שתף קטע נבחר

צילום: AP

שריד ואלוני: לא רצו את ביבי, שכחו את מרצ

ההורים המייסדים של מפלגת השמאל מנסים להבין את ההתרסקות, ומסבירים שהציבור טעה. שריד מזכיר: "אני לקחתי אחריות". אלוני מבקשת להתאושש ולהילחם בליברמן

כולם מביטים על ההפתעה בצמרת וההכרעה הבלתי ברורה בין לבני לנתניהו - אבל אם מסיטים מעט את המבט שמאלה, אי אפשר לפספס את התרסקותה של מרצ. מ-12 מנדטים ב-1992, הבוחרים העניקו לה הפעם רק שלושה. ההורים המייסדים, יוסי שריד ושולמית אלוני, מנסים להסביר מה קרה.

 

 

יוסי שריד, שהופתע אמש מהמדגמים, התאכזב עוד יותר לראות את תוצאות האמת הכמעט-סופיות. בשיחה עם ynet אמר הבוקר: "שמרתי אמונים למרצ והצבעתי, וברור שמפלגה שאתה מצביע לה יורדת מנכסיה אז זה כואב".


 

ומה הסיבות למפלה? לפי שריד, "הם ניהלו מערכת בחירות לא מוצלחת, אבל אני לא יודע אפילו אם מערכת בחירות מוצלחת הייתה מושיעה במקרה הזה. אנשים, על מנת לחסום את ביבי הצביעו לציפי לבני - וזו הייתה טעות בשיקול דעת".

 

על החיבור עם התנועה החדשה, אמר: "ברור שזה לא צלח, הרי הקימו את התנועה החדשה והתחברו אליה כדי לקבל פחות מנדטים. אני לא מטיף לאחרים מה לעשות. ב-2003 כשתוצאות הבחירות לא היו טובות בעיניי לקחתי אחריות ולא חלקתי אותה עם אחרים".

 

עם זאת, לשאלה האם הוא מצפה מחיים אורון ללכת בדרכיו ולהסיק מסקנות, משיב שריד: "אני לא מצפה לשום דבר, אבל זה גם לא ענייני. אני לא מעורב במה שקורה במפלגה ולא מתערב בעניינה הפנימיים".


אורון, אמש. שריד מזכיר: "אני לקחתי אחריות" (צילום: דני קופל)

 

עוד מביע שריד אכזבה מהעובדה שזהבה גלאון נותרה מחוץ לכנסת. "מאוד חבל לי, היא היתה חברת כנסת מוצלחת במיוחד ומזוהה עם מרצ יותר מאחרים. אני מקווה שאולי בדרך נס היא תוכל להיכנס בחזרה פנימה".

 

אלוני: הייתי בשוק

שולמית אלוני, יושבת ראש מרצ בימי השיא העליזים של ממשלת רבין, סיפרה על הרגע שבו ראתה את מספר המנדטים החדש והמצומק של מרצ: "בהתחלה נבהלתי, קיבלתי שוק". ועם זאת, היא לא שולחת חצי ביקורת נוקבים - אלא מאשימה את האווירה בעם, ואיך לא - את התקשורת.

 

"הקריסה של מרצ נבעה מכך שרוב האנשים חשבו שההצבעה היא לראש ממשלה, הואיל והם פחדו מביבי הקיצוני - הם הלכו ובחרו קדימה.

 אני חושבת שמרצ ניהלה דווקא קמפיין טוב עם התנועה החדשה, ואולי הם היו צריכים להדגיש יותר שנלחמים נגד הכפייה הדתית, נגד הבנייה בהתנחלויות על חשבון בנייה לסטודנטים וזוגות צעירים", היא מוסיפה, ומדגישה שוב את הבעיה: "כל הזמן היו עסוקים בתקשורת מי יהיה ראש ממשלה".

 

למרות האכזבה, אלוני מסמנת את המטרות, שבמרכזן מאבק בראש המפלגה השלישית בגודלה - אביגדור ליברמן. "עכשיו צריך לאסוף את האנשים, לבנות תנועה חדשה ולהילחם באותם אנשים שמטיפים לגזענות כמו בפאשיזם - שמי שיש לו דעה אחרת צריך לאבד את אזרחותו", היא אומרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוני. שוק
צילום: עופר עמרם
שריד. לא מתערב
צילום: עופר עמרם
מומלצים