שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גלאוקומה: המחלה שגונבת את הראייה

  אלפי ישראלים חולים בגלאוקומה, מחלה המתבטאת בעליית הלחץ בתוך העין ועלולה לגרום לעיוורון - וכלל לא יודעים זאת.הכירו את הגנב הערמומי של הראיה - ולכו להיבדק

  עוצרים את הגנב השקט של הראיה: היום (ה') מצויין בעולם יום המודעות הבינלאומי למחלת הגלאוקומה, וברחבי הארץ יתקיימו בדיקות חינם לאיתור גלאוקומה, הגורם השלישי לעיוורון בארץ. הבדיקות תתקיימנה ב-13 קניונים ובתי חולים, מצפת ועד אילת.

   

  כשני אחוז מהישראלים לוקים בגלאוקומה (ברקית בעברית), מחלה התוקפת לרוב אנשים בגילאי 40 ומעלה. מעל גיל 50 עולה שכיחות המחלה, ואחד מכל עשרה ישראלים עלול לסבול ממנה. המחלה מתאפיינת בעליית הלחץ התוך עיני, היא פוגמת בעצבי הראייה וכאמור עלולה לגרום לעיוורון.

   

  גלאוקומה היא גורם העיוורון העיקרי במדינות העולם השלישי. הבשורה הטובה היא שבאמצעות אבחון מוקדם וטיפול מתאים, ניתן למנוע את הידרדרות הראייה.

   

  גלאוקומה - מדריך

  העיניים מכילות נוזל השומר על מבנה העין ומאפשר הזרמת חומרים מזינים. הנוזל הזה נוצר בעין ומתנקז ממנה. אם קיימת הפרעה בניקוז, עולה הלחץ בעין.

   

  קיימים שני סוגים של מחלת הגלאוקומה. האחת היא "גלאוקומה בזווית סגורה", הנגרמת בשל מבנה עין קטן. במקרה כזה, המבנים בתוך העין דחוסים, ואינם מאפשרים ניקוז טוב של הנוזלים בעין. 

   

  הסוג השני, השכיח יותר, נקרא "גלאוקומה בזווית פתוחה". בניגוד לסוג הקודם, הלחץ כאן הוא הדרגתי, לרוב אינו מורגש, עד שהוא עלול להזיק לעצב הראייה. 

   

  על פי ההערכות, המחלה היא תורשתית. גלאוקומה שכיחה יותר אצל חולי סוכרת, אצל חלק מאלה הסובלים מקוצר ראייה, וגם אצל אלה שבמשפחתם קיימים מקרים נוספים של גלאוקומה.

   

  לא ניתן למנוע את מחלת הגלאוקומה, אולם בהחלט ניתן למנוע את הנזק הנגרם לעצבי הראייה באמצעות אבחון מוקדם. רופאי העיניים ממליצים כיום לבני 40 ומעלה להגיע לבדיקת לחץ תוך עיני אצל רופא העיניים אחת לשנתיים לפחות. אנשים שבמשפחתם ישנם חולי גלאוקומה נוספים, יזדקקו לבדיקה תכופה יותר. 

   

  במחלה ניתן לטפל במגוון תרופות, טיפות וכדורים. אם הטיפול התרופתי כשל, ניתן להיעזר בטיפולי לייזר שונים, באמצעותם מבצעים פתחים זעירים בתעלת ניקוז העין. אם גם הלייזר לא הועיל, מופנה החולה לניתוח. אם גם לאחריו נותר הלחץ גבוה, ניתן לבצע השתלת צינור מנקז, בו מוחדר צינור דק לעין דרך חתך זעיר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  בדיקה פשוטה יכולה להציל את הראיה
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים