שתף קטע נבחר

נעם קצב: ה'נאורים' רמסו את אבא

"יום אחרי יום, שעה אחר שעה, רמסו את זכויותיו של אבי כחשוד וכבן אדם. הילכו אימים על עדי ההגנה, שמו למתלוננת מילים בפה, שיקרו בעליון". לקראת מסיבת העיתונאים של הנשיא לשעבר, מפרסם בנו ב"ידיעות אחרונות" כתב אישום משלו

"אני מאשים - 2". במשך כשעה יישא הערב (יום ה') משה קצב - לשעבר האזרח מספר 1, ובקרוב נאשם באונס - נאום תגובה לכתב האישום החדש, המתגבש נגדו. לאחר שפוצץ בעצמו את עסקת הטיעון, הוא צפוי לתקוף בחריפות את המשטרה, את הפרקליטות ובעיקר את היועץ המשפטי לממשלה. הנשיא-לשעבר ידבר על ה"לינץ' הציבורי" שבוצע בו, ומקורביו מבטיחים "הפתעות". משהו מרוח הדברים אפשר כבר לטעום במאמר נוקב במיוחד, שמפרסם הבוקר נעם קצב בנו ב"ידיעות אחרונות".    

 

"כל כך הרבה למדנו ב-32 החודשים האלה גם על עצמנו, גם על החברים שלנו וגם על החברה הישראלית. בעיקר על החלקים בה שמכנים את עצמם נאורים, דמוקרטים ושוחרי צדק. אלה שרמסו יום אחרי יום, שעה אחר שעה, את זכויותיו של אבי כחשוד וכבן אדם", כותב קצב הבן. במילים חריפות, הוא תוקף ומפרט "לקח חשוב אחד שנצרב בבשרי: לעולם אל תיתן את מבטחך במערכת אכיפת החוק הישראלית, על כל שלוחותיה וגרורותיה. אל תאמין במשטרה, אל תאמין בפרקליטות ובעיקר, לעולם אל תטיל יהבך על היועץ המשפטי לממשלה".

 

את עיקר הביקורת מפנה נעם קצב למני מזוז, אשר "פשע בהליכי החקירה ולעניות דעתי השפיע מפורשות על אחת הדעות. הוא לא עצר את ההדלפות של חוקרי המשטרה. למיטב ידיעתי הוא נתן ראיונות אנונימיים בכל משך החקירה, וחוקרי המשטרה המהוללים שלו הדריכו עדות מה להגיד ומה לא להגיד.

 

"החוקרים הילכו אימים על עדי ההגנה שלנו. הם סילפו עדויות והתעלמו מראיות ממשיות, פעם אחרי פעם הם שמו למתלוננת הראשית א' ממשרד התיירות מילים בפה, כדי שיתאימו לתאוריית האונס שלהם ועל הדרך הדביקו לה גם תשובות שגבו ממתלוננות אחרות. והחמור מכל, אני מאמין  שבבוא היום נצליח להוכיח כי בפרקליטות אפילו שיקרו בבית המשפט העליון. אחרי כל הדברים האלה, האם איננו רשאים להרגיש כי נעשה לנו עוול?"

 

מזמין תביעת דיבה

"הדברים שאני כותב כאן חמורים מאוד", ממשיך בנו של הנשיא השמיני. "לכן אני מזמין בזאת את מר מזוז, פרקליטיו וחוקריו להגיש נגדי תביעת דיבה". הוא שואל רטורית, מדוע לא יתלונן ויקים קול זעקה. התשובה: "בפני מי נתלונן? בפני היועץ המשפטי לממשלה? בפני פרקליט המדינה? בפני המשטרה? אין שום גוף רשמי שיטפל בעוולות ... עם מי יש לנו לדבר? מי יאזין לקול זעקותינו?"

 

בהמשך מזים נעם קצב את הטענות על מעשה אונס, שביצע לכאורה אביו במתלוננת א' ממשרד התיירות. הוא טוען כי כאשר חוקרי המשטרה המופתעים תהו באוזניה מדוע גוללה את מעשי האונס בעבר, "גילגלה עיניים לשמיים ואמרה: אני בחיים לא אמרתי דבר כזה. האם היא סתם שקרנית או באמת סובלת מבעיות זיכרון קשות?"

 

לקראת המשפט שבפתח, כותב בנו של משה קצב: "אשר יגורנו בא, ויהיה

 עלינו להתייצב מדי יום בבית המשפט מול עשרות מצלמות ועיתונאים ולקול תרועתם של שלל ארגוני נשים. אני חייב להודות שזה מפחיד אותי, אפילו מעורר אימה. אני רוצה שכאשר תראו אותנו בשידורי החדשות ובצילומי העיתונות צועדים בשורה לתוך אולם בית המשפט, תזכרו שהפנים הקפואות שלנו לא מגלות הכל. הן לא מגלות את הידיים הרועדות ולא את כאב ההשפלות. יותר מכל הן לא מגלות את תחושת העוול הנורא, שכל אחד ואחד מאיתנו מסתובב עימה כבר שנתיים ושמונה חודשים".

 

במשרד המשפטים דוחים את הדברים בתוקף, ואומרים כי בית המשפט ורק בית המשפט יכריע בפרשה. באותו הקשר קרא אתמול ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, לחדול מהמתקפות חסרות הרסן נגד מזוז בפרשה. הוא הביע "אמון מלא בעבודתו המקצועית, ביושרו ובהגינותו" של היועץ, וקרא לכל הגורמים המקצועיים המטפלים בתיק קצב "להמשיך את עבודתם המקצועית בתוך כתלי בית המשפט ולא מעל דפי העיתונות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן.

המאמר המלא של נעם קצב מתפרסם במוסף "24 שעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כל כך הרבה למדנו על עצמנו"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים