שתף קטע נבחר

סימסתם ללבני? הדחתם את מרצ

עם ישראל לא הצביע בעד ההיא אלא נגד ההוא, כתוצאה מאסטרטגיות וניסיונות להבנות את דפוסי ההצבעה באמצעות חסימת היריב, מבלי שהמפלגות יציעו דרך משל עצמן

כמה חבל שהבחירות לא התנהלו באס.אם.אסים. מי יודע כמה הודעות היתה מקבלת ציפי לבני מבוחריה, שכל שאיפתם היתה לבלום את בנימין נתניהו ("ציפי או ביבי"). אם הריאליטי השתלט על כל פינה בחיינו, שלשום הוא השתלט על המעוז האחרון - המערכת הפוליטית.

 

עבור רבים מהבוחרים, ההצבעה בעד לבני לא היתה שונה במהותה מההצבעה עבור שפרה, בובליל או דן מנו. זו היתה בחירה אסטרטגית נטו. לא בחירה בדרך, לא במצע, לא באידיאולוגיה וגם לא במפלגה. כל אלו נפחו את נשמתם, ובמקומם קמה כתחליף הצבעת הריאליטי, זו שבה נרקמים דילים אסטרטגיים של הרגע האחרון בין הבוחר לנבחר. אם אצביע להיא, אחסום את ההוא, ואם אצביע להוא, אולי יהיה שר ביטחון אצל ההוא שלא רציתי לבחור, ולכן הצבעתי להיא.

 

לבני שיתפה פעולה במופע הריאליטי המשונה הזה, נהנתה מכל שנייה ממנו והכריזה שניצחה, אף שידעה כי לפי שיטת הממשל הישראלית המנצח הוא לא זה שעומד בראש המפלגה הגדולה ביותר, אלא זה שמאחוריו עומד הגוש הגדול יותר. כלומר, המנצח הברור והמובהק בבחירות לכנסת ה-18 הוא ללא ספק בנימין נתניהו.

 

בנאום בפני אנשי קדימה אף קראה לבני לנתניהו להצטרף אליה לממשלת אחדות. זה היה הרגע שבו הריאליטי השתלט אפילו על המציאות המדומה של לבני. קיוויתי שמישהו ישלח לה אס.אם.אס ויספר לה שהקמפיין נגמר.

 

לריאליטי שואו של בחירות 2009 יש אמא ויש גם אבות. הספין התורן מבית מדרשם של אדלר-ארד הצליח כל כך, עד שאפילו בקיבוצים - מצביעים מסורתיים של מפלגת העבודה - גברה לבני על אהוד ברק. לך תסביר לקיבוצניקים שכדי לחסום את נתניהו, הם הצביעו לרשימה שבה חברים גם שאול מופז, צחי הנגבי, רוחמה אברהם ועתניאל שנלר. סוציאליסטים, נקיי-כפיים ושוחרי נסיגות אחד אחד.

 

המאמץ בשמאל לחסום את נתניהו הפך לטרנד יום הבחירות (חוץ מהיציאה לקניונים כמובן), שבערבו התברר כי מפלגת העבודה התרסקה ומרצ בקושי עברה את אחוז החסימה. שתי המפלגות שילמו את מחיר ההצבעה האסטרטגית, ועתה צפוי להן תהליך שיקום ממושך.

 

אבל לא צריך לרחם עליהן. מרצ והעבודה, בדרכן האיומה, תידלקו את ההצבעה האסטרטגית. ברק (או מקורביו, או "בסביבתו הקרובה") טען שאם יקבל פחות מדי מנדטים, לא יוכל להיות שר ביטחון. אחרי הריאליטי של מלחמת עזה והצפי לקאמבק של "עופרת יצוקה" חלק 2, חשב שזה יעבוד לו. מרצ סיפקה את האיחוד עם התנועה החדשה, שריגש עד דמעות, בעיקר את זהבה גלאון, שעפה בינתיים מהכנסת, וטענה שרק היא תחסום קואליציית ביבי-ליברמן.

 

מרוב אסטרטגיות וניסיונות להבנות את דפוסי ההצבעה של הבוחר באמצעות מאמץ לחסום את היריב, במקום להציע דרך ותוכניות מסודרות, התבלבל עם ישראל והתחבט בקיצוניות בין ציפי, ביבי, ליברמן או ברק ואולי ג'ומס. לא לבחור בעד, אלא בעד ההיא שנגד ההוא.

 

כוכבת הריאליטי הבלתי מעורערת לשנת 2008 היתה שפרה קורנפלד. קבלו את כוכבת הריאליטי של 2009, ציפי לבני. אתמול, למרבה הצער, כנראה שהיא לא שמה לב שהייתה זו תוכנית ההדחה שלה. העם (כלומר, השבט) אמר את דברו.

בקרוב: תוכנית ההדחה של העם עצמו.

 

אורן רייס, עורך חדשות באתר ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים