שתף קטע נבחר

פינס: לא נהיה עלה תאנה לממשלת ימין קיצונית

כ-200 פעילי העבודה התאספו לכנס חירום, בקריאה ליו"ר ברק לא להצטרף לממשלת נתניהו. "השתגענו? נהיה חלק מזה? חשבתם מי יהיה בקבינט? כצל'ה ומצל'ה?", אמר ח"כ פינס. ח"כ כבל: "רק אופוזיציה. זה קרב על מעט מהכבוד האבוד שנותר בנו"

כנס חירום סוער בעבודה נגד הצטרפות לממשלת נתניהו: בעוד שאהוד ברק לא פוסל את האפשרות להצטרף לממשלה שיקים בנימין נתניהו - התקיים אחר הצהריים (יום ה') כנס חירום ברמת-אפעל, בו קראו חברי המפלגה שלא להצטרף לממשלה.

 

באירוע השתתפו כ-200 בני אדם, בהם חברי הכנסת יולי תמיר, שלי יחימוביץ', אופיר פינס, דניאל בן סימון ואיתן כבל, וגם פעילים בולטים במפלגה. חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג לא יכול היה להגיע לאירוע, אולם העביר פתק בו הצהיר כי הוא תומך בישיבה באופוזיציה.

 

ח"כ אופיר פינס אמר: "העבודה במצב של להיות או לחדול. לא פחות ולא יותר. כשהפסדנו את הבחירות, אמרו החברים את דעתם. אופוזיציה זה לא משאת נפש. אך זו תוצאה של בחירות. אמרתי שיש בסיס לחזור, והעבודה יכולה להיות אלטרנטיבה שלטונית לימין הישראלי.

 ועוד פעם אנחנו מוצאים את עצמנו בוויכוח. למה אנחנו כל פעם מתווכחים על משהו שהוא אלמנטרי ובסיסי? כשמנצחים הולכים לממשלה - כשמפסידים הולכים לאופוזיציה". 

 

פינס שאל כיצד ברק יכול לשבת בממשלה עם ליברמן: "זה רגע האמת של העבודה. זו לא מליצה, זו אמת צרופה. עם מי רוצים לשבת? אומרים לי שצריך להציל את המדינה. אני מסכים. אבל איך? באמת, אהוד ברק יכול להיות שר ביטחון בממשלה שהשלישייה הפותחת שלה נתניהו ראש הממשלה, אהוד ברק שר הביטחון ואביגדור ליברמן שר החוץ. זו השלישייה שתנהל את ישראל? השתגענו? נהיה חלק מזה? חשבתם מי יהיה בקבינט? כצל'ה ומצל'ה? נהיה עלה תאנה לממשלה ימנית קיצונית".

 

הוא גם הזכיר שפרש כשליברמן הצטרף לממשלת אולמרט. "על מה דובר? עזבתי את הממשלה הקודמת כשליברמן נכנס אליה. ליברמן שנכנס אז הוא ילד קטן ליד מה שהוא היום מכל בחינה. מה ליברמן מנסה לעשות? מישהו קולט? הוא מנסה להיות שר חוץ, אחרי שאמר למובארק לך לכל הרוחות. הוא רוצה לקבוע מי יהיו שרי המשפטים והשר לביטחון פנים, ונציג בוועדה למינוי שופטים. במילים אחרות ליברמן רוצה לומר לתובעים, לחוקרים ולשופטים שגורלם בידיו. אתם רוצים להיות חלק מזה? אנחנו צריכים לומר לנתניהו: אם אתה תתן יד לכל החבורה הזו, נעשה לך את המוות באופוזיציה, נכון עם קדימה. נכון זה לא יהיה קל, אנחנו קטנים. אבל אנחנו נחזור כי נוכיח כי אין תחליף למפלגת העבודה".

 

ח"כ כבל: להציל את הכבוד האבוד

מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, קרא גם הוא לא להצטרף לממשלה: "אנשים לא קולטים שאנחנו 12 מנדטים. את המנדט ה-13 קיבלנו בהסכם עודפים. לפחות במה שזה תלוי וברוב האנשים שנמצאים כאן - אופוזיציה איננה יעד. אך חברים, ההבדל עתה הוא בין הליכה לקואליציה היא כמוות טבעי. אופוזיציה לא מבטיחה דבר, אך יחד עם זאת יש בה אולי סיכוי. אם נדע לעשות את הדברים נכון, אם נעבוד קשה, ושלא נתבלבל - זה יכול לקחת ארבע, וזה יכול לקחת שמונה שנים, וזה יכול לקחת יותר. מי שאין לו סבלנות ואת הכוח - שיירד עכשיו מהרכבת".

 

כבל סיפר גם על שיחה שערך עם ברק: "לפני יומיים דיבר איתי ברק, ואמר לי: 'אין משא ומתן, אין בסיס למשא ומתן'. אתם רוצים שאני לא אאמין ליושב ראש? אני מאמין לו. אבל, אם חס וחלילה נדרש, הפעם אין דרך אחרת. אנחנו ננצח בכל מחיר במוסדות המפלגה. אתם חושבים שיש פה חברים שלא רוצים להיות שרים. גם אנחנו רוצים להתקדם, להיות מנהיגים. היה לנו סיכוי קטן אחרי וינוגרד, לעשות דברים אחרים. היו חברים שזעקו וצעקו. הפעם הזאת אני מביט בכם, ואומר באופן שלא משתמע לשתי פנים: הפעם, רק אופוזיציה. זה קרב על מעט מהכבוד האבוד שנותר בנו. הכבוד שנרמס. ואני לא מזלזל בזה".

 

חבר הכנסת לשעבר, חגי מרום, דיבר גם הוא בכנס: "התייצבנו לצידו של ברק כדי לנסות להושיע ולהציל. אבל, תוצאות הבחירות הן מכה ניצחת, הן תבוסה ומשמעותן היא שהציבור מבקש מאיתנו, ופונה אלינו: לכו לאופוזיציה. בנו עצמכם כאלטרנטיבה שלטונית. זה מה שאנחנו צריכים לעשות.

 אי אפשר להאמין כיצד האיש, שעמד בראש מערכת הבחירות, שלא מי יודע מה הציג את הנבחרת סביבו, שתמונותיו היו תלויות בכל מקום, עיר וישוב בארץ הזו, גנרל המערכה בבחירות האלה הפך להיות גנרל התבוסה, והוא במקום לנהל את קרב ההישרדות של העבודה ואת היכולת לשקם אותה מנהל את קרב ההישרדות של עצמו, כדי להציל את עצמו".

 

גם מזכיר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, זאב שור (ולוולה), הביע התנגדות לכניסת המפלגה לקואליציה."העבודה חייבת להיות באופוזיציה", הוא אמר. "איננו מהווים אופוזיציה לאהוד ברק. אני מעריך את אהוד ברק, והוא יודע שכשמתברברים בניווטים - צריך לעצור, לקחת מפה ומצפן, ולא להמשיך הלאה. אנחנו מתבזים היום". מזכיר מחוז הקיבוצים פנה לברק ואמר כי אסור שיהיה פילוג במפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינס. כשמפסידים הולכים לאופוזיציה
צילום: ניב קלדרון
כבל. יכול לקחת 8 שנים
צילום: ירון ברנר
מומלצים