שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

צרה או רחבה - העיקר ממשלה ידידותית לסביבה

לא מעט ח"כים ידידותיים לסביבה יהיו בכנסת הבאה - ממגוון מפלגות. רק ממשלה "ירוקה" אין. הנשיא אובמה אינו היחיד שמוטרד; שינוי האקלים מניע כיום את הפוליטיקה העולמית, אך ממשלות ישראל ממשיכות להתעלם, והמדינה ממשיכה לייצר אנרגיה מזהמת. בקרוב זה יעלה לנו הרבה מאוד כסף

אחרי מלחמה בדרום ועל רקע משבר כלכלי, איכות הסביבה לא עמדה במקום משמעותי בסדר היום של הבחירות לכנסת. למרות המהפכה הירוקה של הנשיא אובמה, המועמדים לראשות הממשלה הרשו לעצמם להתעלם ממשבר האקלים, נושא שמניע כיום את הפוליטיקה העולמית וצפוי להשפיע בקרוב בצורה משמעותית גם על הכלכלה שלנו.

 

מי שפעל להחזיק את הסביבה על סדר היום של המתמודדים היו ארגוני הסביבה, שנעזרו בשלל מחקרים, סקרים, כנסים וגימיקים תקשורתיים. הארגונים פעלו מול המתמודדים מכל המפלגות, כדי ליידע אותם על חשיבות הנושא הסביבתי, ולהציג בפניהם אתגרים ומשימות לכנסת הבאה.

 

עוד על הפוליטיקה, הכלכלה והסביבה:

 

כמה מבין הנבחרים לכנסת ה-18 פעלו בעבר – בכנסת ומחוצה לה – לקידום נושא הסביבה. הצטרפותו של ניצן הורוביץ לכנסת בולטת במיוחד, אך חשוב לשים לב גם לחזרתם של עוזי לנדאו ולאה נס. הם מצטרפים לח"כים שפעלו רבות למען הסביבה בכנסת הקודמת: אופיר פינס, גלעד ארדן, דב חנין, משה גפני, זבולון אורלב ואחרים.

 

אם נמשיך להתעלם - נשלם

אין זה מקרי שהפעילות למען הסביבה חוצה מחנות פוליטיים. הנושא הסביבתי הפך מזמן לסוגיה כלכלית-חברתית הניצבת במרכז הפוליטיקה והכלכלה העולמית. כבר בסוף השנה הנוכחית צפויים להתכנס בקופנהגן מנהיגי העולם, כדי לקבוע אסטרטגיה חדשה להתמודדות עם משבר האקלים. הכלכלה הישראלית, המתבססת עדיין על יצור אנרגיה מדלקים מזהמים, צפויה לשלם מחיר גבוה בעקבות ההחלטות שיתקבלו בקופנהגן. מצד שני יכולה ישראל להפוך למובילה העולמית של טכנולוגיות ירוקות.

 

התהליך הבינלאומי וחזון אובמה צריכים לשמש דוגמא ותמריץ לממשלה החדשה להציב את משבר האקלים ובעיות הסביבה במקום גבוה בסדר היום ובתכניות הפעולה של המשרדים השונים. עד כה סרבה ממשלת ישראל לקבוע יעדים ברורים להפחתת פליטות גזי חממה, והיא ממשיכה לפעול במרץ להקמת תחנות כח מזהמות נוספות, על אף שהיא צפויה לשלם בגין פליטות אלה קנסות גבוהים בעתיד. על פי תחזיות המשרד להגנת הסביבה, פליטות המזהמים לאוויר רק יעלו במקום לרדת.

 

הממשלה החדשה צריכה לקבל החלטה ברורה על דרכי ההתמודדות עם משבר האקלים. עליה לסמן יעד, גבוה ככל האפשר, ולהתחיל לפעול בכל האמצעים כדי להגיע אליו. מציאת הגז מול חיפה היא אירוע מעודד, אבל אין לזנוח את המאמצים להקים תחנות כוח סולאריות, ובמקביל להשקיע בתחבורה ציבורית כדי לצמצם את הנסיעה ברכב הפרטי והמזהם.

 

הממשלה הבאה תצטרך להתמודד עם לחצים בינלאומיים גדלים והולכים להשתלב במדיניות העולמית לנוכח משבר האקלים, ולבחור האם להמשיך בעצימת העיניים ולשלם את המחיר הכלכלי והפוליטי שייכפה עלינו, או לעבור לעמדת הובלה שתמריץ את הכלכלה שלנו ותביא לישראל תועלות במישור הכלכלי והבינלאומי.

 

עו"ד אלונה שפר (קארו) היא מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם לא נתמודד - נשלם מחיר כבד
צילום: AFP
מומלצים