שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עיר הכרמל: הבירוקרטיה חוגגת - הנחל מזדהם

צינור הביוב של עיר הכרמל (איחוד הרשויות עוספייא ודליית אל-כרמל) התפוצץ ומזהם את נחל אורן ונחלי הסביבה. בעיריה אומרים שאין להם כסף לשלם והלוואה שביקשו לא אושרה. תגובות שאר הגורמים המעורבים מדגימות את חוסר היכולת להתמודד עם מפגע סביבתי ידוע מראש ומתמשך

כבר ארבעה חודשים שנחל אורן ונחלים נוספים בכרמל מזדהמים כתוצאה מתקלות במתקן השפכים של עיר הכרמל - איחוד הרשויות של עוספייא ודליית אל-כרמל שנמצא בקשיים כלכליים ועומד בפני פירוק.

 

הכל התחיל בתקלה במשאבה השואבת את הביוב למכון טיהור השפכים. בעירייה הסבירו אז כי הצינור התפורר ולפני שהביוב הציף את הבתים, החליטו להזרימו במורד הוואדי. הצינור תוקן אז באופן זמני, וזיהום הנחל פסק, לפחות לזמן מה. בעקבות אותו אירוע ערך המשרד להגנת הסביבה שימוע לראש המועצה הקודם. במשרד אמרו אז כי מדובר בהזנחה של הצינור ואי רצון של הרשות להשקיע כסף בתיקונו.

 

במשך ארבעת החודשים שחלפו התפוצץ הצינור שוב מספר פעמים. גם הפעם, הנפגע העיקרי מהמצב הוא נחל אורן, אחד המסלולים המטויילים ביותר בכרמל, שבאפיקו נמצאים מעיינות עין אלון ועין אורן, הזורמים כל השנה. חלקם אף נשאב על ידי חברת "מקורות" כמי שתיה לטובת יישובי הסביבה. 

 

"אם בעבר היה מדובר על דליפה בלבד, כיום זו קריסה של כל המערכת, וזיהום שמגיע לאזורים בנחל שלא נפגעו בעבר ממנו", אמר ראש אגף שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי. "אנחנו קוראים לגורמים האחראים ובהם הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד הפנים ורשות המים, לפעול במהירות ובתקיפות על מנת לעצור את זרימת השפכים, הפוגעת גם במערכות הטבעיות של הנחל וגם באפשרות של המבקרים הרבים ליהנות ממנו".

 

כולם חסרי אונים

גביית התגובות מהגורמים השונים הקשורים לאירוע מדגימה את אזלת ידם בבואם לטפל במפגעים סביבתיים חמורים, וחוסר היכולת שלהם להתמודד עם גוף שמועד לפורענות וגורם למפגעים באופן מתמשך.

 

בעיריית עיר הכרמל דוחים את טענות ההזנחה המופנות נגדם ותולים את האחריות בממשלת ישראל ובמשרד הפנים. לדברי גורם בעירייה, משרד הפנים ידע לאחד את הרשויות אך לא השכיל לתכנן את המהלך מראש ולספק את התקציב להצלחתו.

 

הגורם העריך כי עלות התיקון הכוללת של הצנרת הרקובה עומדת על כשבעה מיליון שקלים - כסף שאין בקופת העירייה המתנהלת כעת כוועדה ממונה בראשותו של האלוף (מיל') גבי אופיר. אופיר, לדברי הגורם, פנה לרשות המים בבקשה לקבל תקציב לתיקון התקלה, ואף נענה עקרונית בחיוב אולם במשרד הפנים סירבו לאשר את ההלוואה בשל אי יכולתה של העירייה להחזיר את הכספים. 

 

מרשות המים והביוב נמסר: "עקב תקלות חוזרות ונשנות בקווי הולכת השפכים ובתחנות השאיבה לשפכים בעיר כרמל, אירעו מספר רב של דליפות שפכים לנחל אורן ולנחל בוסתן, אשר הביאו למספר הפסקות בהפקת מי השתיה מקידוחים הנמצאים במורד הנחל.

 

"בחודש דצמבר הוציא מנהל רשות המים 'צו לתיקון מעוות', הדורש מרשות עיר כרמל לבצע את התיקונים הדרושים, להפסיק את הזיהום ולמנוע את הישנותו. היות והצו לא בוצע, רשות המים - בתוקף סמכותה על פי חוק - הסמיכה את המועצה האזורית חוף הכרמל לביצוע התיקונים, ותקצבה אותה בהתאם. התיקונים יבוצעו בפיקוח המינהל לפיתוח תשתיות ביוב, ועיר כרמל תחוייב בהתאם".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא הוא בטיפול המשרד להגנת הסביבה. "תפקידנו הוא להזהיר את הציבור וזה מה שאנחנו עושים". 

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד מודע לבעיה ואף התריע מספר פעמים כנגד המועצה לגבי המפגע והזיהום החמור כתוצאה מכך. נשלחו מספר התראות ונערכו מספר שימועים בנושא, שהאחרון בהם לפני כחודש וחצי. כמו כן מתנהל תיק חקירה פלילי של המשרד כנגד עיר הכרמל והעומדים בראשה. בנוגע לזיהום בנחל אורן, יצא צו לתיקון מעוות בנושא זה מאת מנהל רשות המים וכן צו הפסקת זיהום על ידי בית המשפט במסגרת ההליך השיפוטי".

 

תגובת משרד הפנים טרם התקבלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים