שתף קטע נבחר

הרב לאו נגד ברית הזוגיות: רוצים מדינה יהודית

הרב הראשי לשעבר ייחד את נאומו בכנס "מרכז רבני אירופה" הנערך בצרפת, למתקפה על נישואי התערובת - "האסון האיום והנורא שפוקד את ישראל בעולם" וקרא "לא לייבא את התופעה לישראל". ומה יעשה מי שמעוניין בנישואים אזרחיים?

הרב לאו נגד ברית הזוגיות: הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, תוקף את תכניתו של אביגדור ליברמן להנהגת נישואים אזרחיים בישראל וטוען כי היא תגרום להתבוללות. בנאום שנשא בכינוס השנתי של מרכז רבני אירופה כינה הרב את נישואי התערובת "האסון האיום והנורא שפוקד היום את ישראל בעולם", ואמר: "מה שחמור הוא שבנוסף לכל יש מי שמנסה לפתוח את השערים לתופעה הזו גם בישראל. את הייבוא הזה אנחנו לא צריכים".

  

הרב לאו הוסיף כי "בעבר לא דוּבר אף פעם לא על ברית ולא על זוגיות. היה רק מישהו שהציע נישואים אזרחיים לפסולי חיתון, אבל דחו את זה על הסף בלמעלה ממאה קולות. אנחנו לא צריכים את המודל הזה של מה שנקרא 'מדינה דמוקרטית'".    


"קודם כל מדינה יהודית". הרב לאו בכנס (צילום: ירמיה סין-שלום)

 

לכל מי שמעוניין בנישואים אזרחיים מציע הרב להתחתן בחו"ל. "אתם רוצים להכניס פלורליזם, ליברליות, רפורמה? יש מספיק מדינות שמתיימרות לכך", אמר, "מדינות דמוקרטיות יש 192 אבל מדינה יהודית אין יותר מאחת. אם רוצים עוד מדינה שיקראו לה דמוקרטית, אז מה היהודית שבה?". הוא ציין כי המילה "דמוקרטיה" לא מופיעה כלל במגילת העצמאות, ואילו יהדות, על הטיותיה השונות, מופיעה כעשרים פעמים.  

 

בהמשך מחה הרב הראשי לשעבר גם נגד קליטת עולים שאינם יהודיים, והזכיר כי בחוק השבות נכתב ש"מדינת ישראל תהיה פתוחה לעליה יהודית". לדבריו, "לא כתוב סתם 'עליה' אלא 'עליה יהודית'. זו לא מדינת כל אזרחיה, כמו שיש מי שמנסים היום להציע".

 

מכת הדור

לרבנים שהשתתפו בכינוס אמר כי תופעת ההתבוללות היא "המכה של הדור". הוא הציג נתוני מחקר מקיף שנערך בארה"ב לפני כעשור, ולפיו 72% מהציבור היהודי-חילוני באמריקה נישאים ללא יהודים ומכל מאה מהם בדור הראשון נותרים חמישה יהודים בלבד בדור הרביעי. גם 52% מהרפורמים ו-37% מהקונסרבטיבים בוחרים בנישואי תערובת, ומכל מאה מהם יצאו 13 ו-24 נינים יהודיים (בהתאמה).  

 

על פי הנתונים, ההתבוללות פשתה גם בציבור האורתודוכסי-מודרני והחרדי עם 3% לכל אחד. עם זאת מדובר בשיעור נמוך יחסית, ויחד עם הילודה הגבוהה יוצאים מכל מאה אורתודוכסים-מודרנים 346 יהודיים בדור הרביעי, וממאה חרדים – 2587. "הם אלה ש'הצילו' את המחקר הזה", אמר הרב לאו, וקרא לרבנים לסמן את הטיפול בנושא כ"משימה הדחופה ביותר".  

 

הרב ישראל מאיר לאו היה הנואם המרכזי בערב ההצדעה לרבני אירופה שפתח אמש את הכינוס השנתי המתקיים בפריז. למעלה מ-200 רבני ערים וקהילות מ-47 מדינות ביבשת התכנסו לשלושה ימים של דיונים והרצאות בנושא "המשפחה והקהילה היהודית". באירוע משתתפים רבנים נוספים מישראל, בהם הרב הראשי יונה מצגר, ורבה של חולון, הרב אברהם יוסף, שמייצג בכינוס את אביו, הרב עובדיה יוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב לאו בפריז
צילום: ירמיה סין-שלום
מומלצים