שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מש' הבריאות חוקר התפשטות זן סלמונלה חדש
  הזן סלמונלה אינפנטיס שכיח באוסטרליה ובסקנדינביה אך כמעט ואינו נפוץ בישראל. באחרונה נמצאה עלייה של הזן הזה בעופות. עם זאת לא מדובר בהתפרצות ואין דיווחים על הדבקה בתינוקות. משרד הבריאות: לא לתת לתינוקות עד גיל שנה ביצים, מי ברז או חלב ניגר

  משרד הבריאות בודק דיווחים על עלייה במספר עופות נגועים בזן סלמונלה חדש הגורם לשילשולים בתינוקות, מדווח הערב ערוץ 1. המדובר בזן מסוג סלמונלה אינפנטיס השכיח בסקנדינביה ואוסטרליה. עם זאת לא דווחו הדבקות בתינוקות ישראלים.

   

  באחרונה הועברו למעבדות משרד הבריאות דיווחים על מספר עופות שנבדקו במעבדה ונמצאו נגועים בזן סלמונלה אינפנטיס. המדובר באחד ממאות תתי זנים של החיידק הגורם לשילשולים. בארץ נפוצים ארבעה תתי זנים עיקריים אחרים.

   

  הזן הזה, מסוג "סלמונלה אינפנטיס" נוטה לגרום למחלה סוערת יותר בתינוקות ומכאן שמו, אם כי הוא עשוי להדביק בני אדם בכל הגילאים ולגרום לשילשולים והתייבשות.

   

  הדבקה בחיידק סלמונלה לרוב אינה דורשת אנטיביוטיקה משום שזו גורמת להארכת משך המחלה. הטיפול העיקרי הוא הקפדה על שתייה מרובה, מתן סירופ אלקטרוליטים ("מינרלי", "הידרן" או "אלקטרורייס") ובמקרה של התייבשות קשה - עירוי נוזלים.

   

  חולים הסובלים מבעיות חיסוניות ובהן כשל של תפקוד הטחול, הפרעות חיסוניות, טיפול כימותרפי או טיפול סטרואידלי כמו גם תינוקות מתחת לגיל 3 חודשים מטופלים במקרה של חשד להדבקה בסלמונלה באנטיביוטיקה.

   

  למנוע ביצים, מי ברז וחלב מתינוקות עד גיל שנה

  החיידק סלמונלה עובר בעופות אך גם בביצים. אחת ההשערות היא שזנים של סלמונלה מסוגלים לחדור גם דרך קליפת הביצה. מסיבה זו ההמלצות הן להימנע מלהאכיל תינוקות עד גיל שנה בביצים, ובפעוטות הקפדה על בישול של הביצה ללא חלקים נוזליים.

   

  דוברת משרד הבריאות, עינב שימרון גרינבוים מסרה הערב (ד') ל-ynet כי משרד הבריאות מבצע חקירה ובוחן כמה מקרי הדבקה בעופות נתגלו. על פי מה שידוע עד כה, אין דיווחים על הדבקה בבני אדם בישראל בזן הזה.

   

  "זן הסלמונלה אינו נוטה לתקוף בחורף", אומר הערב פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים, "במשך החודשים האחרונים לא ידוע על התפרצויות של סלמונלה בישראל".

   

  פרופ' אשכנזי מסביר כי זן הסלמונלה אינפנטיס אינו אלים יותר מזני הסלמונלה האחרים וכי הקפדה על היגיינה מונעת הדבקה. "סלמונלה עוברת במזון, ודורשת ריכוז של מיליארדי חיידקים להדבקה, לכן היא לא נוטה לעבור בידיים אלא במזון. אין לתת לתינוקות עד גיל שנה ביצים או שתייה ממי ברז או חלב ניגר. כשאוכלים ביצים יש להקפיד על בישול מוחלט ללא הימצאות של חלק נוזלי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביצים. למנוע מתינוקות עד גיל שנה
  צילום: ירון ברנר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים