שתף קטע נבחר

מס הכנסה שלילי: ל-38.5% מהזכאים אושר מענק

מאז החלה הפעלת התוכנית בספטמבר, אושרו בקשותיהם של כ-25.8 אלף זכאים, מתוך 67 אלף הזכאים הפוטנציאליים. סך הכל אושרו עד כה מענקים בסך 64.3 מיליון שקלים

38.5% מהזכאים הפוטנציאליים לקבלת מס הכנסה שלילי פנו לקבלת מענק ובקשתם אושרה, מאז החלה הפעלת התוכנית בחודש ספטמבר 2008. מדובר באישור של כ-25.8 אלף בקשות, מתוך אוכלוסיית הזכאים למס הכנסה שלילי הכוללת, על פי האומדנים של רשות המיסוי, כ-67 אלף הזכאים הפוטנציאליים. כך עולה מנתונים שפרסם היום בנק ישראל.

 

 

בבנק טוענים כי שיעור המיצוי של התוכנית לעומת מספר הזכאים הפוטנציאלי תואם לנתונים שנרשמו בשלבים ההתחלתיים של הפעלת תוכניות מקבילות בעולם. בסיום השלב הראשון של התוכנית - שהתבסס על ההכנסות משנת 2007 - הוגשו בסך הכל 52,593 בקשות לקבלת מס הכנסה שלילי, ואושרו מענקים בסך 64.3 מיליון שקלים. עד כה שולם בפועל רק חלק מהסכום - 30.5 מיליון שקלים.

 

התוכנית מופעלת באזורים נבחרים בארץ, בהם מופעלת התוכנית "אורות לתעסוקה" (תוכנית ויסקונסין, לשילוב מובטלים בשוק העבודה). התוכנית מעניקה לעובדים בעלי הכנסה נמוכה סכומים שיגיעו עד כ-400 שקלים לחודש. הסכומים הגבוהים ביותר, במסגרת זו, מוענקים למשפחות שבהן שלושה ילדים ויותר ולמשפחות עם שני מפרנסים שהכנסתם הכוללת לא עולה על 10,000 שקלים.

 

על פי החוק התוכנית תורחב בשנת 2010 לכל אזורי הארץ. כדי להשתתף בתוכנית, אזרחים הגרים באזורי הפעלתה אשר מעריכים כי הם זכאים למענק צריכים להגיש לרשות המיסים טופס בקשה לקבלתו באמצעות סניפי הדואר.

 

בבנק ישראל טוענים, כי על פי הערכות של קובעי המדיניות והמחקרים שנעשו בעולם ובארץ, השיטה שנבחרה בארץ, המבוססת על שליחת המענק ישירות למוטב (בניגוד לשיטות המבוססות על הענקת ההטבה דרך המעסיקים), יעילה יותר בהשגת מטרות התכנית - הקטנת העוני והגדלת ההשתתפות בשוק העבודה. זאת כיוון שכך הזליגה של ההטבה לטובת המעסיקים נמוכה יותר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיעור מיצוי התחלתי
צילום: index open
מומלצים