שתף קטע נבחר

מלכות יש רק באגדות?

הרבה רגשות התערבבו זה בזה בערב ההשקה של מסע "מלכת המדבר 2009": אחווה, עוצמה, חום, אהבה, אמהוּת והרבה העצמה נשית. אבל גם 900 נשים חזקות נשברות כשהן שומעות את אביבה שליט מדברת על בנה החטוף

"אפשר לשבת פה?", "לא, כל השורה תפוסה". ברגע שנכנסו עשר נשים לאולם כבר כמעט כל האולם היה תפוס. ככה זה אחוות נשים. כל אחת שנכנסה שומרת מקום לכל המִקצֶה שטייל איתה באפריקה, מרוקו, אוגנדה, הודו, טורקיה או גרוזיה.

 

ערב ההשקה של מסע "מלכת המדבר 2009" שהתקיים אמש היה מלא באחווה הזו, וגם בעוצמה, וגם בשיחות בנות וחום ואהבה של נשים ואמהות. והאמת, גם בהמון המון רעש. בכל זאת, לסגור 900 נשים בחדר אחד ועוד להראות להן מצגת עם תמונות מהמסעות שלהן. ועוד לשים להן ברקע שירי העצמה נשית של גלי עטרי. מה כבר אפשר לצפות?

 

אבל היתה גם עוצמה אחרת באולם הזה – עוצמה של כאב ודאגה של אמהות – כשאביבה שליט עלתה לנאום ונגעה בכולן במקומות הכי עמוקים, הכי אמיתיים.

 

אנחנו נשים, אנחנו חזקות, אנחנו מלאות עוצמה, אבל אנחנו יכולות להישבר בשנייה אחת כשאנחנו רואות את האישה החזקה הזו ניגשת למיצג שהוכן עבור בנה, גלעד שליט ומצמידה אליו פתק עליו כתוב: "מחכה לך בבית. אוהבת ומתגעגעת, אמא".

 

ואחריה עלו הנשים, מלכות המדבר מהשנים הקודמות, והצמידו כל אחת את הפתק הקטן שלה: "כולנו כאן בשבילך", "חזק ואמץ - החופש קרב", "גלעד, אתה חסר", "לא רוצים להגיע ל-1000" ועוד. עד שלוח השנה, בן 948 ימים של שבי, היה שלם.


אביבה שליט ליד מיצג הגלויות (צילום: דנה קופל)

 

"מרגישה שהגעתי לכוכב שלי"

הערב המשיך עם סרט המתעד את מסעות מלכת המדבר עד עתה. הנופים והחוויות באמת עוצרי נשימה, אבל מה שבאמת נתן את התחושה של מה שקורה שם במסע היו קטעים מתוך הג'יפים, עם משפטים שהנשים אומרות, תוך כדי המסע: "הכול קשור רק לעצמי. אני מרגישה שהגעתי לכוכב שלי. כולנו מבינות אחת את השנייה", "אני בתוך איזה חלום שעוד מעט אני אתעורר ממנו", "אני בפסגת העולם" וגם: "אחד הדברים שקורים פה הכי מהר זה שרואים אותך כמו שאת. כשאוהבים אותך, למרות זאת, זו חוויה מדהימה".

 

וכשסיימנו להזיל ריר על המסעות שכבר היו ולא ישובו עוד – קיבלנו הצצה למסע הבא: "זמן הבלקן שלך", זה שיצא בקיץ 2009 ועוד יש סיכוי להיות חלק ממנו. צפינו בתמונות עוצרות נשימה מאלבניה, מונטנגרו ומקדוניה וגם שמענו מאמירה ארנון, שגרירת ישראל באלבניה, על המקומות הללו, האותנטיים, הבתוליים מבחינה תיירותית ועל אנשים אמיתיים וטובי לב בכפרים מרוחקים.

 


שרות ביחד (צילום: דנה קופל)

 

"אחותי, תני בגז"

אבל לא כולם נהנים במסע "מלכת המדבר". גם לגברים שנשארו בבית, היו כמה דברים לומר בערב הזה: "אשתי היתה במלכת המדבר. מאז שהיא חזרה אין לי חיים יותר. היא באה ואומרת לי: מה קורה, אחותי? היא קוראת לכולם אחותי. באמצע הלילה היא אומרת לי: אחותי, תני בגז".

 

הבעל המתוסכל, שהוא בעצם השחקן המוכשר אייל נרדי, דווקא הוסיף לאחוות הנשים, שנקרעו מצחוק, בעיקר כשהוא הכריז על הקמת מפלגת "גברים פגועי מלכת המדבר", עם הסלוגן: "לא למלכת המדבר, כי מלכות יש רק באגדות".

 

בהמשך הערב, פתחו מארגני המסע במסורת חדשה, שבה יעניקו בכל שנה לאישה אחת את "אות מלכת המדבר לנשים פורצות דרך". השנה קיבלה את האות, בהתרגשות רבה, העיתונאית איילה חסון. היא דיברה על המעבר בין השהייה בבית, עם הילדים, במדי ב', לבין היציאה החוצה, במדי א' – למלחמה היומיומית, לפריצת הדרך ואמרה "כשאת הולכת למלחמה, את לא משאירה את האהבה והחום בבית. את לוקחת את המטען הזה איתך. זה עוזר לך לראות את המציאות בדרך אחרת, בדרך של אמהות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגלויה שכתבה אביבה שליט לבנה
צילום: עופר עמרם
איילה חסון ובתה כותבות גלויות לגלעד
צילום: דנה קופל
מומלצים