שתף קטע נבחר

לחיי הימין שבדרך

קדימה היא חלק בלתי נפרד מהשמאל הישן שטרם החלים מתסמונת אוסלו. דווקא הימין יכול להעיר את המערב מתרמית הדיאלוג ההזוי עם איראן, ולמנוע מישראל להמשיך לשלם מחיר מופקע על ההזיה שלפיה נסיגות מבוהלות יביאו שלום

עוד בטרם הסתיימה ספירת הקולות, כבר יצאו לדרך שני ספינים חדשים מבית היוצר של פרסומאי קדימה: האחד - שנתניהו מנסה כביכול "לגנוב" את הבחירות, והשני - שאם נתניהו ירכיב ממשלת ימין צרה, היא תרגיז את ברק אובמה ותנתק אותנו ממערב אירופה ומהעולם התרבותי. הספינים החדשים עלולים לשמש תירוץ לשמעון פרס, אמן התעלולים הפוליטיים והתרגילים היצירתיים, להטיל על ציפי לבני את הרכבת הממשלה או לדחוף לקואליציה של הליכוד עם קדימה ועם מפלגת העבודה.

 

ואולם, גם אם יגברו ההגינות והשכל הישר ומלאכת הרכבת הממשלה תוטל על הליכוד כפי שראוי, אסור לנתניהו לחשוש מממשלת ימין צרה. להיפך, עליו להעדיף אותה על פני קואליציה גרועה ושבירה עם שתי מפלגות השמאל. בקואליציה כזו עלולות שתיהן להוות רוב בממשלה ולשתק את האפשרות להתוות מדיניות מפוכחת, שבה חפצים מרבית המצביעים.

 

בניגוד לדעה הרווחת על קריסת השמאל בבחירות, הרי ש"קדימה" היא חלק בלתי נפרד מהשמאל הישראלי הישן, ו-28 המנדטים שלה מעידים שמאות אלפי ישראלים טרם החלימו מ"תסמונת אוסלו". תסמונת זו היא תולדת האשליות וההזיות, שפקדו בעשור הקודם חלקים נרחבים בציבור הישראלי, והובילו לחתימה על הסכמים נבובים עם טרוריסטים מוצהרים, לחזון המופרך של המזרח התיכון החדש, ובסופו של דבר – לנסיגות חד צדדיות ולקירוב האלימות של איראן ושלוחיה אל פתחנו.

 

ברור שמצביעי העבודה ומרצ אינם מסוגלים להתעורר מתרמית השלום המדומה, מפני שאין להם האומץ להודות שהלכו שולל אחרי משאלות הלב, ואף לא היכולת להתמודד עם המציאות האלימה שהביאו על עצמם במו ידיהם. ואולם המנדטים של קדימה מעידים, שמכירת אשליות והפקרת ביטחון המדינה לא נבלמו עם קריסת השמאל הוותיק. הן ממשיכות להכות שורש למרות טרור המתאבדים הרצחני, הטילים והרקטות ושתי מלחמות חסרות תוחלת.

 

זו אותה גברת בשינוי אדרת: הספינולוגים של לבני מיחזרו במערכת הבחירות את כל הקלישאות הנבובות של "תקווה" ו"שלום" ושידרו חולשת דעת וניתוק מהמציאות, שאינן מונעות את המלחמה הכושלת הבאה, אלא מקרבות אותה. ואם יחברו אל מפלגת העבודה בממשלת "אחדות" מדומה, הרי שהליכוד עלול להיות בה שותף זוטר, ורצון מרבית הבוחרים יושם לצחוק.

 

אין לחשוש מממשלת ימין: היא לא תנתק את ישראל מהעולם המערבי אלא תהווה את קו ההגנה הקדמי של המערב כולו, אות אזהרה מפוכח, שיעיר את המערב מתרמית הדיאלוג ההזוי עם איראן ועם שליחי הטרור שלה – סוריה, חיזבאללה והפלסטינים.

 

בימים אלה לומדים מנהיגי המערב את מחירן של אשליות: התנפצות "הבועה" הכלכלית, אותו חלום מתוק של חיים טובים וחסרי אחריות, מעמיד את מר אובמה, מר בר-און, אדון סרקוזי וגברת מרקל בפני שוקת שבורה. אין להם שמץ של מושג כיצד להחלץ מהמשבר, וככל שעובר הזמן – הולך מחירו ומאמיר.

 

המערב משלם וישלם מחיר מופקע על התנהלות כלכלית חסרת אחריות. בנימין נתניהו וממשלת ימין יכולים למנוע מישראל להמשיך לשלם מחיר מופקע על ההזיה חסרת האחריות, שלפיה נסיגות מבוהלות יביאו שלום, וחתיכות נייר יביאו ביטחון. 

 

ד"ר מור אלטשולר , חוקרת מחשבת ישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים