שתף קטע נבחר

צילום: jupiter

יה בה בם, תירס חם

ילדי ת"ת מקהילת פז'לסטע מוסרים את נפשם בחיפוש אחר תירס חם, "איילת מתקבלת" לסמינר אשכנזי ו"מעשה בחמישה רבנים" הרצים לתואר הרב הראשי של סניף הום-אצענטער. גורנישט, הטוקבקיסט מס' 1 שלנו, גייר את ספרי הילדים לחרדית בפרויקט "ונהפוכו" - הקטעים שאתם כתבתם

בסופו של דבר אני בסה"כ חסיד פשוט בחצר הרעבע מנטויז'ניץ. אמנם כבר הזכרתי את עבודתי כמשגיח במוסדות "יעבדוך עמים" לייבוא פועלי מהדרין מסין ומתאילנד, וזה המקום לגלות שיבוא מפקד מסין לחיל הים זו עבודה שלנו. גם המטרה ששמתי לעצמי, לקעקע את מעמדו של השחיין-פובליציסט-סלב, אורבך צלחה זה לא מכבר. המזיק הזה עבר לבניין הכנסת אך ממשיך לפרוץ גדר, הנה רק אתמול קראתי שבגללו סגרו את שדה דב.

 

"נהפוכו" - פרויקט מיוחד של גולשי ynet: 

 

כעת ברצוני לחשוף דווקא את מוסדות "עם לומד" שבבעלותי. הוצאה זו מתרגמת ספרי ילדים חילונים לארמית (בתרגום סיפולוקס הגר) ולחרדית. זאת משום הבעיות הרבות שבהצגת סיפורים כאלה לילדינו בלשון החילונית הטמאה. הנה כמה דוגמאות:

 

"כיפה אדומה”

קודם כל מה בכלל ילדה מסתובבת עם כיפה? ועוד בצבע אדום שהוא סמל לפריצות? אולי ביער היא יכולה לשרוד, אבל לא תחזיק מעמד ברחוב ר' עקיבא אפילו 3 דקות. ואיך זה שהיא לוקחת סל עם חמין לבית הסבתא הנמצא מחוץ לתחום שבת? כאן נכנסו מאיירי המהדרין שלנו לתמונה ושינו את מין הגיבור לאברך, את הכיפה מאדום לשחור ואת ביתה של סבתא לבית הכנסת איצקוביץ'. מעבר לכך נשארו האיורים נאמנים לגמרי לרוח המקור ואף חילוני לא יחוש בהבדל.

 

"יה בה בם, תירס חם"

מספר ילדי ת"ת מקהילת פז'לסטע מוסרים את נפשם בחיפוש אחר תירס חם מאוצר בית הדין של רב העיירה. האנטי-קליימקס הספרותי מוצג באמצעות הסבא זצוק”ל, המגיש לילדים בסוף הסיפור סיר מהביל וגדוש בשטרי מכירה. 

 

"מעשה בחמישה רבנים”

מתאר את עלילותם של חמישה רבנים המתמודדים על תואר הרב הראשי של סניף הום-אצענטער באלעד. הללו מקדשים שם שמיים ומטבילים את כל כלי העבודה החשמליים המיוצרים בידי עכו"מים סיניים במקווה הכלים. חיבור זה מהווה המשך ישיר לרב המכר "גוליבר בארץ ענקי התורה" ול"מסכת ביצה שהתחפשה”.

  

"איילת מתפללת"

היא ילדה בגיל 3 המזילה דמעות תחינה למציאת שידוך צדיק, טהור מידות ואשכנזי. בספר ההמשך "איילת מתקבלת" מתוארים ייסוריה כנערה פרענקית המבקשת להתקבל לסמינר האשכנזי "הרמון שלמה" .

 

"שילגי-ה ושבעת האושפיזין”

מדובר במיישע ניירא אודות בחורה חסידית שנולדה לאם ליטאית המגרשת אותה מהבית. לאחר מכן נגסה בתפוח לפני שבדקה באם מדובר באוצר בית דין או בהיתר מכירה. הנערה באה על עונשה ונרדמה לח"י מאות שנים. בהמשך הסיפור קורע הלב, נושקה ר"ל בידי פרענק ועוד נצטרכו הוריה לארגן לו סידור מלא.

 

"הנשמה שהלכה לאיבוד"

במקור: "הנשיקה שהלכה לאיבוד" שזה סיפור חילוני פרוץ שהפך למעשיה חסידית על בן אדמו"ר שכמעט יצא לשמד לאחר שקיבל SMS בשרי לפלאפון חלבי. כך הפך גם ה"אריה שאהב רק תות" ל "אריה לייב שאהב רק שו"ת" וכו'. 

 

"חנן הגנן”

עוסק בברסלעבר העוסק בנטיעות עשבי בסמים עבור מכון המקדש

ובעיקר ליצוא עבור יהודי קהילות אמשֹטרדאם.

 

"יובל המסולסל”

קלטת הדנה בלבטיו של נער ירא שמיים וארך-פאות, שהפך בהשפעת שבבניקים מרמת בית שמש ל"יובל המקולקל”.

  

"לומדים לספור עם סבא ליצמן"

וחותמת את הסדרה החינוכית-לימודית, הקלטת "לומדים לספור עם סבא ליצמן".

 

סדרת "חיות הקודש"

"קופיקו עומד לדין תורה" הוא כותר המהווה חלק מסדרת "חיות הקודש" בה נכללים גם "צ'יפופו בפוניבז'” ו"דנידין במקווה הנשים". גם "אי"ה פלוטו”, "מיץ פטל הענו” ו"פו הדוס" נצפים בטהרה בכל ספרית מהדרין. האיורים הצנועים, העלילה הרדודה המופיעה תמיד בצבעי שחור ושחור, החילוני הרע מול הדתי הטוב – כל אלו הם דפוס ריטואלי המכונה בפי מבקרי הז'אנר "דפוס וילנא".

 

קלטות לצפייה - שמירת העיניים

גם הדמות דורה, עברה בהוצאת "עם לועז" גיור לחומרא בתרגום מאנגלית, ומשווקת לחסידי חב"ד תחת המותג: "דורה-גאולה" (כשאת חטפני השועל מדובב אלי ישי). לקלטת מצורפת במבצע המעשיה החסידית הידועה - "המפוזר מכפר חב"ד”.

 

באופן אישי בנותי אוהבות יותר מכל את הסרט "צ'אק נוריס ורחל אימנו בעורף האוייב 3”. מסקרן אותן מאוד האם הוא אמיתי. נשבעתי להם כי מדובר באמת לאמיתה. הרי שמעתי אותו במו אזני בטיש של האדמו"ר ממינכהאוזן!

 

גורנישט הוא "חרדי גמור". ייצג אותנו בכבוד בגמר תחרות פרסי האינטרנט. כתובת הדוא"ל שלו: gurnischt@gmail.com  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר
סל עם חמין, וניתוח מין. כיפה אדומה
עטיפת הספר
קופיקו עומד לדין תורה
דורה. עברה גיור לחומרא
מומלצים