שתף קטע נבחר

צילום: jupiter

איראן תובעת בהאג: לאסור מכירת אוזני המן

האיראנים ויורשיו של המן הרשע טוענים כי אין למכור את המאפה, המזכיר את אוזניו של האנטגוניסט מהמגילה. נשיא איראן: "לא נשקוט כשהאויב זולל בהנאה מאכלים על-שם הגיבורים שלנו". פרויקט "ונהפוכו" - הקטעים שאתם כתבתם

כ-2,500 שנה לאחר שנתלה על עץ גבוה, תובעים בני משפחתו של המן הרשע, יחד עם ממשלת איראן, לאסור את השימוש באוזני המן, או לחלופין לשלם תמלוגים ליורשיו ולממשל בטהרן. "יהודים בעולם מוציאים עשרות מיליוני דולרים בשנה על המאפה הזה, ואנחנו לא מקבלים כלום – זה לא ייתכן", נטען בתביעה שהוגשה לבית הדין הבינלאומי לענייני מאפים, משקאות ודברי מתיקה בהאג.

 

"נהפוכו" - פרויקט מיוחד של גולשי ynet:

 

לבית הדין הגישה התביעה הוכחות לפיהן אוזניו של המן הרשע היו דומות באופן מפליא למאפה אוזני ההמן של היום. אחת מהן היתה מסמך עתיק, שהתגלה בשושן הבירה, שבו נכתב: "להמן היו אוזניים מוזרות. כשהוא היה הולך ברחוב אנשים היו נופלים על הרצפה ומתגלגלים מצחוק. הוא חשב שמשתחווים לו ולכן המשיך ללכת. פרט למרדכי היהודי, שסבל מכאבי גב, וגם לא היה לו חוש הומור".

 

התובעים הביעו כעס רב על הזלזול שבבחירת חומרי הגלם ליצירת אוזני המן, וטענו כי מן הידועות היא שהמן בן המדתא האגגי, זרש אשתו ובנם הקטן ויזתא, היו אלרגים לגלוטן ולא ייתכן שדווקא מאכל שמזכיר את שמו יהיה מבצק.

 

בנוסף, האיראנים מבהרים כי אין זה מתקבל על הדעת שבשנים האחרונות – פרט למילוי הפרג והתמרים – מיוצרים אוזני המן עם מילוי שוקולד, ריבה, חלבה ואגוזים.

"המן תיעב שוקולד, פעם כמעט נחנק מריבה ותמיד היה נופל על קליפות של אגוזים שזרקו ילדים ליד הארמון של האחשוורוש", נכתב בתביעה.

 

לאחר שהציגו בטן מלאה על אוזני ההמן, מציעים לחלופין האיראנים כי יועברו אליהם אחוזים ניכרים מההכנסות של מכירות המאפים. במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר הגשת התביעה, אמרו האיראנים: "למה אנחנו שונאים את ישראל? למה אנחנו קוראים להשמיד אותה? למה אנחנו מפתחים גרעין? למה אנחנו אומרים שישראל היא גידול סרטני? הם אוכלים אוזני המן, איך אנחנו יכולים לשבת בשקט ולא לעשות כלום. תארו לכם אם היינו עושים מאכל כמו הלשון של משה רבנו".

 

גם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, התייחס לתביעה: "הציונים מפתחים מאכלים שונים ומשונים ומכנים אותם בשמות הגיבורים שלנו. לא ייתכן שנשקוט כשהאויב המרושע אוכל בהנאה אוזני המן בחג הפורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד מציג אוזן איראנית לדוגמה
צילום: רויטרס
איפה הדמיון?
מומלצים