שתף קטע נבחר

"סרט הקוראן" ההולנדי יוקרן בסנאט האמריקני

לאחר שכניסתו לבריטניה נאסרה, הוזמן המחוקק ההולנדי חירט וילדרס להציג את סרטו בסנאט האמריקני. הסרט, בו נטען כי האיסלאם מהווה השראה לטרור, עורר גלי זעם בעולם כולו

הסנאטור הרפובליקני ג'ון קיל יארח ביו חמישי הקרוב הקרנה חגיגית בקפיטול של "פיטנה", סרטו של המחוקק ההולנדי הימני-קיצוני חירט וילדרס, בו נטען כי האיסלאם מהווה השראה לטרור. קיל יוביל את האירוע האמריקני לכבודו של וילדרס, זאת לאחר שכניסתו של המחוקק-במאי ללונדון נאסרה בשל טענה כי הוא מהווה איום לסדר הציבורי.

 

סרטו הקצר של וילדרס, אורכו 15 דקות, מציג פסוקים מהקוראן לצד תמונות של פיגועים ותקריות אלימות שבוצעו על-ידי מוסלמים. לטענת וילדרס, הקוראן הוא "ספר פשיסטי" ויש לאסור את הפצתו. האירוע סגור לקהל ותקשורת, אך חברי הקונגרס ועובדיהם יוכלו לקחת בו חלק ולצפות בסרט ב"חדר LJB", משרד בסנאט ששימש את לינדון ג'ונסון כאשר היה מנהיג הרוב בסנאט, ולאחר מכן סגן הנשיא.

 

הסנאטור קיל הסכים לארח את האירוע מכיוון ש"לעתים קרובות מדי, אנשים בעלי מספיק אומץ כדי להצביע על הסכנות שבאיסלאם הקיצוני, מוצאים עצמם מנודים ואף בסכנת חיים". האירוע עצמו ממומן על-ידי החברה הבינלאומית לחופש העיתונות, בראשותו של הפעיל הדני לארס הדגארד, והמרכז למדיניות ביטחון, מכון אמריקני בראשותו של הרפובליקני פרנק גפני.

 

וילדרס, שצפוי לעמוד לדין בשל התבטאויותיו הקיצוניות נגד מוסלמים, אמר כי הוא מתכנן לבקר בבריטניה למרות שהשלטונות הודיעו לו כי אינו רצוי בממלכה. משרד החוץ הבריטי נמסר כי "ממשלת בריטניה מתנגדת לקיצוניות בכל התגלמויותיה. נעצור את אלה המבקשים לקדם את הקיצונות, השנאה והמסרים האלימים בקהילותינו, ולא ניתן להם להיכנס למדינה".

 

בחודש שעבר פסק בית משפט בהולנד כי יש להאשים את וילדרס בהסתה לגזענות בעקבות דברים שאמר בגנות האיסלאם. וילדרס, התומך בהקשחת חוקי ההגירה בארצו, הזהיר לא פעם בשנים האחרונות מפני ה"איסלאמיזציה" של אירופה ומשום כך נטען נגדו שהוא מעודד שנאה כלפי המוסלמים. עם זאת, טרם הוגש נגדו כתב אישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לארה"ב. וילדרס
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים