שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש: בלי חתך בגוף - הגידול הוצא דרך הנרתיק

  חתכים בגוף בזמן ניתוח גורמים ללא מעט סיבוכים, זיהומים וכמובן כאבים אחרי. שיטה חדשה תחסוך את החתכים - מבצעים את הניתוח בעזרת מיכשור מיוחד דרך פתחים קיימים בגוף - הנרתיק, פי הטבעת הפה ואפילו דרך האף

  לראשונה בישראל עברה אישה ניתוח להוצאת גידול וכריתת חלק מהקיבה ללא פתיחה של הבטן, כאשר האיבר הכרות הוצא דרך פתח בחלק האחורי של הנרתיק. הניתוח בוצע בבית החולים שיבא. עד כה בוצעו בשיבא ניתוחים דומים אחרים, שבהם נכרת המעי הגס בנשים והוצא דרך הנרתיק, ללא צורך בפתיחת הבטן (ראו מסגרת).

   

  המנותחת היא אישה בת 57 שסבלה מגידול מסוג GIST בקיבה. מדובר בניתוח שמצריך כריתה חלקית ולא נרחבת של הקיבה ולכן המטופלת התאימה לניתוח זה.

   

  פרופ' עמרם איילון מנהל מחלקה כירורגית ב' בשיבא הסביר כי "עשינו ארבעה חורים זעירים בקוטר של 5 מילימטר בדופן הבטן, דרך אחד מהם הכנסנו מצלמה, שבאמצעותה רואים על גבי מוניטור את המתרחש. דרך שלושה חורים אחרים החדרנו את המכשירים שבאמצעותם כורתים את האיבר. דרך נקב של 15 מילימטר בדופן הנרתיק הכנסנו מיכשור נוסף והוצאנו את האיבר הכרות".

   

  עוד הוסיף פרופ' איילון: "נציע את הניתוח הזה לחולות במצבים דומים. עשינו כבר שישה ניתוחים כאלו לכריתת המעי ובכולם זה עבד יוצא מהכלל. החיסרון בשיטה הוא שהיא מתאימה רק לחצי מהמטופלים".

   

  ניתוח דומה ניתן לבצע גם על ידי פתיחה גדולה של הבטן או בשיטה לפרוסקופית, כאשר המיכשור מוכנס דרך נקבים זעירים, שאחד מהם מורחב בכדי להוציא את האיבר הכרות. במקרה זה כאמור, החתך הגדול יותר לא נעשה בדופן הבטן, אלא בנרתיק.

   

  ד"ר מרט חייקין כירורג בכיר בשיבא שביצע את הניתוח הסביר כי "זו אופציה שחוסכת חתך בטני ואת סיבוכי החתך, כמו זיהום בפצע הניתוח והופעה של בקע (הרניה) במקום החתך. יש גם פחות כאבים לאחר הניתוח. החולה לא נזקקה למשככי כאבים בתום הניתוח".

   

  עם זאת, הניתוח החדשני ארך יותר זמן מהרגיל ונמשך כארבע שעות.

   

  המנתחים ציינו כי פנו לועדת הלסינקי של בית החולים (הוועדה לאישור ניסויים רפואיים) וההליך אושר משום ש"מדובר בשילוב של טכניקות קיימות".

   

  לדברי ד"ר חייקין, ישנם דיווחים מהעולם על ניתוחים דומים שנעשו לצורך קיצור קיבה, אך מסריקה של פרסומים מדעיים עולה כי זו הפעם השנייה בעולם שנעשה ניתוח שכזה לכריתת גידול וחלק מהקיבה.

   

  פרופ' איילון וד"ר חייקין עברו לאחרונה השתלמות בשטרסבורג בצרפת בטכניקה ניתוחית חדשה הנקראת NOTES ובה נעשה שימוש בפתחים הטבעיים של הגוף (נרתיק, פי הטבעת, פה או אף), ללא צורך בפתיחה של הבטן. הניתוח הנוכחי נעשה בטכניקה משולבת, שכללה שימוש גם במכשירים לפרוסקופיים.

   

  עקרונות השיטה מיושמים בשלב זה בישראל רק בשיבא ובבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index Open
  הנה שני פתחים דרכם יוכלו ניתוחים להתבצע
  צילום: Index Open
  אופציה שחוסכת כאבים וסיבוכים. ד"ר מרט חייקין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים