שתף קטע נבחר

"הלווין האיראני לא רציני, יכולת השיגור מדאיגה"

לדברי ראש סוכנות החלל לשעבר, פרופ' יצחק בן-ישראל, "סטודנטים בטכניון כבר שיגרו קופסת איסוף נתונים כמו זו לפני 10 שנים, זו הלבנה של הפרויקט האמיתי - הטילים הבליסטיים שיכולים לשאת פצצת אטום"

"מוטיבציה יש לאיראנים - אבל זה לא אומר שהם דוברים אמת" - כך טוען הבוקר (יום ג') ראש סוכנות החלל לשעבר, פרופ' יצחק בן-ישראל, שמתייחס בספקנות לדיווחים באיראן על שיגור מוצלח של לווין ראשון מתוצרת המדינה.

 

בן-ישראל מציע להמתין ולראות האם הדיווחים אמינים. לדבריו, "הם כבר דיווחו בעבר שהצליחו, ורימו. עכשיו העיתוי - 30 שנה למהפכה האיסלאמית, מגביר את המוטיבציה שלהם".

 

הטלוויזיה הממלכתית בטהרן דיווחה כי הלילה כי "המדענים האיראנים, הנתונים תחת סנקציות,

 השיגו הישג נוסף ושיגרו לחלל לווין ראשון תוצרת איראן המכונה 'אומיד' - תקווה בפרסית". ברקע נראו תמונות השיגור.

 

הלווין האיראני עצמו, מסביר בן-ישראל, נחשב למיושן וחסר משמעות מודיעינית. "הוא די פרימיטיבי, זה לא לווין אלא קופסה שאוספת נתונים, משהו שסטודנטים בטכניון שיגרו לפני יותר מ-10 שנים. מה שמדאיג אותנו הוא יכולת השיגור של הלווין לחלל - הטיל הבליסטי. זה האיום האמיתי".

 

לדברי בן-ישראל, כל פרויקט הלווינים האיראני נבנה כמסווה למטרה האמיתית של טהרן - פיתוח טיל בליסטי שיוכל לשאת פצצת אטום, לכשזו תושג. "דרך העיסוק בחלל האיראנים מלבינים בעצם את הפרויקט האמיתי. זהו סיפור כיסוי לעיסוק בטילים בליסטיים, האסור על פי אמנות בינלאומיות".

 

אם אכן הצליחו האיראנים לשגר את הלווין לחלל, טוען בן ישראל, הרי שמדובר בהישג טכנולוגי שצריך להדאיג את ישראל. "מעבר ליוקרה הפנימית והמעמד במזרח התיכון למדינה המשגרת לווין לחלל, הרי שמשמעות השיגור לחלל הוא שהיכולת הבליסטית האיראנית, תאפשר להם בעתיד לשים על טיל שכזה ראש נפץ גרעיני, כשתהיה להם פצצת אטום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן, אחמדי-נג'אד
צילום: AP
בן-ישראל. הסוואה
צילום: ירון ברנר
מומלצים