שתף קטע נבחר

פסולת חיתון: "ליברמן רימה אותי"

אביגדור ליברמן מוכן להתפשר על ברית הזוגיות כדי לשבת עם ש"ס בממשלה. ויקטוריה, בת לאב יהודי ואם נוצריה, הצביעה לישראל ביתנו וכעת מרגישה נבגדת. לעומתה, יוליה פזיוק אינה מאוכזבת וחושבת שבפוליטיקה צריך לדעת להתפשר

מצביעי ישראל ביתנו מביעים רגשות מעורבים בעקבות הדיווח ב-ynet כי יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, מוכן להתפשר על ברית הזוגיות כדי לשבת בממשלה עם ש"ס. אולם ויקטוריה (25), בת לאב יהודי ואם נוצריה, מרגישה נבגדת. "הצבעתי לליברמן, כי זו היתה אחת ההבטחות המרכזיות שלו. עכשיו אני מרגישה שממש רימו אותי", אמרה ל-ynet.

 

ויקטוריה לא מבינה מדוע אזרחית שומרת חוק, המשלמת מסים, אינה יכול להתחתן במדינה המחשיבה עצמה כדמוקרטית. "להקים משפחה זה הזכות הבסיסית ביותר של כל אדם", התרעמה. "אני חיה בזוגיות והיית רוצה לממש אותה בתוך המדינה שלי, לחגוג אותה עם משפחתי. בסוף כנראה אצטרך לנסוע לקפריסין או לפראג כדי להתחתן, והמשפחה שלי לא תהיה שם לצדי. זה כל כך עצוב".

  

היא מרגישה אכזבה גדולה במיוחד לנוכח התחושה שהשינוי נמצא בהישג יד בזכות הישגיו המרשימים של ליברמן בבחירות. היו לי ציפיות, במיוחד כששמעתי כמה מנדטים הוא קיבל. הנחתי שהוא יכול לנצל את המומנטום כדי באמת לממש את המצע. רבים כמוני הצביעו לו בגלל הנושא הזה והוא פשוט איכזב. אם הייתי יכולה להחזיר את הקול שלי הייתי עושה את זה עכשיו".

 

לעומתה, יוליה פזיוק (41), תושבת רחובות שהצביעה לישראל ביתנו בשל התנגדותה לכפייה דתית, אינה מאוכזבת. "יש בעיות הרבה יותר חשובות שעומדות כרגע על הפרק, כמו המצב הביטחוני והמצב הכלכלי. אם ליברמן מוכן להתפשר בנושא הזה, אני מבינה אותו".

 

פזיוק הסבירה כי היא מעדיפה שישראל ביתנו תשב בממשלה ותטפל בנושאים החשובים לליבה, גם אם חייבים להתפשר. "זה לא נעים שההבטחה של ליברמן לטיפול בברית הנישואים נשארת בקמפיין בלבד, אבל אין מה לעשות. בפוליטיקה צריך להיות גמישים. החיים זה לא שחור או לבן, וחייבים להתפשר על האמצע".

 

שינויים לא מתרחשים ביום אחד

גם אולג, בן 33, נתן את קולו לליברמן וגם הוא מוכן לסלוח לו על הפשרות. "העיקר שיעשה דברים טובים למדינה", הדגיש אולג. "יש ביטחון, כלכלה ואבטלה שצריך לטפל בהם. נכון שזה לא הכי אמין לחזור בך תוך זמן כל כך קצר, אבל איזו ברירה היתה לו? אם הוא לא ייכנס לממשלה, הוא לא יעשה שום שינוי".

 

לובה פרחמובסקי בת 51 היתה פעילה במטה המפלגה בבחירות משום שהאמינה בדרכו של ליברמן, אך גם היא לא מאוכזבת. "יש מחיר לישיבה בממשלה. בן אדם לא תמיד עומד על מילה שלו, ואני כבר רגילה לזה. מאוד קשה לקבל את זה, אבל זה קיים אצל כל הפוליטיקאים. זה נשמע נורא אבל אני ריאלית".

 

מצביעים אחרים סבורים שלא צריך להספיד את ברית הזוגיות בטרם עת. מרינה גאורגיב בת 44: "אני לא מאמינה שהוא החליף את האג'נדה שלו תוך יום ואני בטוחה שהוא יעמוד במילה שלו וישנה את החוק. אלה לא שינויים שמתרחשים ביום אחד. מדברים על הנושא הזה מאז קום המדינה, ולא כל דבר עושים ברגע".

 

מנכ"ל ארגון "משפחה חדשה", אירית רוזנבלום, קראה לליברמן לחזור בו ולא להתפשר. "הנושא היה נורא חשוב ואקוטי ערב הבחירות ופתאום זה לא? עדיין מדובר במאות אלפי אנשים שחיים במדינת ישראל ואין להם שירותי נישואין, שלא לדבר על מאות אלפי נוספים שהיו מעדיפים להתחתן בדרך אלטרנטיבית במדינת ישראל. אנחנו יודעים שזה קשה, מכירים את ההתנגדויות, את הזרמים השונים וההתקפלויות שהיו לאורך השנים, אבל כשבן אדם כל כך מהר פורק את האחריות - זה עוד לא היה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פשרה? ליברמן
צילום: גיל יוחנן
ממשלה מגוונת. אלי ישי והרב יוסף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים