שתף קטע נבחר

המלצה: פחות סחורה לעזה, סנקציות על אסירים

ועדת השרים שבוחנת מנופי לחץ על אסירים מהחמאס ומהג'יהאד איסלמי העלתה הצעות לצמצם את חשיפתם לאמצעי תקשורת, להקטין את סכומי הכסף המועברים אליהם ולמנוע מהם הטבות נוספות. נבדקת גם אפשרות להגביל עוד יותר את העברת הסחורות לרצועה

לאחר כשלון המשא ומתן על עסקת שליט, מגבירה ישראל את הלחץ על האסירים הפלסטינים: ועדת השרים שמונתה לבדוק את האפשרות להפעיל לחץ על אסירי החמאס והג'יהאד ערכה אחרי הצהריים (יום ד') את ישיבתה הראשונה.

 

בין השאר הציעו חברי הוועדה להקטין את סכומי הכסף המועברים לאסירים ביטחוניים לצרכים אישיים, לצמצם את חשיפתם לאמצעי תקשורת כגון טלוויזיה ורדיו, להפחית את מספר הביקורים שלהם הם זכאים ולמנוע

מגע פיזי עם האורחים, ולקצץ באפשרויות הלימודים שלהם. 

 

הוועדה, בראשות שר המשפטים דניאל פרידמן, אף העלתה הצעה להגביל את העברת הסחורות במעברים לרצועת עזה - אך לא באופן שיביא למשבר הומניטרי.

 

בדיון שמעו חברי הוועדה סקירה על הזכויות השונות הניתנות לאסירים הביטחוניים בבתי הכלא בארץ. לאחר מכן הוחלט על הקמת צוות מקצועי, בראשות נציג היועץ המשפטי לממשלה ובשיתוף נציגי שירות בתי הסוהר, השב"כ וצה"ל, שיפעל לבחינת צמצום הפריבילגיות של אסירי חמאס והג'יהאד האיסלמי.

  

בתוך שבועיים תסכם הוועדה את דיוניה, כאשר בזמן הזה תוכל להחליט על פעולות אופרטיביות באופן מיידי.

 

מתברר שזו לא הפעם הראשונה שצעדים שכאלה נבחנים. בחודש אוקטובר האחרון פנה שר הביטחון אהוד ברק ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה להגביל ביקורי משפחות אצל אסירים המזוהים עם חמאס, בשל דרישות הארגון לשחרור שליט. הפנייה הועברה מהיועמ"ש לבחינה של גורמי הביטחון, אך עד היום - דבר לא נעשה בעניין.

 

"זו ענישה קולקטיבית"

עוד קודם להתכנסותה של הוועדה פנו חברי הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, במכתב דחוף לשר פרידמן וליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בו הם טענו שמדובר במדיניות המהווה "ענישה קולקטיבית פסולה ובלתי חוקית".

 

במכתב דורש הוועד הציבורי להוציא הנחיות מפורשות למניעת שימוש כלשהו באסירים, כאמצעי להשגת תכליות אחרות, ובראשן

מניעת השימוש באסירי חמאס כקלפי מיקוח. על עצם הקמת וועדת השרים כי "עצם הדיון בנושא מהווה עליית מדרגת מסוכנת".

 

במכתב נטען כי פגיעה בזכויות אסירים ביטחוניים תיעשה בניגוד לערכי המוסר, המשפט הבינלאומי ופסיקתו המפורשת של בית המשפט העליון.

 

בסיכום המכתב כותבים חברי הוועד, כי השר פרידמן ומזוז מתבקשים "לעצור מיידית את כדור השלג המתגלגל לו אט-אט במדרון התלול של פגיעה בזכויות העצורים והאסירים, לפני שיחל לצבור תאוצה ואז מי יישורנו".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 997 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר פרידמן. "יש במה לקצץ"
צילום: גיל יוחנן
צילום: AP
שליט. עדיין בעזה
צילום: AP
מומלצים