שתף קטע נבחר

ח"כ מטלון נאם בכסא הגלגלים: זו קבלת האחר

"עצם התייצבותי כאן והעלייה המיוחדת שהוצבה בדרך לדוכן הנואמים, מהווים ציון דרך משמעותי לקבלתה של החברה את השונה", אמר ח"כ משה מוץ מטלון בנאום הבכורה שלו. גם הח"כית הראשונה מטעם סיעה ערבית חנכה את דוכן הנואמים

כנסת נכבדה, כנסת נגישה. חבר הכנסת המרותק לכסא גלגלים, משה מוץ מטלון, נשא היום (ד') את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת. מטלון נאם מעל דוכן הנואמים המיוחד שהותאם בעבורו בשל נכותו, ולאחר שאחד מסדרני הכנסת סייע לו לעלות למקום. "עצם התייצבותי כאן, העלייה המיוחדת הזמנית, וזו הקבועה שבדרך, מהווים בעיניי ציון דרך משמעותי ביותר לקבלתה של החברה את השונה ואת המוגבל", אמר מטלון מסיעת ישראל ביתנו.

 

דוכן הנואמים המיוחד הוצב בסמוך לדוכן המקורי, והותקנו בו כל האמצעים הנדרשים - לרבות מיקרופון. אל הדוכן מוביל כבש ייעודי. מטלון אמר כי הוא חש זכות גדולה להיות הנכה הרתוק לכסא גלגלים הראשון שעולה לבמת הכנסת, וניצל את ההזדמנות להודות ליו"ר מפלגתו, אביגדור ליברמן, שהזמין אותו לסיעה.

 

כשהוא נרגש, הסביר מטלון: "כיסא הגלגלים מהווה עבורי אמצעי לתנועה ותו לא, בדומה לכלב נחייה לעיוור, ורגל תותבת לקטוע. ומכאן, מכנסת ישראל, תצא בשורת ההנגשה לשאר המוסדות הציבוריים בארץ. אני חלק מציבור אנושי גדול מאוד, שבמשך שנים ניסה להיות חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, אך זו לא הנגישה את עצמה - לא מבחינה פיזית ולא מבחינה חברתית, יצירתית ותעסוקתית. היום זו זכות היסטורית לומר למאות אלפי אנשים בעלי מוגבלויות כי השמיים הם הגבול".

 

מעל הדוכן פנה מטלון לבעלי המוגבלויות: "אל תוותרו לעצמכם, תחרקו שניים למרות הכאב, ורק כך תוכלו להגיע למקום אותו תשימו לכם ליעד".

 

לפעול ממקום של עוצמה

על תוכניותיו לקדנציה הקרובה אמר: "אני מתכוון לפעול בנחישות לטובת החלש, הנזקק, וכמובן לציבור הנכים שאינו זוכה לדאבוני לתשומת הלב הראויה. איני מתכוון לעשות זאת ממקום של חולשה ותביעות כספיות, אלא ממקום של עוצמה, חוזקה ורצון לתרום לחברה, תוך כדי נשיאה בנטל הכלכלי של מדינת ישראל. לצורך כך, בכוונתי לפעול ליישום חוקי העסקה לאנשים עם מוגבלויות בכל המוסדות הממשלתיים והציבוריים במדינת ישראל. 

 

"במדינת ישראל חיים כיום כ-190 אלף ילדים עם מוגבלויות. אלפי משפחות מתמודדות באופן יומיומי עם הבלתי אפשרי, ונאבקות באיום הגדול ביותר שלנו אחרי הטרור - והוא הבירוקרטיה

הקשה מנשוא. עלינו לתת את הדעת ולחפש כל דרך על מנת להקל על משפחות אלה - הן ברכישת ציוד הולם למוגבלותם, והן בהענקת חינוך שווה לכל אזרח במדינת ישראל". לאחר הנאום ניגשו לח"כ מטלון חברי כנסת רבים ובירכו אותו.

 

היסטוריה קטנה נוספת נרשמה היום כשחברת הכנסת הראשונה מטעם סיעה ערבית נשאה את נאום הבכורה שלה. ח"כ חנין זועבי אמרה: "כל מה שיש לי הוא בזכותי, ובזכות העובדה שאני נמצאת במולדת שלי, על אדמתי. כל מה שיש לכל ערבי בישראל זה בזכותו, ובזכות העובדה שהוא נמצא במולדת שלו. כל מה שאין לי - הופקע ממני".

 

זועבי הובילה קו לא מתפשר, ואמרה: "שאף אחד לא יטיף לנו איך לפעול למען האזרחים שלנו, בטח לא אלה שחתומים על החלטות שמפלות נגדנו. אל תגידו לי חובות מול זכויות. אם תרצו להתחשבן איתי - אז בואו נתחיל משנת 48'". היא ציינה כי בראש ובראשונה היא "מייצגת ערכים אוניבריסליים של צדק חירות ושיוויון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטלון במליאה. ציון דרך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים