שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  100 אלף קולות בפח: מי ניצח במפלגות הקטנות?
  רוב המפלגות שהתמודדו לכנסת נאלצו לחזור הביתה בידיים ריקות ולקוות לתוצאה טובה יותר בכנסת ה-19 - אם בכלל. ynet מציג את התוצאות המלאות של המפלגות שדווקא לא עברו את אחוז החסימה. ב"קופה" שבה הקולות שטרם נספרו ממתינים שישה או שבעה מנדטים

  יותר מ-100 אלף ישראלים העניקו את קולותיהם למפלגות שלא עברו את החסימה. בזמן שהמפלגות הגדולות עסוקות במשא ומתן קואליציוני קדחתני, מנהיגיהן של לפחות 20 מפלגות צריכים להניח את הכרזות בבוידעם ולשוב לאלמוניות - אולי עד הפעם הבאה.

   

  לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית, 3,228,102 אזרחי ישראל שלשלו שלשום (יום ג') פתק לקלפי, מתוך 5,278,985 בעלי זכות הבחירה. קולות אלה, לצד כ-190 אלף קולות שספירתם תתחיל הבוקר, מהווים 65.2% מכלל הבוחרים. כ-40 אלף קולות נפסלו ממגון סיבות: פתק מקושקש, פתק לבן, או כל שיבוש בלתי חוקי אחר.


  קופטש הצביע עלה ירוק. רוב ישראל - לא (צילום: ירון ברנר)

   

  רוב המפלגות שהתמודדו לכנסת ה-18 לא עברו את אחוז החסימה, המהווה שני אחוז מהקולות הכשרים. מתוך המפלגות שלא עברו את אחוז

  החסימה נראה כי האג'נדה הירוקה היתה הבולטת ביותר. בדרבי "הירוק" נראה כי התנועה הירוקה-מימד, בראשות ח"כ מיכאל מלכיאור וערן בן ימיני, יצאה עם ידה על העליונה, לאחר שקיבלה 26,057 קולות.

   

  הירוקים בראשותו פאר ויסנר הגיעו הרחק מאחור עם 10,756. עלה ירוק בראשותו של גיל קופטש פיגרה אחרי הירוקים בקצת יותר ממאה קולות, וקיבלה 10,627. את הרשימה סגרה מפלגת ניצולי השואה ובוגרי עלה ירוק שזכו ב-2,111 קולות.

   

  בין המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה היו גם כאלה שעדיין זוכרות כיצד נראה משכן הכנסת מבפנים. מפלגת הגמלאים, בראשות השר רפי איתן, שזכתה בשבעה מנדטים בבחירות הקדומות, הסתפקה ב-16,977 קולות. ישראל חזקה בראשות ח"כ אפרים סנה אמנם כיכבה בשלטי חוצות רבים, אך מאמציה לא הניבו פירות והיא קיבלה רק 6,402 קולות. צומת לא הצליחה לשחזר את הישגיה מהבחירות לכנסת ה-13, אז זכתה בשמונה מנדטים עם רפאל איתן. בבחירות לכנסת ה-18 היא נאלצה להסתפק ב-1,412 קולות - הרחק מאחוז החסימה.

   

  איזו מפלגה הגיעה למקום אחרון?

  מפלגות רבות נוספות הסתפקו בפירורים. הישראלים קיבלה 801 קולות, כוח להשפיע הפתיעה עם 3,591 קולות. מפלגת כוח הכסף, למיגור שלטון הבנקים, זכתה ב-938 קולות. מפלגת הצעירים של ישראל, צבר, קיוותה אף היא להפתיע את כולם, כפי שעשתה בבחירות לעיריית תל אביב, אך קיבלה רק 3,839 קולות

   

  מפלגת ישראל המתחדשת בראשות מיכאל נודלמן הלכה הביתה עם 2,705 קולות. מפלגת דע"ם הערבית בראשות אסמא אגבארייה זחלקה נהנתה ממספר קולות דומה - 2,531. מפלגת לידר, בעלת האותיות קץ, קיבלה 1,606 קולות.  


  190 אלף קולות טרם נספרו. חייל מצביע (צילום: AP)

   

  מפלגות רבות קיבלו עוד פחות קולות. המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הנמוך ביותר היא לזוז, שזכתה ב-581 בלבד. מפלגת לוחמי חברה מאוחדים בראשות יגאל אנקורי קיבלה 626 קולות. המפלגות ברית עולם ולב זכו ב-627 קולות כל אחת. מפלגת זכויות הגבר במשפחה, רע"ש, הסתפקה ב-647 קולות. מפלגת אחריות זכתה ב-744 קולות ומפלגת אור בראשותו של ירון ידען זכתה ב-834 קולות בלבד.

   

  פרופ' אברהם דיסקין מהאוניברסיטה העברית, שכיהן כסטטיסטיקאי בוועדת הבחירות הנוכחית, אמר ל-ynet כי המפלגות הקטנות תולות תקווה ב-190

  אלף קולות שטרם נספרו - חיילים, ימאים, עובדי שגרירויות, נכים, בתי חולים ובתי סוהר. קולות אלה מהווים בין שישה לשבעה מנדטים - וספירתם תתחיל בשעה 9:00.

   

  דיסקין התייחס לעבודה כי הסכמי עודפים לרוב מובילים לחלוקה מחודשת של חמישה מנדטים, ולכן 190 אלף קולות נוספים יכולים לשנות את כל התמונה. לדבריו, בבחירות הקודמות זכתה עלה ירוק זכתה בקולות רבים מצד החיילים. "באופן מסורתי יש תמיכה קצת יותר גדולה לימין מאשר לשמאל ותמיכה יותר חזקה למפלגות אידיאולוגיות בקרב מצביעי המעטפות הכפולות. בעקבות זאת, האיחוד הלאומי והבית היהודי צפויים לקבל יותר קולות מאשר בנימין נתניהו".


  פורסם לראשונה 11/02/2009 22:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מס' 1 במפסידים. התנועה הירוקה-מימד
  צילום: ירון ברנר
  מחכים לחיילים. עלה ירוק
  צילום: ירון ברנר
  לחסל את הפשע? אולי מהבית. ישראל חזקה
  צילום: ירון ברנר
  צילום: איי פי
  צומת מתגעגעת. רפאל איתן ז"ל
  צילום: איי פי
  מומלצים