחד איתו הציפיות הגבוהות שיתפקד בצורה הפוכה לחלוטין מקודמו בתפקיד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עיראק. מתעוררים לשחר של יום חדש
  צילום: AP
  עוקבים בלבנון
  צילום: AFP
  אובמה בטקס ההשבעה
  צילום: רויטרס
  מומלצים