שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תזמורת חדשה-ישנה

  בזמן שגלגלי הביורוקרטיה טוחנים לאט, החליטו נגני התזמורת האנדלוסית המפוטרים להמציא את עצמם מחדש. כעת הם מתכוננים לקונצרט הראשון של התזמורת האנדלוסית החדשה

  חודשיים לאחר ההודעה על פיטוריהם של עובדי התזמורת האנדלוסית ונגניה, יתקיים ביום חמישי הקרוב, 26 במרץ, בהיכל הקונגרסים באשקלון קונצרט חגיגי ראשון שישיק את אותה התזמורת בשינוי אדרת. "התזמורת האנדלוסית החדשה", קוראים לגוף החדש-ישן הזה, שמנסה לשרוד כנגד כל הסיכויים.

   

  בקונצרט, שמציע רפרטואר של מוזיקה אנדלוסית קלאסית משובחת לצד נעימות אלג'יראיות ופיוטים על פי מיטב המסורת של התזמורת, משתתפים כל הנגנים, הפייטנים ועובדי הבמה בהתנדבות. כולם מקווים שהאירוע יסייע להחזיר להם גם את הקהל הנאמן שמלווה אותם לאורך שנים וגם את הביטחון שאבד אחרי מסכת ארוכה של סכסוכים מול הנהלת התזמורת הישנה שהותירו לא מעט פצועים בשטח.


  מאבק התזמורת האנדלוסית. מנסים להתאושש (צילום: דודו אזולאי)

   

  "החלטנו שאנחנו לא נותנים לפיטורים ולפירוק התזמורת לעצור אותנו והמשכנו לעבוד", אומר תום כהן, נגן המנדולינה, המעבד המוזיקלי, המנצח ובין מנהיגי מאבק עובדי התזמורת. "הכנו את הקונצרט הזה ואת הקונצרטים הבאים בהתנדבות מלאה ואני חייב לומר שיש בזה קסם מסוים.

   

  "בכל פעם אני נדהם מחדש לראות איך כולם מתייצבים לחזרות, משנסים מותניים ועבדים בכדי להמשיך את המפעל הזה ולהראות מיהי ומהי התזמורת. אנחנו מקווים שזה ישפיע גם על מנהל התרבות, שעדיין לא הודיע על החלטתו האם לסייע לנו תקציבית או לא ובעיקר רוצים לחזור לימיה הטובים של התזמורת האנדלוסית, אותה תזמורת שזכתה לאחרונה בפרס ישראל".

   

  תשלומי פיצויים לעובדים המפוטרים עדיין לא התקבלו וכך לדבריו גם משכורות החודשים שקדמו להודעות הפיטורים. "אנשים נמצאים על סף חרפת רעב ולא בלשון המליצה", הוא אומר ויודע שהמשך חייה של התזמורת ללא תקצוב שוטף ספורים. "במצבנו זמן הוא יקר ערך אבל אחרי תקופה ארוכה שבה עסקנו בשלילי, מבחינתנו הקונצרט הזה הוא תחילתה של תקופה שבה אנחנו עוסקים במה שאנחנו יודעים ואוהבים לעשות וזה ליצור מוזיקה. אני רוצה להאמין שאם נעשה את זה על הצד הטוב ביותר, הכל יסתדר".

   

  מה מצב מכירת הכרטיסים? האם אתם רואים חזרה של הקהל הגרעיני של התזמורת?

   

  "יש מכירת כרטיסים ולהערכתנו הקונצרט יהיה מלא. קשה לי להאמין שאוהבי המוזיקה הזו יפספסו את הקונצרט הזה. יש צמא גדול מאד בשטח ואנחנו מקבלים פידבקים טובים מהקהל האנדלוסי שמאוד התגעגע לתזמורת. אבל יש גם את אלה שתומכים במאבק שלנו ורואים בו מאבק גדול יותר, שמייצג לא רק את התזמורת האנדלוסית אלא את האמנים והעובדים בישראל".

   

  עד שתימצא חסות

  בין המשתתפים בערב יהיו גם הרב חיים לוק, שישיר בעיקר מוזיקה אנדלוסית קלאסית, והפייטן בנימין בוזגלו, שיבצע שירים אלג'יראים קלאסיים לצד שיריו של אנריקו מסיאס. זמר הטנור שמעון סיבוני ישיר שירי פלמנקו ולדינו והתזמורת תלווה בקטעים כליים שעובדו על ידי כהן, שגם ינצח על הקונצרט. את הערב כולו ינחה השחקן גולן אזולאי.

   

  לאן ילכו ההכנסות מהקונצרט?

   

  "לעמותה יש חשבון בנק. מרבית ההכנסות ישלמו את הוצאות הקונצרט שכוללות את שכר האולם והתפעול ואת מה שיישאר נחלק בין הנגנים. המצב קשה ואנחנו מנסים לפעול בתנאים לא תנאים. זה להתחיל מחדש אבל לא מאפס. אחרי הכל אנחנו מכירים את העבודה. אנחנו התזמורת".

   

  בתזמורת מקווים שבקרוב תימצא עירייה שתיקח את פעילותה תחת חסותה ותקל ולו במעט על קשיי היומיום. נכון לרגע זה נמצאת הנהלת העובדים במגעים עם מספר עיריות ברחבי הארץ אבל העיניים, כאמור, נשואות לירושלים לראות האם משרד התרבות יחליט לגבות את הפעילות תקציבית או לגזור את דינו של הגוף החדש-ישן.

   

  במשרד התרבות אומרים היום בתגובה ל-ynet: "זה מצב חדש שהמשרד מעולם לא נתקל בו בעבר. מדובר בגוף ישן מבחינת הלכה למעשה אבל ברמה המנהלתית הוא ישות חדשה ולכן, בגלל מורכבות הנושא, הוא נבדק משפטית במשרד התרבות ובמשרד המשפטים. המשך תפקודה של התזמורת חשוב לנו ונעשה כל שביכולתנו כדי לסייע להמשך קיומה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות הנהלת התזמורת האנדלוסית
  התזמורת האנדלוסית. מתחילים מחדש, לא מאפס
  באדיבות הנהלת התזמורת האנדלוסית
  לאתר ההטבות
  מומלצים