שתף קטע נבחר

נגד הזרם: מתנחל ממרצ; קיבוצניק מש"ס

חשבתם שכל המתנחלים מצביעים לימין והקיבוצניקים לשמאל? תחשבו שוב. ביצהר תקבל מרצ קול - ממתנחל ששואב עידוד מהמפלגה התומכת בפינוי-פיצוי. בקיבוץ כנרת, לפחות קול אחד יילך לש"ס: "הקיבוץ פשט את הרגל"

סטיגמות נועדו לעזור לנו לפשט את העולם: מצביע ש"ס? לובש שחורים ספרדי. תומך בליברמן? בטח עולה חדש. מרצ? תל-אביבי בועתי. חד"ש? ערבי. אבל הקשת הפוליטית מגוונת יותר. אחרי שאתמול הבאנו לכם את היהודים של בל"ד ורע"מ-תע"ל, קבלו עוד ארבעה מצביעים לא טיפוסיים, שחצו נורמות וסטיגמות ובחרו להצביע נגד הזרם. 

 

 

י', בשנות ה-40 לחייו, תושב יצהר, חוזר בתשובה, הצביע עד היום מסורתית לש"ס. מה נשתנה בבחירות האלו? מתברר שדי הרבה. "אני הולך להצביע מרצ", הוא מצהיר בשיחה עם ynet.

 "למרות שאני לא מסכים איתם מפורשות מבחינה אידיאולוגית, הם היחידים שמבטיחים לתמוך בחוק פינוי-פיצוי. האינטרס שלי הוא כלכלי נטו, יש לי משפחה לפרנס וקשה לשרוד פה בשומרון. מפלגות הימין לא תומכות בחוק ומרצ היא היחידה שמצהירה על כך באופן גלוי".

 

אותו מתנחל מסתיר בקנאות את כוונותיו מסביבתו הקרובה. "אפילו אשתי לא יודעת. היא מצביעה לש"ס ואם תדע מזה היא לא תקבל את זה יפה, בלשון המעטה. ביצהר יראו אותי כבוגד. זה יישוב שנחשב קיצוני בדעותיו, הם לא יקבלו את זה יפה, הם יעשו עלי חרם".

 

הקיבוצניק של ש"ס

עמרי אוסקר (42) מקיבוץ כנרת יצביע לש"ס. "הקיבוץ פשט את הרגל - ש"ס זאת התנועה הקיבוצית החדשה", הוא אומר. אוסקר, "קיבוצניק מלידה", נולד באפיקים וב-15 שנים האחרונות חבר קיבוץ כנרת. "הקיבוץ פשט את הרגל, האידיאליים החברתיים כבר נמוגו. מה שמפלגת העבודה איבדה, ש"ס הרימה בכל הכוח. זאת הפעם השנייה בה אני אצביע למפלגה וזה נראה לי מאוד טבעי. ש"ס צועדת בראש בכל הנוגע לצדק חברתי, תמיכה בחלשים ושמירה על מעמד הביניים שנשחק בשנים האחרונות".

 

כחילוני, אוסקר מנסה להתעלם מהמצע הדתי של המפלגה. "האידיאולוגיה של הדת פחות מדברת אלי, אבל אין הרי מושלם אידיאלי. זה כמו שפעם אמרו בקיבוץ שהכול צדק ושיווין, אך בפועל - זה אף פעם לא באמת היה כך. כשזה מגיע לקטיפת הפירות אתה רואה שבסופו של דבר היחידים שבאמת מקיימים הבטחות הם ש"ס".

 

בכנרת, כמובן, התקשו לקבל את דעותיו. "רואים את זה בעין מאוד לא סימפטית. אומרים לי: 'מה אתה מטורף?', אבל הקיבוץ של היום זה לא הקיבוץ של פעם. אני מאוד בוטה בדעותיי, דעתן ומתבטא בחריפות והם למדו לחיות איתי. פעם היו גוזמים פה את הדשא תמיד באותו גובה, אבל מה לעשות - בעולם שלנו היום צריך לפעמים להרים את הראש וללכת עם האני מאמין שלך". 

 

הנתונים של דודי שקד (44) - מושבניק מתלמי אלעזר, חילוני, לא מסגירים את בחירתו הקרובה בקלפי. "החיבור שלי עם ש"ס הוא מאוד ענייני, בגלל כל מה שקשור לנושא מעמד העובדים ומעמד שכבת הביניים. עד היום הייתי חבר מפלגת העבודה, אבל הדעה השתנתה. אנחנו למודי אכזבות מההבטחות של פוליטיקאים, אבל כשאני מסתכל בעיניים של אלי ישי אני רואה שהדברים הם אמיתיים והוא יפעל בנושאים החברתיים. ש"ס לא מתביישת להגיד שעובדים מאורגנים זה דבר חיובי. לא כולם חייבים לעבוד בשכר מינימום ולא כולם חייבים להיות עובדי קבלן, שזאת עבדות מודרנית לדעתי. אפשר גם להשתכר בכבוד, ואני מעצם היותי נציג עובדי חברת חשמל, מתחבר לזה אישית".

 

התגובות במושב חלוקות. "יש מקומות בהם מגלים הבנה ויש מקומות עם דעות קדומות", הוא אומר. "רואים הפרדה ברורה בתגובה של החברים שלי שנמצאים בצד הימני של המפה לבין המרכז-שמאלה. אנשי ליכוד מבינים אותי יותר, אנשי קדימה והעבודה הרבה פחות. אבל אף אחד לא חושב שהשתגעתי, אני מציג את הדברים בצורה עניינית. מי שבאמת חשוב לו העניינים החברתיים-כלכלים צריך להבין שיש פה בחירה אחת: ש"ס. השאלה היא האם אנחנו רוצים ללכת לכיוון של העמקת השסע בין עשירים לעניים או מחפשים לבנות פה חברה צודקת יותר?"

 

הקיבוצניק של ליברמן

הקיבוצניקים, כפי שכבר למדנו, הם לא מה שהיו פעם. הנה עוד מישהו חריג. יניב טייכנר (28), חבר קיבוץ דגניה ב', תמך עד הבחירות האחרונות במפלגת העבודה. בבחירות הללו הוא מתכוון להצביע לישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. "אתה יכול לקרוא לי שמאלן שהתפקח", הוא אומר ומיד מסתייג - "לא שהשמאל הוא גוף מפגר, הוא פשוט טיפה חולמני. מה קרה? פתחתי את עיני, ראיתי מה קורה מסביב. אנחנו על סף פיצוץ, על סף משבר, הגיע הזמן לעשות משהו. אני לא ליברמני הדוק, לא קורא לשחוט את כל הערבים. מבחינתי ליברמן הוא פשוט הרע במיעוטו. ביבי יעשה לנו רק צרות, ברק יוביל אותנו עוד שנה וחצי לבחירות חוזרות ולבני שבקושי תפקדה עד עכשיו, בטח לא יכולה להיות ראש ממשלה. ליברמן הוא מה שנשאר".

 

לדבריו, לא מדובר בניסיון ללכת נגד המוסכמות בקיבוץ. "מה גם שכבר אין דבר כזה קיבוץ, אז בוודאי ובוודאי שאין דבר כזה מוסכמות של קיבוץ. כבר הרבה שנים לא מדובר בבועה שהיתה. פעם היית מסתכל על תוצאות הבחירות בקיבוץ והיו בודדים מאוד שהצביעו לליכוד, היום זה כבר לא ככה. הרוב עדיין שמאל אבל יש גם מצביעי ליכוד וקדימה. אמנם אנשים מריבים גבה, אומרים לי מה אתה קיבוצניק שמצביע ליברמן?! אבל אחר כך הולכים לעניינם".

 

ועדיין, הסטיגמה בקיבוץ על מצביעי ישראל ביתנו - חיה ובועטת. "אומרים שכולם שונאי ערבים, שחורים, לא משכילים וגזעניים. אומרים לי אתה ימני, אבל אני אומר להם אני לא ימני - אני מציאותי. ניסינו כבר להגיע איתם לשלום, זה לא עובד, צריך כיוון אחר, קצת יותר אגרסיבי, יותר תקיף. איבדנו מהדרך, נהיינו יותר מדי בועה תל אביבית ואיפשהו אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמדינה. שמונה שנים מפרקים אותנו בדרום, אבל אנשים עדיין תלושים מהמציאות. הגיע הזמן לרענן עמדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודי שקד. מושבניק שתומך בישי
הקיבוצניק של ש"ס. עמרי אוסקר
צילום: רויטרס
לא רק לפי הסטיגמה
צילום: רויטרס
מומלצים