שתף קטע נבחר

עיריית אום אל-פחם גאה: הדפנו את הגזענים

פעילי הימין צעדו בפאתי העיר, והמשטרה סיכמה את האירוע בנימה חיובית. אך גם בעיריית אום אל-פאחם הכתירו את ההתנגדות לצעדה בהצלחה: "סיכלנו את תוכניות הפאשיסטים"

צעדת הדגלים באום אל-פחם הסתיימה הבוקר (יום ג') בתום חצי שעת הליכה בפאתי העיר, בתוואי שאושר על-ידי בג"ץ. אבנים יודו לעבר פעילי הימין שצעדו, השוטרים ספגו חבטות ולעבר תושבי הכפר נורה גז מדמיע. למרות זאת, בעיריית אום אל-פחם מסכמים את היום כהצלחה. 

 

בהודעה שפורסמה הערב, נכתב: "בתגובה להחלטה חסרת ההיגיון של הממסד הישראלי להתיר את קיומה של ההפגנה, שכל מטרתה להתגרות בתושבי אום אל-פחם, תושבי העיר והציבור הערבי בשיתוף עם כוחות השלום והדמוקרטיה היהודים, הצליחו להדוף את הצעד הזה ולבלום בצוותא את הגזענים והפאשיסטים ולסכל את תוכניתם".

 

בעירייה אף פנו לממסד הישראלי ודרשו להפסיק את ה"צעדים הפוגעים" בעתיד. בהודעתם נכתב: "אנו מקווים כי תופעת מרזל ודומיו לא תתפשט, ושמרזל לא יהפוך לכלי בידי השלטונות. אנו מזהירים את הממסד לבל ינסה להגשים, באמצעות כנופיה זו, מטרות נסתרות ותוכניות מגירה שנוגעות לעתיד אום אל פאחם ועתיד האזור". 

 

בנוסף, בעיריית אום אל-פחם ובוועד העממי תובעים מן המשטרה לשחרר לאלתר את כל העצורים שעוכבו על-ידי המשטרה "כדי שנוכל לסגור את התיק, ולהסתכל קדימה לעבר עתיד טוב יותר, למען כל תושבי האזור. אנו מדגישים כי הציבור הערבי יכול לעמוד בפני כל תוכנית זדונית, ולהכשיל כל משימה נגדנו".

 

מהצד השני אומר פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן-גביר: "האמירה שלנו בצעדה היא נאמנות למדינת ישראל. יש באום אל-פאחם חבורה של פורעי חוק, שחושבים שינצחו באלימות.

מדינת ישראל היא המדינה של העם היהודי. באנו להגיד את האמת שלנו, ולא לעורר פרובוקציות". 

 

מפקד המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, סיכם היום את האירוע בנימה חיובית: "אני לא מודד אירועים כאלה במונחים של הצלחה או כישלון, אלא בביצוע למול התכנון. בסך הכל, מדובר באירוע מחאה לגיטימי שאושר על-ידי בית-המשפט והמשטרה, והמשטרה הוכיחה שהיא חזקה ויכולה לאפשר להפגנות שכאלו להתקיים בכל מקום במדינת ישראל".

 

לא פחות מ-2,500 אנשי משטרה הוקצו לשמירה על הסדר באירוע הטעון. בין הנפגעים היו גם כמה שוטרים, ובהם סגנו של כהן, ניצב שחר אילון. "זהו חלק מהמחיר שאנחנו כמשטרה נאלצים לשלם, כדי לקיים את הצו של בית-המשפט העליון כפי שהבטחנו", אמר ל-ynet אילון הפצוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטרים שאיבטחו את הצעדה
צילום: רויטרס
המפגינים מתמודדים עם גז מדמיע
צילום: רויטרס
מומלצים