שתף קטע נבחר

שיא במספר המפוטרים בינואר: 20 אלף

מספר דורשי העבודה עלה ב-15.1% לעומת ינואר 2008 וב-3.8% לעומת דצמבר, ועומד כעת על 218.5 אלף איש

במהלך חודש ינואר פוטרו ממקומות עבודה שונים במשק הישראלי 19,719 עובדים. כך נמסר משירות התעסוקה. מדובר בשיא של כל הזמנים, לאחר שבדצמבר הגיעו ללשכות 17,499 איש.

 

 

בסך הכל, נרשמו בלשכות בינואר מספר 27,622 דורשי עבודה, לעומת 24,406 בחודש קודם. בכך עלה מספר דורשי העבודה שהתייצבו בלשכות התעסוקה ל-218.5 אלף, עלייה של 15.1% לעומת ינואר 2008 ו-3.8% לעומת דצמבר.

 

למרות כל זאת, צריך לזכור שעדיין לא ברורים לחלוטין ההשפעות של ימי המלחמה בדרום על כמות דורשי העבודה, במיוחד משום שהלשכות בטווח הקסאמים והגראדים היו סגורות במהלך המלחמה.  

 

תחזית פסימית נוספת מספק דוד צרפתי, ראש אגף מחקר בשירות התעסוקה. להערכתו, בסוף שנת 2009 יירשמו בלשכות למעלה מ-260 אלף דורשי עבודה. בשל כך, פנה מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי, אל הממשלה בדרישה לקיים דיון מיידי בנושא, "אשר בסופו יועמדו כלים אופרטיביים לטובת השירות על מנת שזה יוכל לתת את המענה הנכון למובטלים בהתאם לצרכים ההולכים וגדלים", כדברי פרחי.

 

כאשר פורטים את מקורות הגידול במספר דורשי העבודה בינואר ומשווים אותם לחודש המקביל אשתקד רואים היטב את השפעות המיתון. גידול חד בשיעור של 9.9% נרשם בקרב דורשי עבודה אקדמאים שאינם תובעי הבטחת הכנסה, כמו גם גידול בשיעור של 7.2% במספרם של דורשי עבודה לא אקדמאים שאינם מקבלי הבטחת הכנסה.

 

מספרם של המובטלים דורשי עבודה שצברו מעל יומיים אבטלה בנתוני מגמה הסתכם בחודש ינואר ב-192.4 אלף, עלייה בשיעור של 1.6% בהשוואה לחודש קודם. שיעור הגידול הממוצע במספרם של המובטלים בנתוני מגמה בעשרת החודשים האחרונים הוא 1.3% בחודש.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר בתגובה לנתוני שירות התעסוקה: "כבר לפני שנה התרענו על המשבר הצפוי ולצערי כרגע ברור שהוא רובץ לפתחנו. הממשלה היוצאת לא השכילה להגיע להידברות עם המעסיקים וההסתדרות כדי לטפל בצורה טובה בעניין. אין ספק שכל ממשלה שתקום תצטרך לנהל 'קרב בלימה' מול המשבר. אנו מצידנו מושיטים יד לכל ממשלה שתיכנס כדי למנוע מצב של החרפה נוספת".

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אגיב לנתונים ואמר כי "ניתן למנוע את ההחמרה באבטלה או לפחות למתן הפיטורים ע"י ישיבה משותפת של המעסיקים, הממשלה וההסתדרות שימצאו דרכים לפתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכת פיטורים
צילום: רוני שיצר
מומלצים