שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מה עשיתם בשביל הסביבה?

"אדם טבע ודין" עורכת עימות ירוק בין בין נציגי המפלגות השונות. הם יוכלו להפגין עד כמה הם ידידותיים לסביבה ולפזר הבטחות, אבל יצטרכו גם להסביר את מעשיהם בכנסת ולהגן על מפלגותיהם. רוצים לשאול אותם שאלות קשות - בבקשה

ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה) השר בנימין בן-אליעזר (עבודה) דר' לאה נס (הליכוד) ח"כ דב חנין (חד"ש) 
ד"ר דורון אביטל (קדימה) ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (התנועה הירוקה-מימד) פאר ויסנר (הירוקים) ניצן הורביץ (מרצ) 
ח"כ הרב משה גפני (אגודת ישראל) ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) 

הבחירות הפעם ירוקות מתמיד. שתי מפלגות המתמקדות בנושאי סביבה מנסות להכניס נציגים למשכן, מרצ הביאה רכש מפורסם שהצהיר שזה הנושא שמעניין אותו, ושאר המפלגות עושות ככל יכולתן כדי להתהדר בנוצות ירוקות.

 

הגיע הזמן לראות מי באמת "ירוק", לסחוט ממנו הבטחות ולדרוש ממנו למלא אותן.

 

עמותת "אדם טבע ודין" עורכת עימות בין חברי הכנסת והשרים מהמפלגות השונות שעניינם השמירה על הסביבה. הם יוכלו להפגין עד כמה הם ידידותיים לסביבה, לפרוש את משנתם ולפזר הבטחות. אבל הם יצטרכו גם לספק תשובות והסברים למעשיהם בכנסת הקודמת, להגן על התנהלות המפלגות שלהם וכן - להשיב על השאלות שלכם.

 

>> יש לכם שאלות למשתתפים או למפלגה שלהם? השתמשו במנגנון התגובות, בלי רחמים. אנחנו נבחר את השאלות הטובות ביותר, ונדרוש מהם תשובות מפורטות.

 

 

ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה)

פינס היה מהבולטים בכנסת החולפת בעשייה סביבתית, והיה יושב ראש פעיל במיוחד של ועדת הפנים והגנת הסביבה. אחד משיאי הצלחתו היה חקיקת חוק "אויר נקי לישראל" - מהמפורטים והחשובים שבחוקי הסביבה.

 

פינס העביר גם חוק המחייב נטיעת עצים במקום עצים שנעקרים, ויזם וקידם שורה של הצעות חוק סביבתיות. בין היתר הצעת חוק להפחתת פליטת גזי חממה, הצעת חוק לשיקום קרקעות מזוהמות, הצעת חוק שתחייב רשויות ציבוריות ביחידה סביבתית מייעצת, הצעת חוק בנושא הפרדת פסולת למיחזור, עוד הצעות שטרם סיימו את הליך החקיקה.

 

חזור למעלה
השר בנימין בן-אליעזר (עבודה)

כשר התשתיות היה בן אליעזר אחראי על קידום התוכנית הלאומית למעבר לאנרגיות מתחדשות ולהכרזת הנגב והערבה כאזורי עדיפות לאומית לפיתוח אנרגיות מתחדשות - עם דגש על קידום הקמת תחנות כוח סולאריות. על-פי התוכנית, עד 2020 תפיק ישראל עשירית מהחשמל שלה באמצעות מקורות אנרגיה מתחדשים. בן אליעזר יזם גם תוכנית התייעלות וחיסכון בחשמל במשרדי הממשלה במטרה לחסוך 20 אחוז מהצריכה עד אותה שנה. במקביל פעל בן אליעזר להרחבת ניצול הגז הטבעי במשק האנרגיה.

 

מנגד תמך בן אליעזר בהחלטת הוועדה לתשתיות לאומיות לאשר את הקמתה של תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. הוא טען שהדבר חיוני כדי שמשק החשמל יעמוד בביקושים הגואים לחשמל. תחנה פחמית גורמת זיהום אוויר ופולטת גזי חממה בכמות גדולה. ארגוני הסביבה מתחו על בן אליעזר ביקורת נוקבת בשל עמדתו זו, וטענו כי הקמת התחנה מיותרת שכן על ידי ייעול משק החשמל ניתן לייתר את הצורך בה. הם טענו שהתחנה תגרום זיהום אוויר מסוכן לתושבים הגרים בקרבתה, וגם תפלוט כמות גדולה של גזי חממה. ארגוני הסביבה ציינו כי בעתיד הקרוב תצטרך ישראל להפחית בשיעור פליטת גזי החממה שלה, ולא תיקנס בסכומים גבוהים, וזוהי סיבה נוספת להימנע מהקמת התחנה.

 

חזור למעלה
דר' לאה נס (הליכוד)

נס הייתה חברה בכנסת ה-16, ועמדה בראש תת הוועדה לאיכות הסביבה. במסגרת תפקידה קידמה עשרות דיונים בנושאים סביבתיים והעלתה נושאים בוערים לסדר היום הציבורי. בתקופת כהונתה הניחה 11 הצעות חוק בנושאים סביבתיים, ביניהן הצעת חוק שמטרתה לקבוע את זכותם של ילדים ללמוד בסביבה חינוכית בריאה. היא עסקה גם בהפיכת המידע הסביבתי לשקוף ונגיש לציבור באמצעות הטלת חובה על המשרד להגנת הסביבה לפרסם אותו באופן שוטף. היא גם שותפה להצעת חוק "אוויר נקי".

 

חזור למעלה
ח"כ דב חנין (חד"ש)

חנין הוא מהמחוקקים הבולטים בישראל בתחום הסביבתי. הוא בלט במיוחד בקדנציה האחרונה בה קידם הכי הרבה חוקים סביבתיים מהחשובים הקיימים כיום בספר החוקים של מדינת ישראל. יחד עם מלכיאור, עמד בראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת.

 

חנין הוביל והעביר שבעה חוקים סביבתיים, ביניהם: חוקים להגנת חופי הכנרת ומפרץ אילת, חוק "המזהם משלם", חוק "אוויר נקי" וחוק האכיפה הסביבתית, שמגייס להגנת הסביבה גם את פקחי הרשויות המקומיות.

 

חזור למעלה
ד"ר דורון אביטל (קדימה)

אביטל הוא מספר 33 ברשימת קדימה לכנסת, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, דוקטור ללוגיקה ופילוסופיה. הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה בישראל וכיום שותף יועץ בקרן הון הסיכון אווגרין.

 

קדימה החזיקה בכנסת היוצאת את תיק הגנת הסביבה. השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, פעל לקדם יוזמות מגוונות להגנת הסביבה, בין היתר בנושא הפחתת זיהום אוויר, הפחתת פסולת ומיחזור, אך טען כי יכולותיו מוגבלות בשל תקציב משרדו הזעום.

 

מנגד הוטחה כנגדו ביקורת נוקבת מצד ארגוני הסביבה בשורה ארוכה של נושא. הארגונים טענו נגדו כי התפשר, לא הנהיג יד קשה נגד מזהמים וקבוצות אינטרסים, ולא התקין תקנות לחוקי סביבה חשובים שאינם מיושמים בשל כך, כמו חוק בנושא קרינה סלולרית וחוק בנושא קנסות על זיהום ים. עזרא התנגד גם להרחבת חוק הפיקדון למכלי שתייה גדולים, התנגד תחילה לקידום חוק "אוויר נקי", והקשה על לשורה של יוזמות חקיקה פרטיות בנושא סביבה. הוא גם חזר בו ברגע האחרון מהתנגדותו להקמת היישוב מרשם בחבל לכיש, והפגיעה בשטח טבעי רגיש. בדו"ח מבקר המדינה נמתחה ביקורת חריפה על המשרד בגין התנהלות כושלת בתחום האכיפה וגביית הקנסות.

 

חזור למעלה
ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (התנועה הירוקה-מימד)

מלכיאור היה פעיל במשך שנים בתחום הגנת הסביבה. הוא עומד בראש השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת ה-17 יחד עם ח"כ דב חנין, ובמסגרתה פעל להעלאת נושאי סביבה רבים על סדר היום. הוא היה שותף לחוק "אוויר נקי" ולחוק "המזהם משלם" שמטרתו הרחבת הקנסות על זיהום סביבתי באופן שיכביד על המזהמים כלכלית. הוא היה שותף להצעת חוק לשיקום קרקעות מזוהמות, פעל להרחיב את חוק הפיקדון גם לבקבוקים גדולים וליוזמות חקיקה נוספות בתחום הסביבה.

 

חזור למעלה
פאר ויסנר (הירוקים)

ויסנר הוא מקים ויושב הראש של מפלגת "הירוקים", תעשיין ויצואן לשעבר. בעברו היה יושב ראש ומקים עמותת "האדם עץ השדה" שפעלה לשימור, הצלה ונטיעת עצים ברחבי הארץ. בשנים האחרונות כיהן בשורה של תפקידים בעיריית תל אביב-יפו: היה סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת "הירוקים" במועצת העיר, והממונה על תחום הפיתוח הסביבתי. מפלגתו פעילה במגוון תחומים להם נגיעה סביבתית כגון אנטנות סלולריות, זיהום אוויר, מניעת זיהומי קרקע, הרעלת נחלים ומקורות מים, הצלת שטחים פתוחים ופארקים למען הציבור.

 

פעילי סביבה רבים מותחים על ויסנר ביקורת רבה וטוענים כי נהג לקחת קרדיט ולהתהדר בהצלחות של מאבקים שהם ניהלו בקושי רב.

 

חזור למעלה
ניצן הורביץ (מרצ)

הורוביץ, מספר 3 ברשימת מרצ לכנסת, היה עד לאחרונה עיתונאי בערוץ 10 שהקפיד להבליט בעבודתו את נושאי הגנת הסביבה בהיבט עולמי. בין היתר יצר את סדרת התוכניות התיעודיות "אגדה אורבנית" על המהפכה הסביבתית בערים מסביב לעולם. הוא הקדיש מקום בולט בפעילותו העיתונאית לנושאים סביבתיים, והפך לאחד הדוברים הבולטים בסוגיית משבר האקלים והפיתוח בר-הקיימא. הורוביץ הוא בוגר תוכנית העמיתים של "מרכז השל" לחשיבה ומנהיגות סביבתית וב-2007 זכה בפרס פראט לתקשורת בנושאי סביבה.

 

חזור למעלה
ח"כ הרב משה גפני (אגודת ישראל)

גפני הוא פעיל בולט מזה שנים רבות בתחום ההגנה על הסביבה, שכיהן גם כיושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה, ובאמתחתו חוקים סביבתיים חשובים שתרם לקידומם. בין היתר יזם חוק להגנת חופי הים התיכון, היה בין יוזמי חוק "אוויר נקי" וחוק שאוסר גביית תשלום בכניסה לפארקים עירוניים.

 

חזור למעלה
ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו)

אילטוב קידם את חוק הסדרת מקומות רחצה שמטרתו להגביל דמי כניסה לחופי רחצה לילדים שטרם מלאו להם 12. מנגד, כשמונה לאחרונה אילטוב ליושב ראש ועדת הכלכלה, אישרה במסגרתה תקנות שאיפשרו לתאגיד המיחזור הקלות בעמידה ביעדי האיסוף שלו, ומנע ממנו קנס גבוה.

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים