שתף קטע נבחר

דע ליברמן: כל האמירות, כל החקירות

הוא עמד בקשר עם פעילי "כך" באוניברסיטה, הנגבי וכץ סידרו לו עבודה כמאבטח ודירקטור, נתניהו קידם אותו למנכ"ל של המדינה. על הדרך - לרוב לפני קבלת תיק חשוב - רדפו אותו תיקי החקירה, והוא שילם פיצויים לילד לו החטיף. עכשיו הוא עורך מבחני נאמנות, וצוחק כל הדרך לקלפי. אביגדור ליברמן - פרופיל

נוכח הנסיקה המטאורית בסקרים, גם ביפן מנסים השבוע להבין: מיהו אביגדור ליברמן, שביותר מתרחיש אחד - ואם ההסתבכות המשטרתית לא תסכל את תוכניותיו - עומד להיות שר בכיר בממשלת ישראל? רגע לפני מה שמסתמן כיום חגו, ריכזנו עבורכם את קורות חייו האישיים והפוליטיים של הסיפור הגדול של בחירות 2009.     

 

 

אביגדור איווט אביק ליברמן נולד ביוני 1958 בקישינב, בן יחיד ללב ופירה. בשנת 1978 עלו השלושה לארץ והתגוררו ביפו. לאחר שלמד בכמה אולפנים בקיבוצים, התגייס לצה"ל ושירת כשנה בממשל הצבאי בחברון ביחידת תחזוקה. הוא השתחרר בדרגת רב"ט.


ליברמן בסיור בדרום (צילום: AP)

 

כסטודנט באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע, הכיר את אשתו אלה. לשניים נולדו שלושה ילדים - מיכל, קובי ועמוס - והם מתגוררים בהתנחלות נוקדים בגוש עציון. מבאר-שבע עבר ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הכיר את צחי הנגבי וישראל כץ, שסידרו לו עבודות כמאבטח ולאחר מכן כדירקטור בכמה חברות. בין לבין עבד כסבל בנמל התעופה בן-גוריון.

 

באוניברסיטה העברית הוא סיים תואר ראשון במדעי החברה. בכתבה של ערוץ 1 ב-1980 אמר ליברמן הצעיר: "חזרתי ממילואים בעזה. לדעתי הטיפול בערבים בעזה משקף את הטיפול הנכון באוכלוסייה הערבית". באותה כתבה נראה אביגדור אסקין מחלק כרוזים של "כך", אולם ליברמן הכחיש כי היה בעצמו פעיל בתנועה.  


נתניהו, האלוף וילנאי וליברמן ב-1996 (צילום: יעקב סער, לע"מ)

 

בזמן שנתניהו כיהן כשגריר ישראל באו"ם, הוא הכיר את ליברמן במסיבה שנערכה בירושלים. לאחר ההפסד של הליכוד בבחירות 1992, נבחר נתניהו ליו"ר וליברמן מונה למנכ"ל התנועה. ארבע שנים לאחר מכן, כשנתניהו נבחר לראשות הממשלה, ליברמן התמנה למנכ"ל המשרד. לאחר כשנה בתפקיד הוא התפטר מתפקידו במפתיע.

 

מהמנכ"לות לכנסת

ב-1999 הוא התמודד לראשונה לכנסת במסגרת מפלגת "ישראל ביתנו". יותר מ-82 אלף מצביעים תמכו בו ורשימתו קיבלה ארבעה מנדטים. אהוד ברק הרכיב אז את הממשלה וליברמן ישב באופוזיציה. שנה לאחר מכן התאחדה מפלגתו עם מולדת ותקומה, ובכך הוקם האיחוד הלאומי.


עם לבני בישיבת ממשלה בשנת 2003 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

כשאריאל שרון נבחר לראשות הממשלה ב-2001, התמנה ליברמן לשר התשתיות. שבוע לפני שנכנס לתפקידו, ביקש היועץ המשפטי דאז אלייקים רובינשטיין להסיר את חסינותו של ליברמן כדי להעמידו לדין באשמת תקיפת קטינים. מדובר במקרה שאירע בשנת 1999 בו רדף ליברמן אחר שני ילדים וילדה בני 12 ו-13, שלטענת בנו היכו אותו. על-פי כתב האישום נגדו, הוא יידה אבנים לעבר שניים מהם, אחד הילדים נפגע. ליברמן מצא שניים מהילדים בקרוואן, שם היכה ובעט בפניו של אחד מהם. ליברמן הועמד לדין וחתם על עסקת טיעון, במסגרתה ישלם לאחד הילדים 10,000 שקלים בנוסף לקנס בגובה 7,500 שקלים. למרות הקריאות מהאופוזיציה לפטרו מהממשלה, הוא המשיך בתפקידו. במקביל, באותה תקופה נסגר תיק חקירה אחר, לאחר שהתנצל בפני ניצב משה מזרחי, אותו העליב ב-1999.

 

במהלך כהונתו כשר תשתיות הורה ליברמן לאנשי משרדו שלא להיפגש עם ראשי רשויות ערביות, שציינו את "יום הנכבה". הוא גרס שלא ייתכן שערבים אזרחים ישראל, שאף נושאים במשרות מטעם המדינה, יפעלו נגדה "ויהפכו את יום העצמאות ליום השואה". ההוראה חוללה סערה במערכת הפוליטית.

 

החקירות

ב-1999 פורסם דו"ח מבקר המדינה, שהצביע על חשד לעבירות על חוק מימון המפלגות ב"ישראל ביתנו". בעקבות הדו"ח, נפתחה חקירה בפברואר 2001, שבמסגרתה נחקר גם ליברמן. במאי 2005 העבירה המשטרה את התיק לפרקליטות לצורך עיון וקבלת החלטה, אך אז הגיע חומר נוסף - חלקו מחיקור דין שנעשה בחו"ל - והיועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לפתוח את התיק מחדש. באפריל 2006 חודשה החקירה.


יוצא מהחקירה ביאח"ה ב-2007 (צילום: עופר עמרם)

 

באפריל 2007 נחקר ליברמן באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, כחשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף, הזכור גם כדמות המרכזית בפרשת סיריל קרן והכספים שהועברו לכאורה למשפחת שרון. יו"ר "ישראל ביתנו" נחשד כי קיבל כסף שהועבר אליו דרך חשבונות פיקטיביים הרשומים בקפריסין, מבלי שדיווח עליהם.

 

נגד ליברמן נוהל תיק חקירה נוסף - שהופרדה מהחקירה הנוכחית - תיק שנסגר לפני כמה חודשים. במשטרה אמרו כי העיכוב בחקירה נבע מכך שנבצר מהמשטרה להגיע למסמכים שנתפסו אצל עורך דינו של חבר הכנסת - במשך שנה וחצי מאז שנלקחו.


ברכבת עם אריאל שרון ב-2003 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

שבועיים לפני הבחירות הנוכחיות, המשטרה עיכבה לחקירה את מיכל ליברמן ושישה חשודים נוספים. ח"כ ליברמן עצמו חשוד שקיבל שוחד דרך חברת ייעוץ שבה עבדה בתו. נוסף לעבירת השוחד, מדובר גם בעבירות של מרמה, הפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. תגובתו הייתה: "עבור חלק מהממסד, אני עדיין איווט האיום". על הקירבה של החקירה לבחירות, אמרו בפרקליטות כי עיכוב היה פוגע בחקירה.

 

שלוש פרישות מהממשלה

במארס 2002 פרש ליברמן יחד עם בני אלון, שהחליף בממשלה את השר רחבעם זאבי שנרצח, מממשלת שרון. במסיבת עיתונאים הודיעו השניים כי הם רואים בהחלטה לשחרר את יאסר ערפאת מרמאללה קו אדום. לקראת הבחירות ב-2003, ממש כמו במערכת בחירות זו, פסלה ועדת הבחירות את רשימת בל"ד. אחרי שבג"ץ הפך את ההחלטה, קרא ליברמן: "לפעול דחוף להקמת בית משפט לחוקה. הוכח פעם נוספת כי מדובר בגוף מתנשא, המזלזל בבית המחוקקים ומתעלם מרחשי הציבור".


ליברמן. חבר כנסת מ-1999 (צילום: גיל יוחנן)

 

בבחירות אלו קיבלה הרשימה המאוחדת של האיחוד הלאומי וליברמן שבעה מנדטים. בממשלת שרון השנייה כיהן כשר התחבורה, אך פוטר מהממשלה לאחר ששרון החליט שבעזרת פיטורי השניים יהיה לו רוב בממשלה לתוכנית ההתנתקות מרצועת עזה. כמה חודשים אחרי הפיטורים התפצלה סיעתו של ליברמן מהאיחוד הלאומי.

 

ב-2006 התמודד ליברמן בפעם השנייה בראש רשימת "ישראל ביתנו" וזכה להישג מרשים של 11 מנדטים. לאחר מלחמת לבנון השנייה, כחצי שנה לאחר שאהוד אולמרט הקים את הממשלה, הצטרף ליברמן כסגן ראש הממשלה וכשר לעניינים אסטרטגיים - תפקיד אותו מילא שנה ושלושה חודשים עד שהתפטר, לדבריו - בגלל המשא ומתן על סוגיית הליבה. במהלך כהונתו כשר זכורה פרשת התארים של אסתרינה טרטמן - שהיתה מועמדת לתפקיד שרת התיירות. הוא גם היה השר היחיד שהתנגד בממשלה למינויו של ראלב מג'אדלה לשר - ובהצבעה בכנסת הוא נעדר.


המקום הראשון והשני. ליברמן ועוזי לנדאו (צילום: דנה קופל)

 

בבחירות הנוכחיות הוא צירף לרשימתו את ד"ר עוזי לנדאו, אורלי לוי, דני איילון, אנסטסיה מיכאלי ומשה מטלון מארגון נכי צה"ל. הסקר האחרון שלפני הבחירות ניבא לו 19 מנדטים. על-פי הניתוח, 55-60 אחוזים מהעולים ייתנו לליברמן את קולם. בבחירות האלה הסיסמאות שלו הן: "בלי נאמנות - אין אזרחות" ו"ליברמן - אני מאמין לו". בבחירות הבאות הוא כבר שואף לקבל 30 מנדטים.

 

התבטאויות נגד ערבים

במהלך השנים התבטא ליברמן לא פעם נגד הערבים. לאחר שוועדת הבחירות פסלה, ערב הבחירות לכנסת ה-18, את רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל הוא אמר לח"כ טאלב א-סאנע: "נטפל בך כמחבל". לאחר שבג"ץ אישר לשתי הרשימות להתמודד, אמר ליברמן: "בית משפט העליון נתן לערבים רישיון להרוג את המדינה כמדינה יהודית". בין לבין הוא הציע שמי שלא ישרת בצה"ל ישלם קנס. לאחר הטבח בישיבת "מרכז הרב" בירושלים הוא אמר כי "הפיגוע - בגלל הסתה של חברי הכנסת הערבים". לח"כ ז'חאלקה מבל"ד אמר: "נדאג שתגיע למקום הראוי לך". לח"כ ואסל טאהא: "אני מקווה שחמאס יטפל בך". בנובמבר 2006 הוא אמר בראיון ל"טלגרף הבריטי" כי יש להפריד בין יהודים לערבים, כמו בקפריסין.

 

באחד מנאומיו בכנסת הוא עורר סערה, כאשר אמר: "גורל משתפי הפעולה בכנסת צריך להיות זהה לגורל משתפי הפעולה של הנאצים". הוא אמר שיש למצות את דין עם חברי הכנסת הערבים שנפגשים עם ראשי חמאס. הערבים זעמו - אך הפרקליטות סירבה לפתוח בחקירה נגד ליברמן. הוא גם הציע לשפוט את הח"כים הערבים כמו בנירנברג. לח"כ אחמד טיבי הוא אמר, לאחר שזה שב מביירות: "אין לי בעיה שייסע, יש בעיה שיחזור". בהמשך העיר: "טיבי מסוכן מנסראללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
ליברמן הצעיר כמנכ"ל משרד רה"מ
אתר הכנסת
הנגבי. סידר ג'וב
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
טיבי. השווה לנסראללה
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
טרטמן והתואר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים