שתף קטע נבחר

רה"מ מזהיר: למרות השקט - יכול להיות גם אחרת

אולמרט התייחס למצב השורר ברצועת עזה, אחרי תום המבצע: "יש לנו שכנים שאנו לא יודעים לצפות תמיד את מעשיהם". על גלעד שליט: "נוצרו מנופים שיכולים לזרז את הבאתו"

"למרות השקט צריך לקחת בחשבון שדברים יכולים גם להתגלגל אחרת". כך אמר הבוקר (יום ה') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסו למצב השורר ברצועת עזה, בימים שלאחר תום מבצע "עופרת יצוקה". "מעולם לא רצינו להפעיל את כל העצמה שיש לנו כדי שהצד השני יבין שבעימות הזה בסופו של דבר כולנו מפסידים", אמר.

 

הבוקר: גבר ונערה מעזה נפצעו מפגז חיל הים

 

אולמרט ציין כי "אנחנו חיים באזור שיש בו הרבה חוסר ודאות, יש לנו שכנים שאנו לא יודעים לצפות תמיד את מעשיהם".

בהתייחסו לצורת הלחימה ברצועה, אמר: "אני חושב שהעוצמה הכוללת של ישראל הייתה בכך שלא הזדרזנו להפעיל אותה בלחימה. הדבר האחרון שאנו מוכנים לשאת הוא פחדו של ילד קטן. מדינת ישראל קיימת כדי שזה לא יקרה".

 

"תקופה ארוכה התאפקנו, גם כשאלה שמטיפים לנו מוסר היו נוהגים ונהגו אחרת ופעלו ללא היסוס ובברוטאליות. האיפוק שלנו היה כוח ואני מקווה גם שבסופו של דבר הוא מאוד מובן", אמר רה"מ.

  

"בסופו של דבר, אין לנו שום עניין ושום תשוקה להכות בצד שמנגד. מעולם לא חינכנו את ילדינו לא לשנאה, לא למאבקי כוח ולא למי יכול להכות את זולתו יותר".

 

ראש הממשלה התייחס למאמץ המדיני שעושה ישראל כדי להסביר את עמדתה בעולם ולצורך להראות את הסבל בצד הישראלי ולא רק בזה הפלסטיני. לדבריו, בפגישתו עם מזכיר האו"ם הוא התעקש שבאן יבקר גם בשדרות: "חובת ההגינות מחייבת אותך לבקר שם, זה לא יכול להיות שתראה סבל של צד אחד ותתעלם מהצד השני". המזכ"ל ביקר בעיר שלשום ואמר: "ירי הרקטות - לא מקובל. אני יודע שזה גרם לכם לחיות בחרדה".

 

סוגיית שליט: השקט טוב לשחרור

בתשובה לשאלה אודות ההזדמנות להשיב את החייל החטוף גלעד שליט עם תום המבצע, אמר אולמרט: "אני חושב שהשאלות לגבי שליט הן לגיטימיות, אך תשובה שלי לא תקדם את שחרורו. אני פועל, אני פעלתי ואני אפעל להחזירו.

 

"אני קורא ספקולציות והשערות בעיתונים. אנשים מייחסים לי עמדות שלא היו וכך גם לאנשים אחרים, בעניין שליט. אם אשיב לכם על שאלות בעניין זה - אני לא רואה בכך הזדמנות להחזיר את גלעד הביתה". לדבריו, המבצע הצבאי בעזה "יצר מנופים שיכולים לזרז את הבאתו של גלעד שליט לישראל".

 

בעניין זה הבהיר השב"כ כי אין כל שינוי בעמדת הארגון לגבי שחרור אסירים בעסקת שליט. "העמדה הוצגה בכל הפורומים הרלוונטיים במשך החודשים האחרונים ואין לה כל קשר למבצע הנוכחי. השב"כ לא מתנגד לשחרור אסירים שנשקף מהם סיכון גבוה ובלבד שישוחררו לעזה או לחו"ל", נמסר.

 

כאשר נדרש להתייחס לתפקודו של שר הביטחון, אהוד ברק, אמר ראש הממשלה: "הבעתי את תודתי גם לברק וגם לציפי לבני שלפי דעתי מילאו את תפקידם בצורה נאותה. אבל מכאן ועד שהוא (אהוד ברק - ר.ס.) רוצה להיות ראש ממשלה - אני אומר - בוא לא נגזים".

 

מערכה דיפלומטית באירופה

במקביל לדברי אולמרט, נמשכת המערכה הדיפלומטית שאחרי הפסקת האש. שרת החוץ, ציפי לבני, שנועדה אמש עם עמיתיה האירופים, אמרה כי "כל עוד גלעד שליט נמצא בידי החמאס - לא ניתן לפתור את המשבר ברצועת עזה".

 

שרי החוץ של האיחוד האירופי התכנסו בבריסל במטרה להצהיר על כוונתם לתרום יחידות צבא,

ספינות ואמצעים טכנולוגיים למאבק בהברחות הנשק מאיראן לחמאס. לבני והממונה על מדיניות החוץ באיחוד, חוויאר סולאנה, הסכימו כי כל אחת מהמדינות תקצה ממשאביה כדי להיאבק בהברחות.

 

לדברי לבני, "הקהילה הבינלאומית מבינה שהצורך לפעול נגד האיום הזה הוא צורך משותף - ההברחות צריכות להיעצר. סיכמנו שנעבוד יחד כדי לעצור את ההברחות מאיראן לעזה וישראל שומרת לעצמה את הזכות להגן על עצמה ועל אזרחיה - לא רק מפני ירי, כי אם גם מפני הברחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזהרה. אולמרט
צילום: רויטרס
ביקור באן בשדרות, שלשום
צילום: רועי עידן
מומלצים