שתף קטע נבחר

ברק: לגיטימי לבדוק ההצעה להצטרף לממשלה

המאבק בתוך מפלגת העבודה מחריף, ככל שמתרבים הסימנים להתקרבות בין היו"ר לראש הממשלה המיועד, נתניהו. ועידת המפלגה תדון בסוגייה בשבוע הבא, אך כעת מתקוטטים על מועד לכינוס הסיעה

הדרך לממשלה לא קלה: ליו"ר העבודה, אהוד ברק, צפוי מאבק לא פשוט בתוך מפלגתו בדרך לממשלתו של בנימין נתניהו. לאחר ההתקרבות בין שני האישים, ולאחר ההצעה המפתה שהניח נתניהו על שולחנו של ברק, המאבק בתוך מפלגת העבודה מחריף. אמש (יום ד') אפילו לא הצליחו בכירי המפלגה להגיע להסכמה על מועד לכינוס הסיעה. מתנגדיו של ברק, בראשם איתן כבל, אופיר פינס, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ויולי תמיר שוקלים לכנס פגישת חירום כדי להתכונן לקראת כינוס הוועידה הצפוי ביום שלישי הקרוב.

 

בינתיים, בזירת הסיעה, מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, מבקש לכנס את חברי הסיעה ביום שישי. היו"ר ברק שואף לכנסה כבר היום. על הפרק: הניסיון של ברק לשכנע את חברי הסיעה ואת חברי ועידת המפלגה שתכונס ביום שלישי בדבר הצורך להצטרף לקואליציה של נתניהו.

 

במקביל, לבקשת כבל, ניתנה חוות דעת משפטית מטעמו של היועץ המשפטי למפלגה, ובה נכתב כי ראוי שההצבעה על כניסה לממשלה תיערך באופן חשאי. עוד נכתב כי ראוי גם לערוך דיונים במושב הוועידה על הצעות שהועלו למוסדות המפלגה - ובהן הצעה לקביעת מועד לבחירת יושב ראש המפלגה, והצעה להדיח את היושב ראש הנוכחי. 

   

ברק, שערך אמש פגישה עם כמה מבכירי העבודה התומכים בכניסה לממשלה, ובהם בנימין בן-אליעזר, יצחק הרצוג, מתן וילנאי ואורית נוקד, אמר להם כי קיבל הצעה מנתניהו וברצונו לבדוק אותה. "נתניהו מאוד מעוניין בכניסתנו לממשלה. אני רוצה שיתקיים דיון ענייני ושלא יכופפו אותי. יש הצעה לברר את האפשרות של ההצטרפות שלנו וזה לגיטימי לבדוק את זה", אמר לשלום שמחון, בנימין בן אליעזר, אורית נוקד, מתן וילנאי ועופר עיני.

 

בכירים שהשתתפו בפגישה אמרו בסיומה ל-ynet כי התרשמו "שהדברים נמצאים בשלב יותר מוקדם ממה שזה נראה בתקשורת. ברק מבקש לבחון את האפשרות להצטרף לממשלה. נתניהו מאוד רוצה לראות את העבודה בפנים, והוא הציע הצעות מאוד טובות".

 

"רוב בוחרינו רוצים שנהיה שותפים להנהגה"

הפגישה בלשכתו של ברק נערכה זמן קצר לאחר שברק הצהיר בהודעה לתקשורת כי "רוב אזרחי המדינה ורוב בוחרי העבודה רוצים לראות את המפלגה שותפה להנהגה". הבכירים שהשתתפו בפגישה שאלו שאלות הנוגעות לחתום המדיני והכלכלי, לדרכה של הממשלה ולקווי היסוד שלה. "אנחנו רוצים לדעת מה יהיה בממשלה הזו", אמרו בכירי העבודה לברק. ברק פרסם את הודעתו אמש לאחר שבשעות הצהריים הכחיש בשיחה עם מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, את הפרסום הראשון ב-ynet אתמול בצהריים לפיו הוא מתכוון להביא את הסיכומים אליהם הגיע עם נתניהו לוועידת המפלגה.

 

גם בליכוד לא כולם מתלהבים מהדרמה הפוליטית שנחשפה אתמול. לאור ההתקרבות החדשה-ישנה בין המפלגות יש מי שחושש בליכוד מפני חבירה לברק ומתן תיקים בכירים לאנשי העבודה.

"ההצעה הנדיבה שהגיש נתניהו לברק עלולה להקטין עוד יותר את מספר התיקים היוקרתיים שישארו בידי הליכוד", אמרו גורמים במפלגה ל-ynet. על-פי הדיווחים, לברק הוצעו חמישה תיקים, בהם גם תיק הביטחון, תיק החקלאות, תיק הרווחה, כנראה גם תיק התמ"ת או התחבורה, שני סגני שרים וראשות ועדה בכנסת.

 

חיזוק נוסף להתחממות המגעים בין ברק לנתניהו התקבל מבכירים בש"ס עוד לפני הודעתו הרשמית של ברק. אלה אמרו ל-ynet כי הסיבה האמיתית לכך שההסכם בין ש"ס לליכוד לא נחתם, למרות שרובם המכריע של הנושאים סוכם, נובעת מהעובדה שנתניהו ממתין לעבודה ולברק. על פי הגורמים - ש"ס והליכוד יכלו לחתום על ההסכם בימים האחרונים אולם נתניהו החליט לתת הזדמנות נוספת לברק לקבל הכרעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לכנס הסיעה כבר היום. ברק
צילום: דודו אזולאי
צילום: גיל יוחנן
מתנגדות. יחימוביץ' ותמיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מבקש כינוס ביום שישי. כבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים