שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הביוב באור יהודה נפרץ ועושה דרכו לתל אביב

צינור ביוב ראשי באור יהודה נפרץ והשפכים העירוניים, בתוספת שפכים ממשחטת עופות, זורמים לעבר נחל איילון. בשטח מנסים צוותים לאגום את הזרימה החזקה אך חוששים שהגשם יחמיר את המצב, ולתושבי ת"א צפויה הפתעה ריחנית ביום הבחירות

תל אביב שוב בכוננות ספיגה: מערכת הביוב העירונית של אור יהודה נפרצה, וביוב החל לזהם את נחל איילון. החשש הוא שהביוב, שזורם בזרם חזק, יישטף במורד האיילון לעבר החיבור עם הירקון. התוצאה תורגש כנראה היטב באפם של תושבי תל אביב ורמת גן.

 

הפריצה בצינור הביוב הראשי של אור יהודה אירעה בצהריים (ב') כחצי קילומטר מערבית לכביש 4. אנשי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, שהוזעקו למקום גילו כי הזיהום כולל, מלבד שפכים גולמיים, גם שפכים ממשחטת עופות הפעילה באזור.

  

"בשעות הצהריים קיבלנו דיווח על צינור הביוב של אור יהודה שפרץ קצת לפני קווי ההולכה של השפד"ן", סיפר ל-ynet אמנון ליברמן, דובר "איגודן לתשתיות איכות הסביבה". לדבריו, צוותים מנסים לתקן את התקלה ולאחר תיקונה ינסו לשאוב את השפכים ולהעבירן בעזרת ביוביות לשפד"ן. ואולם, כל עוד התקלה לא תוקנה ממשיכים השפכים לזרום בספיקה של כ-2,000 מטר מעוקב לשעה.

 

הצוותים בשטח מנסים להרים סוללות עפר ולאגום את הביוב, אך החשש הוא שהזרם החזק והכמות הגדולה של הביוב תפרוץ את הסוללות והוא יזרום לאיילון. הגשם הכבד שצפוי בשעות הקרובות יחמיר ככל הנראה את המצב, והוא מגדיל את הסיכוי לגלישת הביוב לאיילון.

 

אם הביוב אכן יזרום באיילון, הוא יגיע לחיבור עם נחל הירקון וקיים חשש שיגרום גם שם לזיהום כבר. הירקון רק החל לאחרונה להתאושש מזיהום כבד שנגרם כתוצאה מכמויות גדולות של חומרי ניקוי שזרמו לנחל. התוצאה הייתה תמותה של כל בעלי החיים באפיק מאזור צומת ירקונים ועד לשפך.

 

"אני מקווה שכל המערכות יצליחו לטפל בנושא ושהזיהום לא יגיע לירקון", אמר ל-ynet ראש רשות הירקון, ד"ר דוד פרגמנט.

 

באיגודן קצת פחות אופטימיים. לדבריהם, הזיהום מתרכז כעת בסכר שהם הקימו במקום בעבר, ואם התקלה לא תתוקן ב-24 שעות הקרובות הם צופים שהביוב יגיע לירקון באופן ודאי.

 

באיגודן אומרים שהאירוע הנוכחי הוא אות אזהרה. לדבריהם מצב התשתיות של היישובים באזור אינו טוב ובאיגודן אף הציעו לעיריית אור יהודה לבנות קו צינור חדש בעלות של 7 מיליון ש"ח על חשבונם, אך התוכניות מעוכבות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה כבר חצי שנה.

 

"פריצת הביוב היא מפגע כבד ביותר שתזהם את נחל איילון ועלולה לפגוע במורד הנחל גם בנחל הירקון והים", כתב היום ברוך ובר, מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה למנכ"ל עיריית אור יהודה. ובר דרש ממנו לפעול לאלתר להפסקת הזרמת הביוב.

 

מרשות המים והביוב נמסר כי מדובר בזיהום נחל חמור, אולם כרגע אין סכנה לקידוחי מהם מפיקים מי שתייה.

 

טרם התקבלה תגובת עיריית אור יהודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריצת צינור ביוב לפני כחודשיים בראשון לציון
מומלצים