שתף קטע נבחר

ליברמן: שירות לאומי לחרדים; ש"ס: אנטי-יהודי

ישראל ביתנו ממשיכה להתחזק בסקרים - וגם הביקורת עליה גוברת. בזמן שח"כ ליברמן מבטיח לחייב חרדים לעשות שירות לאומי, הרב עובדיה יוסף מתגייס לקמפיין מפלגתו: "כל המצביע למפלגה התומכת בהתבוללות - לא יכופר לו"

חמישה ימים לבחירות - והקרב בין ישראל ביתנו לש"ס מתלהט: יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר הערב (יום ה') כי ידרוש מתלמידי ישיבה לעשות שירות לאומי. במקביל, תקפו במפלגה החרדית את ליברמן וגייסו את המנהיג הרוחני, הרב עובדיה יוסף, שכינה את תומכי ליברמן "כופרים".

 

 

ליברמן נשא נאום בעצרת בחירות בקריית מוצקין, ואמר: "אין שום סיבה שחרדים לא יעשו שירות לאומי. בעיני, האזרחות והנאמנות כוללות את כולם. צריך

לעשות משוואה חדשה - מי שנותן יותר מקבל יותר, אין שום סיבה שחרדים לא יוכלו לעשות שירות לאומי ולהתנדב בבתי חולים".

 

בש"ס מודאגים מהתחזקות ישראל ביתנו על חשבונם, ובו בזמן מכך שמפלגתו תוכל לנצל את גודלה כדי לקדם חקיקה חילונית בכנסת הבאה. הסקרים מנבאים לליברמן מספר מנדטים כפול מזה של ש"ס. במפלגה החרדית חוששים כי גם אם יישבו בקואליציה לצדו של ליברמן, ברגע האמת תהיה ידו של ליברמן על העליונה מפאת כוחו.


ליברמן בכנס בקריית מוצקין (צילום: שי וקנין)

  

בצעד חריג גייסו החרדים את מנהיגם הרוחני, הרב עובדיה יוסף, בניסיון לבלום את האיום החדש. בקלטת שהפיצה המפלגה מאיים הרב על תומכי ליברמן: "אלה שמצביעים לאיזה מפלגה שהיא תומכת בהתבוללות, שהיא רוצה גם כן להעביר בשר חזיר וכל מיני איסורים, כל מי שתומך בהם מצביע בעבורם גדול עוונו מנשוא - לא יכופר לו", מזהיר הרב.   

 

מנהיגה הרוחני של ש"ס קובע עוד כי מצביעי ישראל ביתנו יהיו אחראים באופן אישי לכל חוק נגד ההלכה שיעביר ליברמן. "כל מה שהם (ישראל ביתנו) יעשו, הוא בעצמו עשה. אם יעשו חזיר, כאילו הוא בעצמו עשה את החזיר. אם יעשו התבוללות, גם הוא התבוללות", מאיים יוסף.

 

בש"ס הוסיפו כי "ליברמן העלים את הצד הרוסי של הקמפיין. הרבה אנשים שמצביעים לו הולכים אחרי המדיניות הקיצונית שלו, אך הם לא מודעים לשאיפותיו האנטי יהודיות". המפלגה החרדית התייחסה לדבריו של ליברמן בנאומו ואמרה: "אם הוא מבקש להיכנס לנעלי מפלגת שינוי, שיזכור מה היתה אחריתם. כדאי לישראל ביתנו להתרגל לעובדה שאם הם רוצים להיכנס לקואליציה, ראוי שיקפלו את כל הדגלים שפוגעים בסטטוס קוו".


ראש בראש. כרזת בחירות של ליברמן בירושלים (צילום: AFP)

 

ליברמן בלב המחלוקת

בינתיים, התחזקות ישראל ביתנו בסקרים וכניסתה האפשרית לממשלה עתידית ממשיכה להעסיק את המערכת הפוליטית. יו"ר הליכוד אמר אמש בשיחות עם מקורביו כי הוא יחתור לכך שאהוד ברק ואביגדור ליברמן יישבו בממשלתו, ויהיו העוגנים שלה. "קווי היסוד של הממשלה ייאפשרו לישראל ביתנו ולעבודה לשבת יחד עם הליכוד", אמר בשיחות סגורות.

 

במפלגת העבודה סערו הבוקר הרוחות סביב נכונותו של יושב ראש המפלגה, השר אהוד ברק, לשבת באותה ממשלה עם ליברמן. כמה חברי כנסת, ובראשם שרת החינוך יולי תמיר, מתחו ביקורת חריפה על ברק ואמרו כי נכונותו

לא לפסול שותפות קואליציונית עם ליברמן פוגעת במפלגת העבודה. תמיר אמרה: "הדברים של ליברמן לא מוסריים, לא ערכיים, לא ראויים, ובגלל הנכונות שלך לשבת איתו, אנחנו מאבדים מנדטים".

 

ובקצוות המפה הפוליטית סופג ליברמן ביקורת חריפה. בעימות שנערך אתמול בירושלים בין נציג האיחוד הלאומי, ח"כ אריה אלדד, לבין יו"ר רע"מ-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, מצאו השניים אויב משותף ביושב ראש ישראל ביתנו. טיבי טען כי ליברמן הוא "יורג היידר הישראלי", בעוד שאלדד הצהיר כי ליברמן "מדבר ולא עושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלב הסערה. ליברמן, הערב
צילום: שי וקנין
מתקפת נגד. הרב יוסף
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים