שתף קטע נבחר

יוצר "סרט הקוראן": אין איסלאם מתון, זו מלחמה

מנהיג מפלגת ימין הולנדית בא לישראל כדי להציג את סרטו על הקוראן, שפרסומו ברשת הוביל לגל מחאות בעולם המוסלמי. בראיון ל-ynet הוא פרש את משנתו, הזהיר מפני הקוראן "הפאשיסטי והנורא", סיפר על אהדתו לישראל, הלין על הסובלנות המוגזמת הנהוגה בארצו, ואף שיגר מסר לברק אובמה

חבר הפרלמנט ההולנדי הימני חירט וילדרס הגיע לישראל כשהוא מלווה במאבטחים מהשירות החשאי, המגנים עליו במשך 24 שעות ביממה כבר ארבע שנים. בראיון ל-ynet הוא סיפר שמאז פירסם את סרטו בגנות הקוראן במרס, "פיטנה" (מלחמת אחים בערבית), שבו צפו כבר 20 מיליון גולשים, גברו משמעותית האיומים החמורים כלפיו. ואולם רק דבר אחד מדאיג אותו באמת: האיסלמיזציה של אירופה.

 

בשיחה במרכז מורשת בגין בירושלים, שבו ארגן ח"כ אריה אלדד הקרנה פומבית של הסרט השנוי במחלוקת שהצית גל מחאות ברחבי העולם המוסלמי והעלה את הכוננות הביטחונית בהולנד, פרש היום (א') וילדרס את משנתו. "אני חושש מאוד שאנו מאבדים את הזהות שלנו. יש לנו זרם אדיר של הגירה. למשל בהולנד, יש לנו כיום מיליון מוסלמים מתוך 16 מיליון תושבים. רוב התושבים מתחת לגיל 21 באמסטרדם ורוטרדם הם כבר עתה בעלי רקע לא מערבי. אנשים רבים לא מודעים לכך, אך החברה שלנו משתנה".

 

"אם ההגירה הזאת תימשך והדמוגרפיה תוסיף להשתנות לפי המגמות הקיימות - תהיה לנו מדינה אחרת לגמרי, שמבוססת על הכל זולת סובלנות. נאבד את החופש שלנו והדמוקרטיה שלנו. אסור שזה אי פעם יקרה. אני מפחד שנישאר רלטיביסטים תרבותיים ולא נבין את ההבדל בין הנצרות, היהדות והאיסלאם – ויש הבדל גדול. אני חושש שהילדים שלנו, הנכדים שלנו, הילדים שלהם, יתעוררו יום אחד וישאלו: מי הפסיד את אירופה? מי הפסיד את ישראל? מי הפסיד את אמריקה?", אמר וילדרס, ראש "המפלגה למען החירות" (PVV) אשר באופוזיציה.

 

לא, הוא אינו דתי, ציין וילדרס, אך "אינך צריך להיות דתי כדי לכבד את הערכים שאנו חולקים וביכולת שלנו לחיות בשלום זה עם זה - לעומת האיסלאם. אני לא מתייחס לאיסלאם כאל דת אחרת, כמו נצרות או יהדות או בודהיזם. אני חושב שאיסלאם היא יותר אידיאולוגיה טוטאליטרית, שמבקשת לשלוט בכל מאפייני החיים ולכן ניתן להשוותה לאידיאולוגיות טוטאליטריות אחרות כגון קומוניזם או פאשיזם".

 

"אין איסלאם מתון"

לפי סרטו של וילדרס, המציג פסוקים מן הקוראן לצד תמונות מפיגועים ודרשות של מטיפים קיצוניים, האיסלאם היא אידיאולוגיה קיצונית שקוראת לחסל את כל הכופרים בה. "אני לא מאמין שקיים איסלאם מתון", אישר חבר הפרלמנט ההולנדי, "אני לא מאמין שקיים איסלאם אירופי. אני מאמין שיש רק איסלאם אחד: האיסלאם של ספר הקוראן. אני מאמין שזהו ספר פאשיסטי ונורא. לעולם לא יהיה איסלאם מתון". כשנשאל מה שונה בין האנטישמיות האירופית הישנה לבין הטפותיו, השיב: "אני לא שונא אנשים. אני לא שונא מוסלמים. אני צריך להסביר זאת כל פעם מחדש, מכיוון שאנשים לא מבחינים, כפי שאני עושה, בין האידיאולוגיה לאנשים".

 

רוב המוסלמים בהולנד, הסביר וילדרס, "הם אנשים שומרי חוק כמוני וכמוך". הם יכולים לקרוא לעצמם מוסלמים מתונים אם הם רוצים, "אך הם כבר לא יהיו עוד מוסלמים לפי הספר הנורא הזה – הקוראן". הוא מתנגד בחריפות לרלטיביזם התרבותי, לפיו כל התרבויות שוות ערך. "התרבות הנוצרית-יהודית טובה בהרבה מהתרבות האיסלאמית", אמר, "זה ברור מאוד. איך שאנו מתייחסים לחירות, לאנשים ,זה שונה לגמרי. זה לא עימות בין ציוויליזציות - זהו עימות בין ברבריות ורציונליות".


מתוך הסרט "פיטנה" (צילום: AFP)

 

באשר לסובלנות והמתירנות ההולנדית המפורסמת, אמר וילדרס: "למרבה הצער הגזמנו עם זה. כולם בעד סובלנות, אך היינו סובלניים מדי. אין שום דבר רע בלהיות סובלני כלפי הסובלני, אך היינו סובלניים גם כלפי הלא-סובלניים. זה מה שצריך לשנות. עלינו להמשיך להיות סובלניים לאלו שסובלניים כלפינו, אך יש כמות הולכת וגדלה של אנשים שאינם סובלניים כלפי החברה שלנו, שרוצים ביישום השריעה, שרוצים להכות הומואים, שרוצים שנשים יישארו בבית וכדומה. דברים המנוגדים לשלטון החוק שלנו, לערכים שלנו. בחוסר הסובלנות הזו עלינו להיאבק".

 

וילדרס, שבילה שנה בישראל בצעירותו ומאז שב אליה עשרות פעמים, סבור כי היא נמצאת בלב המאבק האידיאולוגי באיסלאם. "אני תמיד אומר לאנשים שרק בגלל שהורים ישראלים שולחים את ילדיהם לצבא כדי להתמודד עם הג'יהאד ונשארים ערים בלילות - ההורים באירופה יכולים לישון בשקט".

 

"זה לא סכסוך טריטוריאלי"

באשר לסכסוך הישראלי-ערבי, הוא סבור שאין מדובר כלל בסכסוך טריטוריאלי. "לא מדובר כאן בחלקת אדמה כזו או אחרת. מדובר בעימות אידואולוגי. גם אם ישראל כבר לא הייתה קיימת – ואלוהים ישמור אותנו מפני כך – אז עדיין היה ג'יהאד. האנשים שבאו למומבאי מפקיסטן, שבעיר בת מיליונים חיפשו את הרב היחיד, הם לא כעסו על שטחים - זו אידיאולוגיה. והג'יהאד מכוון גם כלפי אירופה.

 

"עלינו להילחם באיסלאם מבחינה אידיאולוגית. זו מלחמה. לא משנה מה תחשוב על כך, זו לא מלחמה קונבנציונלית. לפעמים הייתי רוצה שזו תהיה מלחמה קונבנציונלית, לא שאני חפץ במלחמה, אך לפחות אז היה אפשר לראות את האויב ולעשות משהו.

זה קורה באופן מסוכן בהרבה - בהגירה, בדמוגרפיה - מלחמה שאנשים רבים יכולים להתעלם ממנה או להעמיד פנים שאינם רואים". לדבריו ניסה לדון עם מנהיגי הקהילה המוסלמית בארצו אחרי פרסום סרטו, אך הם סרבו. "אחד אמר שיתבע אותי, אחר דרש שאתנצל קודם באופן פומבי, שזה כמובן מגוחך".

 

הפתרונות שמציע וילדרס הם קודם כל לבלום את ההגירה ממדינות מוסלמיות. שנית, לגרש בעלי אזרחות כפולה כפולה העוברים על החוק. ומה היה מציע לברק אובמה לעשות? "קודם כל, שלא יקיים את נאומו הראשון על מדיניות חוץ במדינה ערבית. הייתי ממליץ לו גם להתחיל בטיפול באיראן. הטילים שלהם מהווים בעיה גדולה. הם יכולים להגיע לא רק לישראל, אלא גם לאתונה ואולי רומא, והם מפתחים נשק גרעיני. אני לא חושב שלדבר עם איראן יעזור הרבה. המסר שלי לאובמה: תטפל באיראנים. לא משנה באיזו דרך, העיקר שתשיג תוצאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס: "הגזמנו עם הסובלנות שלנו"
צילום: אלי מנדלבאום
שריפת בובה בדמות וילדרס בפקיסטן. ארכיון
צילום: AP
מפגינים נגד וילדרס באינדונזיה. ארכיון
צילום: AFP
צילום: AP
על אובמה: "שלא ינאם במדינה מוסלמית"
צילום: AP
מומלצים