שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: ויטמינים לא מונעים סרטן ומחלות לב

  נוטלים ויטמינים מדי יום כדי לחזק את הגוף ולמנוע מחלות? אפשר לוותר. מחקר שעקב אחרי כ-160 אלף נשים במשך שמונה שנים מצא כי מולטיוויטמינים לא מנעו סרטן, התקפי לב או שבץ מוחי. מחקרים אחרים הוכיחו: ויטמינים עלולים להיות מסוכנים. החוקרים: ירקות פירות ודגנים מלאים עדיפים

  הפרסומות מציפות אותנו בשלל הבטחות על נפלאות הוויטמינים אבל יותר ויותר מחקרים מוכיחים - הם לא עוזרים במאומה. מחקר חדש שמתפרסם עתה עקב אחר למעלה מ-160 אלף נשים במשך שמונה שנים. המסקנות - מולטיוויטמינים לא הצליחו להגן על הנשים מפני כל מחלות הסרטן לסוגיו השונים, התקפי לב או שבץ מוחי.

    

  המחקר החדש שפורסם בגליון החדש של כתב העת Archives of Internal Medicine כלל 161,808 נשים מגיל המעבר ומעלה. כ-42 אחוז מהנשים בגילאי 50 ומעלה שהשתתפו במחקר דיווחו על שימוש קבוע במולטיווימינים.

   

 1. ויטמינים דווקא מגבירים הסיכון לסרטן הערמונית
 2. מיתוס נשבר: ויטמין C אינו מונע הצטננות
 3. זהירות: מינון גבוה של ויטמין E מגביר הסיכון לסרטן
 4. אחת ולתמיד: האם אנחנו באמת זקוקים לוויטמינים?
 5. מה קורה לגוף כשלוקחים יותר מדי ויטמינים?
 6. נוגדי החמצון שאתם קונים: עבודה בעיניים?

   

  המחקר שנמשך כשמונה שנים גילה כי מספר הנשים שלקו במחלות סרטן לב וכלי דם היה דומה הן בקרב אלה שנטלו מולטיוויטמינים והן מבין אלה שלא נטלו: 9,619 מהנשים שנבדקו לקו בסרטני השד, ריאות, שחלות, מעי גס וקיבה. 8,751 נשים לקו בהתקף לב או שבץ מוחי. 9,865 נשים מתו במהלך תקופת המחקר.

   

  עיבוד הנתונים גילה כי מוצא, משקל, שימוש באלכוהול או עישון לא השפיעו על התוצאות. לדברי החוקרים, מהמחקר עולה כי נטילת כדורי מולטיוויטמינים אינם מפחיתים את הסיכון ללקות במחלות הסרטן השונות או במחלות לב וכלי דם.

   

  ויטמינים: לעיתים גם מזיקים

  על פי נתוני משרד הבריאות כחמישית מהישראלים נוטלים תוספי תזונה. בקרב נשים שיעור הנוטלות תוספי תזונה גבוה פי 2.5 מאשר בקרב גברים. בשנים האחרונות נצפית מגמת עלייה בשימוש בתוספים עם הגיל: בקרב גילאי 25-35 דיווחו 17% מהנשאלים על צריכת תוספי תזונה, בעוד שבקרב בני 55-64 דיווחו יותר מ-30% על שימוש בתוספים.

   

  ויטמינים לא רק שאינם מגנים על הגוף ממחלות, כפי שהוכח במחקר זה, אלא אף עלולים להזיק. רק מעטים יודעים שמאחורי הוויטמינים, המינרלים ושאר התרכובות הקורצות מעל המדפים בבתי הטבע ובפארמים מסתתרות גם סכנות

  בריאותיות, חלקן קשות ובלתי הפיכות. אחד הגורמים לכך הוא חוסר הבקרה על יצרניות של תוספי תזונה בעולם. ההגדרה של תוספי תזונה לא מחייבת את היצרניות להציג ממצאים מדעיים בדוקים. התוצאה: מקרים רבים של תופעות לוואי, הרעלות ותגובות בין תרופתיות שלהן עדים הרופאים יום יום.

   

  מחקר רחב היקף שפורסם אשתקד ושכלל 77 אלף איש גילה כי ויטמין E מגביר את הסיכון ללקות בסרטן הריאות. מחקרים קודמים כבר מצאו קשר בין הוויטמין הזה לסרטן: שיעור התמותה אצל אלה שנטלו כמויות גדולות של הוויטמין היה גבוה בחמישה אחוזים משל אלה שנטלו מינונים רגילים של הוויטמין.

   

  לסיכום, ממליצים האנשים שעומדים מאחורי המחקר הנוכחי לחזור אל הטבע: "העדיפו ויטמינים ומינרלים מהמזון" אמרה ראש צוות החוקרים, מריאן נוהאוזר מהמרכז לחקר הסרטן בסיאטיל, "ויטמינים ממזון טרי טובים יותר מתחליפי תזונה ולכן כדאי לשלב בתפריט היומי מגוון של פירות, ירקות ודגנים מלאים".


 7.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ויטמינים. לא ממש הועילו
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים