שתף קטע נבחר

הכנה לפסיכומטרי תמורת תרומה לקהילה

שיתוף פעולה בין עמותה לבית ספר הכנה לפסיכומטרי, הולידה מיזם המאפשר קבלת קורס הכנה לבחינה תמורת תרומה לקהילה. בינתיים קיימות קבוצות בתל אביב ולוד, ודרושים מתנדבים להרחבת הפעילות בארץ כולה. "החלום הרטוב הוא שכל מי שצריך קורס, יוכל לקבלו תמורת עזרה לקהילה"

מעוניינים בהשכלה גבוהה אך מתקשים לממן את הקורס לקראת הבחינה הפסיכומטרית? פרויקט מיוחד של "עמותת אלון" ובית הספר לפסיכומטרי "אחד על אחד", מאפשר לימודי פסיכומטרי של צעירים ללא עלות כספית, בשיטה אישית ומיוחדת. "התמורה" שמשלמים התלמידים עבור ההכנה, היא התנדבות בקהילה, וחניכת תלמידים בבתי הספר הזקוקים לחיזוק ותגבור בלימודים.

 

"אנו מאמינים כי לכולם יש את הזכות והיכולת להגיע להישגים, להצטיין, להשתייך ולתרום לחברה, אם רק יקבלו הזדמנות הוגנת לעשות זאת", מסביר אמיר סטרנס מנכ"ל 'עמותת אלון'. "צמצום פערים חברתיים וחינוכיים יתאפשר רק בזכות התערבות נמרצת בחינוך הילדים והנוער, מהשכבות המוחלשות של החברה". מתוך תפיסה זו מפעילה העמותה שורה של תכניות חינוכיות ברחבי הארץ בהן משולבים אלפי ילדים ובני נוער המקבלים סיוע בהשלמת פערים לימודיים, השתלבות במסגרות חברתיות נורמטיביות, ושיפור סיכוייהם לרכוש השכלה גבוהה בעתיד.

 

"הבחינה הפסיכומטרית, המהווה סף כניסה הכרחי ללימודים אקדמיים, אובחנה בשנים האחרונות כ'תקרת זכוכית' עבור צעירים מאוכלוסיות מוחלשות המבקשים להצטרף לאוניברסיטאות ולמכללות השונות" מוסיף אורי אלכסנדרוביץ מנכ"ל בית הספר 'אחד על אחד'. "העלות הכספית הגבוהה של הבחינה וקורסי ההכנה לבחינה, הופכים אותה לבלתי נגישה וממזערת את סיכוי ההצלחה של בני נוער משכונות מצוקה". 

 

שיתוף הפעולה בין בית הספר לעמותה נוצר על ידי טל אלסטר, מי שהיה תלמיד בקורס הכנה לפסיכומטרי בביה"ס, וכמתנדב בשנת שירות בעמותה, זיהה הזדמנות לעזור לנוער באמצעות הכנתם לבחינה הפסיכומטרית. בליווי צמוד של העמותה וביה"ס, יזם אלסטר את פתיחתם של קורסי הכנה לפסיכומטרי המיועדים לתלמידי כתה י"ב ממשפחות מרקע סוציו אקונומי נמוך, שאין ביכולתם לממן קורסים מסוג זה. לבני נוער שמצטרפים לקורס ניתנת הזדמנות להשיג ציונים מרשימים ולהמשיך לפעול בקהילה מתוך תחושה של מסוגלות ואחריות חברתית.

 

"משוכה, גם פסיכולוגית, בפני אוכלוסיות חלשות"


"זה בעצם לשבור את השוק בשביל לאפשר הזדמנות למי שצריך"

 

בנוסף ללימודים, הניתנים בהתנדבות לנוער, הפרויקט מייצר המשך של "מעגל ההתנדבות" ועזרה לקהילה. תלמידי הפסיכומטרי "משלמים" על הקורס בהתנדבות משל עצמם בבתי הספר בהם הם לומדים, וחונכים ילדים צעירים על בסיס שבועי. ביה"ס "אחד על אחד", מעניק הכשרה לצוות המדריכים המתנדבים, ואלה פועלים בצמוד להנחיה שבועית של אנשי צוות בית הספר, המסבסד גם את ערכות וספרי הלימוד. הלמידה מתבצעת באופן אישי - מדריך מול תלמיד בודד, או בקבוצות של עד 8 תלמידים בקבוצה, המאפשרת התקדמות בקצב אישי ומותאם לכל תלמיד.

 

"הפסיכומטרי יוצר משוכה, גם פסיכולוגית, בפני אוכלוסיות חלשות רבות. מצד אחד הבחינה לכאורה פתוחה לכולם אך בפועל אוכלוסיות שלמות אפילו לא ניגשות לבחינה", מספר אלסטר. "לנסות להשיג ציון, זה אפילו לא

בתכנון שלהם. אני גאה מאוד בפרוייקט שמציע קורס איכותי מאוד, ובחינם. זה בעצם 'לשבור את השוק', בשביל לאפשר הזדמנות למי שצריך. וחשוב לנו לתת להם לראות את זה כחלק מהעתיד שלהם".

 

"נתנו לי הזדמנות, 'קפצתי' עליה, ואני מרגישה שזאת פשוט מתנה", מספרת ישראלה היילו (17) מלוד, אחת ממשתפות הפרויקט. "זה נותן לי המון דברים בסיסיים שכל בן אדם צריך לדעת, ולמדתי שם", היא מרחיבה. "אני חונכת בתמורה תלמיד בכיתה ג' ועוזרת לו בשיעורים פעם בשבוע. התחברתי אליו מאוד והתחושה היא שאנחנו באמת עוזרים לילדים, מביאים להם שמחה. זו הרגשה ממש טובה".

 

"בשנה שעברה הייתה קבוצה ראשונה בלוד, ועכשיו יש אחת בלוד ואחת בתל-אביב", מוסיף אלכסנדרוביץ, "הדרישות הן לאו דווקא של יכולות גבוהות, אלא נבחנת המוטיבציה הגבוהה של התלמידים, ויכולתם ללמוד פסיכומטרי תוך כדי לימודים ומחוייבות לבקהילה", הוא מסכם. "החלום הרטוב שלנו הוא שכל מי שצריך קורס יוכל לקבלו תמורת עזרה לקהילה".

 

  • להרחבת הפרויקט דרושים מתנדבים בעלי ציון פסיכומטרי גבוה, שיעברו ב"אחד על אחד" הכשרה לקראת הוראה בקורסי הפסיכומטרי החברתי. להתנדבות, תרומות ופרטים על עמותת אלון והפרויקט המשותף, לחצו כאן  , שלחו מייל ל info@amutat-alon.org.il או בטלפון 09-7650525.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: אוהד אבידן קינר
למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: אוהד אבידן קינר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים